viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Am facut rost de adresa si numele traducatoarei din Nürnberg. Daca va intereseaza :
D-na Edith Mindl
Bechhoferstr. Nr.8
90453 Nürnberg

Tel 0911 637564

Mi-a fost recomandata cu multa caldura. Ams a iau si eu in curand legatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Fetelor am dat examenul sambata.Rezultatele le primesc abia dupa 4-5 saptamani, dar eu sunt multumita de ce am facut.Dupa calculul meu ma incadrez undeva intre 85% si 95% facut bine.Sunt unele chestiuni unde nu stiu sigur daca am facut bine, dar sper ca da.

Proba orala: banala. Scrisul..comci-comca.Textele de ascultat destul de ciudate, ca au fost numai in dialect.Restul, la nivel normal de dificultate.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

quote:
Originally posted by tinatache

intrebare pt mamici si nu numai: de unde sa iau niste Matschhosen pt Andra? eventual mai ieftini... Si niste cizme din cauciuc ne-ar mai trebui ca vine deja cu picioarele fleasca in casa. Mersic!

Cristina



www.ebay.de

Suchbegriff: Regenhose/Regenlatzhose/Matschhose/Regenstiefel/Gummistiefel

&
Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 5 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Bravo Monicaa! Sa iei un 1 mare!!!

Am dat si eu ZMP sambata dar nu sunt foarte multumita. Parca am fost batuta in cap.Mie una mi s-a parut mult mai greu decat ce am simulat noi la curs, tre sa le intreb pe profe ce parere au de subiecte. Au fost cateva chichite care m-au incurcat. Oralul nu a fost greu dar as fi putut sa fiu mai descuiata la gura si sa bag mai multe neologisme,am vorbit ca taranu´ in vocabularul de zi cu zi... La "ascultare" si "citire" cred ca am facut cea mai buna treaba iar la scris cea mai proasta... Rezultatele o sa vina cam intr-o luna,poate si mai bine, dar zau ca nu-s curioasa.. Nu sunt multumita... plus ca mi-a fost si rau ca naiba,ma jenau toate hainele..

Laura si papusica din burtik ( 26 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Bravo fetele, v-ati luat de-o grija! Laura, sa nu fii suparata, eu sunt sigura ca ai facut mai bine decat ti s-a parut tie pe moment. Plus ca in timpul sarcinii suntem cam pe "stand-by" la minte, cel putin eu nu puteam gandi prea mult cu burta mare...

De pantaloni: acuma ma uit pe ebay, tot timpul uit ca sunt si lucruri noi sau aproape noi acolo, ca am mai luat niste pantaloni normali si nu-s buni de nimic. Dar acuma chiar am gasit ceva dragut, sa vad pe la ce preturi ajung. Multumesc!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Cristina multumesc de incurajari, intr-adevar ma simt cam incuiata la cap de cand cu burta...
Cat despre Ebay eu ma uit des pe acolo cand am nevoie de ceva,am facut cateva bussinesuri bune pana acum. Am luat un curs de engleza cu 1 € (nou), carti in romaneste, patroane pt. imprimanta,etc. Trebuie sa cauti bine si sa ai rabdare dar deh: Oamenii care cauta sunt sarea lumii!

Laura si papusica din burtik ( 26 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

ma bag si eu in seama. in ro am terminat arhitectura, am primit titlul de arhitect si dreptul de a prfesa si semna proiectele! Am facut asata un an in ro.. apoi..desi eu as fi aminat venirea aici am venit si am lasat acolo.. un birou de arh.. in care mergea trebusoara asa incet...cit sa traiesc binisor... si sa.-mi pot permite .. unele nebunii ale tineretii! aici mi-am trimis diploma la Ministerul de kunst und wiesenschaft(arta si stiinta)..si mi-au recunoscut titlul de diplom-ingineur.. cera e echvalent cu al unui neamt care termina aici facultatea! Doar ca pt a avea si titlul de arh.din ro si dreptul de semnatura trebe sa fac practica la un birou de arh 2 ani( in germania)..si sa fac priecte sub indrumarea ..biroului! aopoi aceset proiecte le sustii in fata camerei arhitectilor..si ei ..(comisis) hotaraste daca primesti titlul sau mai trebe sa üben!!! fara a fi intrebata de vre-un grad de cunoatere a limbii germane... sau altceva!

Am aceleasi drepturi ca cei de aici.. doar ca.. ghinion.. bransa asta e moarta .. cel putin in Hessen..asa ca in cei aproape 4 ani de cind is aici.. n-am gasit biroul! si mai e o faza!

Ca de fapt gasisem un birou si lucam la ei.. dar n-au vrut sa ma angajeze decit ca desenatoare pt ca.. ei au baremuri de salar pe meserie ...si e un barem dat de lege..nu poate fi incalcat1!! si spuneti-mi mie care ar putea sa fie asa... de vorba aia tembel.. sa te angajeze la nivelul tau..(chiar daca esti bun) sa trebuiasac sa-ti dea un salar dublu( cazul meu)...in loc sa ma lase asa desenatoare...ca oricum.. si daca asa nu-mi convine... sint atiti auslanderi..´care pot sa faca treaba in locul meu..cita frunza si iarba!

deci..poate is eu..un pic suparata...pe ghinionul meu...sau.. o fi asta chiar adevarul...crud! eu zic.. ca n-am noroc aici..in tara asta.. ca ambitie...am.. dar...

mai vorbim ma striga bb

eu va pup.. si va urez succes!!!

Nathalie si Sofi
http://www.nathalie.net.ms/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by Sabina
Probabil ca daca as fis stat un an as fi invatat bine limba, insa in dec 2011 m-am intors acasa...



Sabina, ai calatorit pe autobahn sau ai luat direct masina timpului? :)))
scuze, stiu ca e typo, dar m-a distrat



Pe Cosmosbahn, desigur....

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by Sabina
Probabil ca daca as fis stat un an as fi invatat bine limba, insa in dec 2011 m-am intors acasa...



Sabina, ai calatorit pe autobahn sau ai luat direct masina timpului? :)))
scuze, stiu ca e typo, dar m-a distrat



Pe Cosmosbahn, desigur....

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Sofi, pe mine m-a sfatuit cineva sa caut pt inceput ceva de Praktikum si daca am noroc sa pastreze postul in continuare poate raman in firma respectiva. E adevarat ca poti face mult si bine practica si in final sa ramai cu ochii-n soare insa tot ce mai bine decat nimic. Partea proasta la asta e ca de regula e Vollzeit si e platita f prost. Iar noi cu copiii nu stiu cum am putea munci Vollzeit... iar daca vrei sa duci un bb la cresa s-ar putea sa mai pui si bani dupa ce-i dai pe cei pe care-i castigi, platesti transport si alte cele pt servici (pachetel, ceva de imbracat...) Eu ce sa mai zic cu 2 copii de cresa...
Zilele astea scriu un email la tanti sa o intreb de studii, chiar sunt curioasa ce-mi zice... sa-mi tineti pumnii ca mi-am pus sperantele intr-un raspuns pozitiv!! Vreau sa depun dosarul pt masterat si asta se poate numai daca imi recunoaste toti anii de studiu... dar din ce spuneti voi sansele sunt fff slabe...
am plecat la Spielgruppeeee.....

Cristina

Mergi la inceput