viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana spune:

Multumesc mult Camelia. Eram curioasa. Oricm legea mi se pare stranie. Cred ca in orica alta tara, daca angajatorul vrea sa te tina si tu vrei sa stai, ti se permite asta.
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

mda, legea nu specifica posibilitatea prelungirii GC-ului, insa practic acolo unde exista contracte de munca pe termen nelimitat exista si posibilitatea de acordare a pemisului de munca pt inca 1 an, si apoi inca 1... Ceea ce pe mine si pe cei mai multi, ne deranjeaza, este nesiguranta. Am vrea sa stam aici, dar daca am sti sigur ca nu se poate ne-am aranja ploile prin alte parti, la urma urmei spec. IT au deschidere si in alte tari. Numai ca nestiind sigur ca nu putem ramane speram in continuare si nu facem nimic pt viitor. Cel putin pe mine ma deranjeaza asta mai mult decat un rasp clar, chiar daca e negativ. Unii ar putea spune: aranjeaza-ti si daca nu se poate, pleci, daca se poate, ramai. Insa asta costa timp si bani pe care nimeni nu are chef sa-i arunce pe fereastra.
Cei de la putere au avut intentii bune insa au venit alegerile si s-au gandit ca de ce sa lase sa intre in vigoare o lege pe care nu au acut-o ei? Si uite-asa s-a gasit o chichita sa o intoarca chiar de pe ultima 100 metri. Culmea e ca in ceea ce ne priveste pe noi ei sunt de acord, si anume ca imigratia fortei de munca inalt-calificate este absolut necesara, numai ca nu se hotarasc CUM? sa intre oamenii astia aici. Ar fi usor sa spuna: da, veniti, avem nevoie de oameni tineri cu studii superioare si cu copii (sa nu uitam cum scade natalitatea), insa nu e o masura populista si cum acusi vin din nou alegerile... uite ca ne invartim in jurul cozii. In lege este prevazut un sistem pe baza de puncte, asemanator celui canadian si mai nou celui irlandez, sistem care ne este f avantajos noua, celor cu GC (aceleasi avantaje: tineri, facultati, copii, independenta financiara).
cam asta-i...cu legea stranie...
PS: as vrea sa mai adaug ca am fost f placut surprinsa de reactia omului de rand, pana acuma fiecare neamt care a auzit ca suntem veniti cu GC ne-a privit admirativ. Deci nu cred ca ar sari chiar asa de tare in sus daca legea ar fi pusa in functiune...insa s-au fript o data cu turcii si acuma cei de sus sufla si in iaurt... parerea mea!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

quote:
Originally posted by tinatache

mda, legea nu specifica posibilitatea prelungirii GC-ului, insa practic acolo unde exista contracte de munca pe termen nelimitat exista si posibilitatea de acordare a pemisului de munca pt inca 1 an, si apoi inca 1...
Cristina



Ar fi bine sa fie asa, ar fi o portita de scapare dar din cate stiu eu nu e! Poate sa fie contractul pentru o perioada mai lunga de cinci ani, ca permisul de munca nu se acorda pt o perioada mai mare de 5 ani!Ca sa se prelungeasca, chiar si cu cate un an, ar trebui sa intram sub incidenta altei legi si asta inseamna o iesire din Germania si aplicat iar din Ro, adica luat totul de la capat.
Si pe mine incertitudinea asta ma omoara.Insa contez pe faptul ca nu renunta ei asa de usor la niste intelectuali pe care cat de cat i-au integrat.Si-apoi, plecarea green-cardistilor presupune pt. ei niste costuri, nu chiar de neglijat.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danacaltan spune:

Salut voua...Am avut si eu o prietena si colega de facultate(Univ.Buvcuresti,bioch tehnologica) care a emigrat '92 sau '93 in Germania.Evelynn o cheama si ultima oara(in '96) statea in Stuttgart, Alexanderstr. 111, dar i-am pierdut urma.Ma poate ajuta cineva???
Bubu, daca vezi acest mesaj,sa stii ca mi-e dor de tine, trimite-mi un mail.

danny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Hai sa deschidem partea a doua...
Julie

Mergi la inceput