viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlinaPopa spune:

Ce putin la facultatea unde sunt eu, da.

Mai intai eu nestiind de treaba asta, mi-am trimis actele la facultate, asteptand sa ma cheme sa dau testul asta. In schimb m-au respins, spunandu-mi ca NU am voie sa dau DSHul, ca nu am dat ZMPul. ZMPul asta l-am dat la Goethe Institut din Bucuresti si este echivalentul ZOPului de la Sprachinstitulele din Germania.

Cel mai bine te uiti pe siteul facultatii care te intereseaza, ca trebuie sa scrie clar daca poti da DSHul cu sau fara ZMP. Cred ca depinde de la facultate la facultate!



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Adela

quote:
Originally posted by monicaa

Draga fetelor,

am si eu nevoie de o apreciere de la voi.Sa va povestesc.Eu sunt de 10 luni in Germania, cand am venit aici nu stiam boaba de neamta.Grundstufe am facut 6 luni intensiv la o scoala privata, apoi un curs micut pregatitor pentru ZD, si de 2 saptamani am inceput Mittelstufe.
Problema mea ca toate cursurile astea m-au facut sa stiu tare bine gramatica, sa inteleg ce se spune (inclusiv tv si radio), sa pot citi o revista sau un roman.Problema mea e cu vorbitul.Vocabularul meu nu e tocmai stralucit, nu am cu cine exersa (in jurul meu sunt numai romani care nu stiu si nu invata germana).
Aveti ceva sfaturi? Cum as putea sa mai exersez?
Si inca ceva....ca evolutie..cum vi se pare invatulul meu la germana?Se poate invata mai repede?Ar fi trebuit sa invat mai repede?

Multumesc frumos



Aceeasi problema o am si eu... VORBITUL! In Elvetia este un dialect tare incalcit dar tot germana standard e baza!!
Eu cand merg in Germania e o placere sa-mi exersez bruma mea de germana. Aici nu am cu cine!

Multumiri fetelor pentru linkuri si sfaturi. O sa ma apus candva sa fac teste de acolo sa vad ce scor scot....

~~Adela&Julia




Vaaaaiiii,tre`sa dau o fuga pina in Elvetia sa vad care-i dialectul.Eu am fost intrebata aici,de mai multe ori daca vin din Schweiz .

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Fetelor, un exemplu de test DSH se gaseste la adresa:
http://www.uv.ruhr-uni-bochum.de/Auslandsamt/Text-Version/Deutschkurse/muster-DSH.doc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Alina cu placere te astept oricand vrei.
Hai poate veniti de 8 marie si mergem la intalneala in Zürich (poate ai citit pe forum) si pe barbati ii lasam acasa cu printesele. hi hi

~~Adela&Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by Adela

Alina cu placere te astept oricand vrei.
Hai poate veniti de 8 marie si mergem la intalneala in Zürich (poate ai citit pe forum) si pe barbati ii lasam acasa cu printesele. hi hi

~~Adela&Julia




"vrei calule ovaz?" eu am luat invitatia de coada desi nu-mi era adresata, dar tot degeaba ca am "Hausarrest":((( Mamaaaaa ce-as veni....

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Crsitina si tu esti binevenita... Dar pe rand ca nu am casa asa mare. (adica nu o data cu Alina)
Cand vrei cu mare placere!

~~Adela&Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Adela,multumim mult de invitatie.Sper ca in curind sa ne vedem,si noi va asteptam pe la München!

Cristina,di ce esti arestata la domiciliu?

multi de la noi,

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by Alina

Adela,multumim mult de invitatie.Sper ca in curind sa ne vedem,si noi va asteptam pe la München!

Cristina,di ce esti arestata la domiciliu?

multi de la noi,

Alina



din cauza de multi bebei! ca nu prea-mi vine sa plec in excursie cu toata ceata lu' Pitigoi dupa mine... da' nu cresc ei? atunci sa vezi!!!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by osolita

Fetelor, un exemplu de test DSH se gaseste la adresa:
http://www.uv.ruhr-uni-bochum.de/Auslandsamt/Text-Version/Deutschkurse/muster-DSH.doc



multumim!!! chiar il scot la imprimanta si sunt taaare curioasa ce pot face de acolo.
Stiu ca a mai fost in alt subiect insa la vremea respectiva am ignorat recomandarea, acuma mi-a fost din nou recomandat si pt ca mi se pare bun il mai scriu o data: cursul de la www.deutschewelle.de pare destul de bun, are si fisiere mp3 pt ascultat dialogurile (alegeti limba romana). Eu am inceput, sa vad cat ma tine...

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

@ alina popa, chestia cu DSH, este necesara doar pt. Uni sau si pt. FachHochSchule? Caci mie la FHS in Würtzburg mi-a spus ca pt. a fi acceptata trebuie sa sustin ori Test-DaF ori ZMP, dar imi recomanda ZMP, de DSH nu mi-au spus nimic.

vai incurcate sunt caile Domnului!

si daca tot suntem la "viata in germania" eu ti-as propune , daca ai timp, sa ne povestesti care au fost primele tale experiente placute/ neplacute la fac.? Ce te-a incurajat sa mergi mai departe? Simti vreo diferenta intre tine si restul ( nu ma refer d.p.d.v. al cunostiintelor)?
De fapt raspunsurile la intrebarile care te framantau pe tine inainte sa devi studenta!

Mergi la inceput