viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by osolita

quote:
Originally posted by tinatache
Singura sansa e sa-l dai la inceputul anului pt semestrul din toamna.

Cristina


Sau poti sa-l dai in vara si sa te inscrii pentru semestrul care incepe in aprilie.



da, sigur! Eu ma gandeam tot la cazul meu, ca nu incepe decat din toamna

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corail spune:

Cristina, vrei sa dai testul TestDaf la TU München? Si eu vreau sa il dau pe 20 aprilie.Nu stiu daca sa ma inscriu la un curs pregatitor sau nu.Vreau sa trec maine pe la TUM si sa intreb pe ce materiale(carti) se va lucra la curs.
corail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by corail

Cristina, vrei sa dai testul TestDaf la TU München? Si eu vreau sa il dau pe 20 aprilie.Nu stiu daca sa ma inscriu la un curs pregatitor sau nu.Vreau sa trec maine pe la TUM si sa intreb pe ce materiale(carti) se va lucra la curs.
corail



Cora, ti-am scris email.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaG spune:

M-am trecut si eu pe lista :

zona BONN-KÖLN- Nord-Rhein-Westfalien:
Crystinne
Mirunda
mamica dulce(intre Bonn si Köln)
gabrianah(linga Köln)
roxy-essen
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
Monicaa- krefeld linga Dusseldorf
Iris - Krefeld, (linga Monicaa!)

BREMEN
AncaG

BREMERHAVEN:
alba

FRANKFURT--MAINZ:
AlinaPopa
cristina30
mihaelajulia
Saso=Sofi+Nathalie+Sanyi

HAMBURG:
osolita
cristinacsa

HEIDELBERG:
Ysmine si AlexandruL

SYLT:
vikinga

BAYERN:
MÜNCHEN:

Alina
Camelia
Tinatache
corail
Ariadna
peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg
RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg
Cat- Burghausen intre München si Salzburg

Baden-Würtenberg:
Elena- Tübingen
Reliana - Ulm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina dora Visinoiu spune:

Heeeeei, fetelor, sper ca lista nu s-a incheiat, eu sunt Dora din Kiel si as vrea tare mult sa apar si eu pe lista! daca va intrebati unde e Kielul, ati ghicit, la mama dracului, im Schleswig - Holstein! Va sarut si pe curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Nu e mai bine daca ne-am completa fiecare la "Locatie" din "Profil personal" de unde suntem, asa am scapa de lista de aici, care si asa ocupa mult loc si subiectul devine mai greu de urmarit, cel putin mie mi se pare ca apare de prea multe ori lista actualizata - si nu de alta, dar sunt multe informatii utile aici, si in curand vom trece la "Viata in Germania (2)" pentru ca deja s-au facut 11 pagini.

Oricum ati decide, sa stiti ca eu sunt din Frankfurt am Main, Hessen.

Numai bine,
Katink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

Bun venit corina, hai repede trece-te pe lista ,

mai fetelor, care dati teste, fie el:
Zertifikat Deutsch / ZD(400-600h),
Zertificat Deutsch für den Beruf / ZDfB (100- 120h)
Zentrale Mittelstufenprüfung / ZMP (800-100h),
Prüfung Wirtschaftsdeutsch International / PWD (800-1200h)
Zentrale Oberstufenprüfung / ZOP ( 1200h)
Kleines Deutsches Sprachdiplom / KDS
Großse Deutsches Spachdiplom / GDS

de unde ati reusit sa adunati atetea ore? adica ca sa fi acceptata la examen? eu azi am vorbit iar cu D-na de la VHS, care mi-a spus ca mi-ar putea aranja sa fac vorbereitungkurs pt. ZMP si fara cele 800 ore, si era dezamagita, fiindca i s-a luat acest curs si s-a dat altei profesoare...si mi-a spus ca nu stie daca asta o sa ma primeasca fara cele 800 ore , de unde , fac eu rost de atatea ore? pai as putea face toate cursurile de aici de la VHS si tot nu ajung la 800 , sambata incep inscrierile si merg sa vad ce obtin. Noroc ca nu mai este mult pana atunci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by peca

Bun venit corina, hai repede trece-te pe lista ,

si mi-a spus ca nu stie daca asta o sa ma primeasca fara cele 800 ore , de unde , fac eu rost de atatea ore? pai as putea face toate cursurile de aici de la VHS si tot nu ajung la 800 , sambata incep inscrierile si merg sa vad ce obtin. Noroc ca nu mai este mult pana atunci!



Eu am citit in manualul asta urias cu cursuri la VHS ca se cer aceste ore SAU se da Einstufungstest. Uite ca tocmai m-am inscris la un curs pregatitor (nu la VHS) si desi pe site scria acelasi lucru si anume ca tb 600 ore de curs, am intrebat daca nu se poate altfel si a zis sa dau testul asta. Mi-e greu sa cred ca toti cei care dau examenele pt ZD si restul, au atatea ore la activ, pai numai cand ma gandesc cam cat ar costa nu stiu cate sute de ore....!!

Propunere referitor la lista:
in loc sa copiem lista de fiecare data, as propune sa scriem doar locatia in mesaj si la sf. o sa facem o sg lista uriasa, ca ia uitati cate ne-am strans, ok? Cele/cei care deja au scris lista aia mare pot sa editeze mesajul si sa rescrie doar orasul propriu si personal. Ce spuneti? Altfel ne mutam acusi, cum spuse Katink, la (2),se duce sub. la vale si o sa-l cautam....

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by peca

Bun venit corina, hai repede trece-te pe lista ,

mai fetelor, care dati teste, fie el:
Zertifikat Deutsch / ZD(400-600h),
Zertificat Deutsch für den Beruf / ZDfB (100- 120h)
Zentrale Mittelstufenprüfung / ZMP (800-100h),
Prüfung Wirtschaftsdeutsch International / PWD (800-1200h)
Zentrale Oberstufenprüfung / ZOP ( 1200h)
Kleines Deutsches Sprachdiplom / KDS
Großse Deutsches Spachdiplom / GDS

de unde ati reusit sa adunati atetea ore? adica ca sa fi acceptata la examen? eu azi am vorbit iar cu D-na de la VHS, care mi-a spus ca mi-ar putea aranja sa fac vorbereitungkurs pt. ZMP si fara cele 800 ore, si era dezamagita, fiindca i s-a luat acest curs si s-a dat altei profesoare...si mi-a spus ca nu stie daca asta o sa ma primeasca fara cele 800 ore , de unde , fac eu rost de atatea ore? pai as putea face toate cursurile de aici de la VHS si tot nu ajung la 800 , sambata incep inscrierile si merg sa vad ce obtin. Noroc ca nu mai este mult pana atunci!


Eu am dat DAF-ul in iulie 2000 si tocmai am cautat printre foile mele,am facut asa:intensiv 1A(150 Unterrichtsstunden-375 DM),intensiv 2(168 Unterrichtsstunden-420 DM),intensiv 3(175 Unterrichtsstunden-450 DM)plus Vorberaitungskurs zur Prüfung(nu am mai gasit chitanta)...deci mai mult de 6oo ore,in total.Am facut totul la VHS Leipzig dar examenul e centralizat si pina se primesc rezultatele dureaza vreo 6 saptamini.
Succese fetelor!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Nu degeaba spun eu mereu ca in Germania fiecare functionar face cum il taie capul. Eu am dat anul trecut ZMP si nu mi-a cerut nimeni nici o dovada ca am facut 800-1000h, nici macar n-am facut cursul pregatitor ci doar m-am prezentat la examen.
Mie oricum nu mi se pare normal sa ti se pretinda ca ai facut nu stiu cate sute de ore, poate eu am invatat singura sau am invatat in familie germana, ce-i intereseaza pe ei asta? Ca doar e pe riscul meu, daca nu sunt destul de pregatita pic examenul si cand ma inscriu din nou iar platesc taxa si tot asa. Eu nu cred ca taxa pe care o platesti nu acopera cheltuielile de corectare, asa ca e in avantajul lor ca tu sa vii de cat mai multe ori la examen.

Mergi la inceput