Epiziotomie

Epiziotomie | Autor: livia72

Link direct la acest mesaj

Este normal ca la 2 saptamani de la nastere sa usture locul unde sunt facute cusaturile? In cat timp trece si cu ce produs farmaceutic ar avea sens sa dau ca sa grabeasca vindecarea?

Multumesc,

Livia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

In primul rind spalaturi regulate si cu grija... dar numai cu sapun cu glicerina, ceai de musetel, de pelin, apoi aplicat solutii de Rivanol, Betadina, iar la sfarsit creme: Baneocin, sau orice pe baza de galbenele (f. bun cicatrizant).
In 4-6 saptamni ar trebui sa treaca, pina la controlul postnatal.

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danab spune:

Pe mine nu m-a usturat deloc cusatura.Igiena locala este cea mai importanta!Este bine sa te speli dupa fiecare toaleta nefiind necesar sa folosesti intotdeauna sapun, asta pentru a nu usca prea tare mucoasa vaginala.Eu am folosit sapunul Dove.Nu am aplicat nici o crema iar la sapte saptamani de la nastere taietura se vede foarte, foarte putin.

Pupici, Dana si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina spune:

si mie mi s-a spus sa nu folosesc sapun, sa ma spal dupa fiecare toaleta si mai ales sa ma usuc bine bine bine bine, mi s-a repetat asta de sute de ori! si uite asa aveam eu feonul in baie si toata ziua buna ziua ma uscam cu feonul si vreau sa spun ca ma simteam bine dupa aia! ar fi si mai bine daca ai avea un feon cu aer normal, nu fierbinte... si mi s-a recomandat sapun pt toaleta intima SAFORELLE, nu stiu daca este in tara, dar eu simteam deosebirea dintre un sapun normal si asta pt toaleta intima, nu ma ardea, nu ma ustura ci din contra imi calma durerile... cauta un sapun lichid pt toaleta intima, ai sa vezi ce bine te vei simti! mie mi-a trecut orice durere, usturime dupa 6 saptamini, cred... nu mai tin minte exact
sanatate si pupici

Doina&Carlita-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Eu am avut 5 ate pedinafara si 7 pe interior.Mi s-au vindecat relativ repede..cam o luna..nu mai stiu exact.Foarte bine fac baile cu irigatorul cu ceai de galbenele.Ajuta mult .Apoi dupa aceste bai unguent cu galbenele.Si ai sa vezi ce repede se vindeca!
Eu nu puteam nici in fund sa stau!!!

KORINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

De usturat nu m-a usturat decit la , iar de spalat m-am spalat cu hipermangat de potasiu (violet), e foarte bun dezinfectant si apoi ma ungeam cu unguent de galbenele.

Sa fim fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Nu m-a usturat de loc dar dr. mi-a spus sa ma spal minim de 2 ori pe zi cu cloramina. Si in spital tot cu cloramina ne spalau. Daca te speli zilnic cu cloramina nici nu mai e nevoie de sapun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Depinde cu ce fel de fire ai fost cusuta...

La mine s-a desfacut putin pentru ca m-am agitat ca nebuna si am pus Debrisan. O minune... Cum zice sotul meu, ma-sa s-a facut.... treaba cu problema...
In rest, am folosit Betadine, Cloramina, unguent cu galbenele si propolis (alta minune) si Oximed (vechiul spray Bioxiteracor). De asemenea ai grija ca zona sa fie tot timpul uscata (eu am folosit prosoape de hirtie Frisbi) si spala-te cit mai des dar doar o data pe zi cu solutiile de mai sus (ca eu mi-am cam ars pielea din exces de zel).
Sanatate

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cretoiu A. spune:

Mie mi-a trecut intr-o luna cu Betadine, spalaturi cu cei de galbenele si apoi alifie de galbenele(ai grija sa fie fara parfum-ustura)dupa ficare mers la toaleta, mie sapunul mi-a facut rau, asa ca m-am spalat constiincios cu ceai f.des.
F. buna pentru o recuperare rapida este gimnastica perineala(contractii si relazxari ale muschilor perineului,cam 100/zi) si plimbari, la 4 luni jumatate am incercat, desi era contraindicat(am pus si atunci alifie de galbenele si a fost bine), primele 2 ori a fost mai greu , dupa aceea...
O recuperare cit mai rapida, sanatate tie si bb.
Anto&Sebi

ACretoiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Draga Antoneta,
Zi-mi si mie de ce era contraindicat tocmai la 4 luni jumate?

Dana

Mergi la inceput