FIV 7

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Monica, Oana va multumesc, dar eu una nu mai cred in minuni.
Oana eu anul trecut cand incepeam al 2lea FIV o buna prietena si-a propus sa mai faca si ea un bebe, ea a ramas insarcinata imediat, cand a nascut am fost la ea, am luat puiul de om in brate si am inceput sa plang,de se uitau asistentele la mine si se intrebau ce am (or fi zis ca-s nebuna) m-am bucurcat pt.ea dar exact ca si tine imi venea sa mor, trebuia sa tin in brate propriul bebel nu al altuia. Trec din ce in ce mai rar pe la ea acum deoarece imi face rau cand ii vad puiul si nu ma pot abtine sa nu plang si ei nu prea ma inteleg.
Va pupicesc pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Pia .
Oanamagda .
Trecem noi si peste asta fetelor

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Bunadimineata!


Unde este optimismul vostru?Chiar imi placea de voi acum cateva saptamani cand eu ma stresam.Acum sunt eu optimista si v-a luat pesimismul pe voi!
Trebuie sa fim optimiste si increzatoaare ca data viitoare va fi bine.Nu asa am declarat toate de pe acest subiect.Este ultima noastra sansa dar este o sansa si eu,Cleo,Anemona am reusit ...de ce sa nu reusiti si voi?
Dupa cum stiti mama mea nu stia ca Moni e un copil FIV.Ieri am avut curajul sa-i spun.A trebuit!M-a intrebat de ce fac HSG iarasi dupa o nastere si i-am povestit tot.Banuia ca am facut ceva sa o am pe Moni dar nu stia cum.Cel putin in privinta deplasarilor pt un FIv numai trebuie sa ma gandesc (sa ma stresez) la explicatii fata de mama mea.Acum sunt mai linistita pt ca are cine sa stea cu Moni cat timp eu voi fi in Bucuresti.
Stiti ce mi-a spus mama mea?Si nasii fratelui meu au aceeasi problema dar nu au banii(2000 euro-FIV+ICSI).Sunt cupluri care nu isi permit financiar un FIV...daca noi reusim sa facem un FIV financiar vorbind trebuie sa fim optimiste!

Suntem increzatoare si optimiste ca data viitoare va fi bine!




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Ce stiti de farmaciile Caritas?Ce medicamente au?Ce reduceri?care sunt conditiile?
Doctorita mea mi-a spus ca pot lua medicamente mai ieftine pt FIV prin aceste farmacii.




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Anemona, as vrea sa te intreb ceva. Fiind pacienta d.nei dr. Denisa Protopopescu sti cumva daca face inseminari si la Spitalul Municipal unde este medic sau doar la Medsana?
Multumesc frumos

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Monica, stiu sigur ca la Municial nu face inseminari. Toate chestiile de reproducere asistata le face la Medsana. La spital face doar ce nu se poate face la Medsana, adica laparoscopie (daca e cazul), alte interventii chirurgicale, internari in sarcina (daca e cazul) si nasterea propriu-zisa. S-a intamplat sa ma cheme la spital la control cand am solicitat eu si Medsana era inchis (in ajunul Craciunului), dar in rest totul are loc la Medsana.
De fapt Municipalul nici nu are departament de infertilitate ca Giulesti. Nu ar avea unde sa faca asta.
Vrei sa mergi la dansa? Ti-o recomand cu tot sufletul. Chiar ma intreb de multe ori de ce toata lumea aici vorbeste doar de Ancar si Niculescu, poate ca au devenit foarte cunoscuti, dar si dr Protopopescu este super. Iar comunicarea cu ea mie imi place foarte mult, ceea ce a contat enorm.
Pupici!
Anemona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Multumesc Anemona. Eu am cunoscut-o in alte imprejurari(nu medicale) si aducandu-se vorba despre copii i-am spus problema mea si a fost f draguta invitandu-ma la ea sa ma ajute. Am descoperit chiar ca am fost colega de liceu cu sotul ei(el fiind cu 4 ani mai mare decat mine).Eu am urmarit-o de mult si pe ea si pe Ancar. Intr-adevar am o parere si eu f buna despre ea.Nu am intrat in amanunte atunci cu ea nefiind momentul de sarbatori dar ma bate gandul la o discutie cu ea la cabinet.
Multumesc inca odata si ai grija de tine si de

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Monica, ma bucur ca ai aceeasi parere ca si mine, nu ezita sa mergi la ea si o sa vezi ca este super. Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a scos-o in cale si am si zis ca bebele meu are doua cordoane ombilicale, unul legat de mine si unul legat de ea.
Si eu sunt foarte pretentioasa in legatura cu medicii, dar pur si simplu nu am ce sa-i reprosez, a fost alaturi de mine cu orice am avut nevoie si s-a ocupat permanent si in amanunt de absolut tot. Nu lasa nimic la intamplare. Si simti ca ii pasa cu adevarat! Conteaza enorm.
Nu stiu daca stii, dar a facut specializare timp de trei ani la Londra in tehnici IUI si FIV la cea mai renumita clinica de reproducere asistata, nu stiu care dintre medicii din Romania mai au o astfel de pregatire in acest domeniu. Plus multa experienta, desigur.
Bafta multa si ai incredere, va fi bine!
Anemona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OVIDANI spune:

Si eu sunt pacienta doctoritei Protopopescu. Este adevarat, de mai putin timp, dar tot la indrumarea Anemonei. Este foarte adevarat tot ce v-a spus Anemona despre dansa. Are un suflet de aur si este o profesionista desavarsita. O simti aproape de tine, simti ca vibreaza la problemele tale. Este foarte important sa ai incredere in medicul care te trateaza. Nu cred ca doctorita Protopopescu a dezamagit vreodata.Eu merg la ea la centrul medical international. Este tot timpul aglomerata, sunt cozi la ea la cabinet, dar niciodata nu o vei vedea agitata, sa vrea sa termine mai repede, sau expediindu-te rapid. Are rabdare, iti explica, iti raspunde la toate intrebarile, te face sa intelegi, prin atitudinea ei o simti aproape, iti da incredere. Este foarte sigura pe ea, pragmatica, are convingerea ca totul se rezolva. Nu lasa nimic la voia intamplarii.
Si eu o recomand cu caldura tuturor. Este un medic, o persoana si un temperament de exceptie.
Cred ca va trebui sa-i multumesc Anemonei toata viata pentru ca m-a indrumat spre un astfel de medic. Chiar astazi am programare la dansa.
d.
= sa fie totul asa cum va dorti=

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Anemona

Monica

Mergi la inceput