reteta de silvoita?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Lapte de bivolita am auzit? Laptele copilariei mele, nicaieri mai bun decat de la Borisca bunicilor mei. Iertati-mi impulsivitatea, dar m-am agatat de un cuvant drag cu mireasma de copilarie.

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Tuchi, Speranta, multumesc pentru retete. Abia astept sa vina toamna cu prunele si sa le incerc.

Da, babirusa, la acea marmelada ma refer. La mine la "Alimentara" se mai gaseste si acum. Dar nu stiu in ce conditii e facuta, de aceea as prefera sa o fac in casa. Daca are cineva reteta si isi da osteneala sa o scrie aici, e binevenita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Simona, da, da, o vreau. Mersi mult. Am mancat eu niste placinte cu silvoita dar nu destule ca sa ma satur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

quote:
Originally posted by tuchi


Of of mai mai, cum stateam noaptea la mestecat si povestit ca "oamenii mari" .... ce vremuri.



Daaa, daaaa, imi amintesc! Se facea si la bunicii mei (pe langa Satu Mare) si era o atmosfera superba! De fapt superbe sunt toate amintirile mele de acolo...

Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchi spune:

Trebuia sa va gasesc sa va spun ca absolut intimplator ieri am gustat magiun de prune facut de Legume-Fructe.
E identic la gust cu silvoita bunicii mele, si fara zahar pe deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

babirusa uita ca suntam uitat sa o intreb pe mama de silvoita..te rog scuze....am sa iti scriu cind o sa o intreb.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Astept reteta in continuare, nu te stresa prea tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamaria-Livia spune:

Se pare ca bate vânt de primavara cu "dor de casa" si de copilarie pe la toti, indiferent pe unde ne gasim.
La bunicii mei (lânga Sibiu) i se zice liptar (ca ma chinui de o jumatate de ora sa-mi aduc aminte) si se facea neaparat in oala de pamânt si in cuptorul de pâine.
Scarmanus sunt cu ochiul pe tine de când cu "creme brulee". Iar ti-a venit o pofta de ceva? Auzi la ea, "lapte de bivolita". Si cu degresatele cum e? (Stii care ar fi culmea? sa constat ca nu esti tu cea in cauza ci alta fata din Cipru care tine Montignac-ul. Daca-i asa, nu te supara pe mine prea tare....,

Anamaria si bb Andutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by tuchi

Trebuia sa va gasesc sa va spun ca absolut intimplator ieri am gustat magiun de prune facut de Legume-Fructe.
E identic la gust cu silvoita bunicii mele, si fara zahar pe deasupra.



Tuchi draga, spune-mi si mie unde ai gasit magiun!!! Unde e facut? Si eu sunt lesinata dupa magiun si nu stiu sa-l fac in caaasaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Simonaaaa, nu mai vine reteta?

Mergi la inceput