Plante si flori pentru suflet

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

POJO-am primit semintele de floricele,pe 25.02.MERCY MULT!RAMAN DATOARE!SA-MI SPUI,DACA POT SA TE AJUT SI EU CU CEVA!Am lipsit ca am fost plecata,la curte(acolo unde mi-ai trimis pachetelul).Mai dau si pe la bebelusi,dar am fost plecata.O sa-mi cumpar si eu muscate curgatoare-plantute,dar pe la sfarsitul lui martie.Daca intereseaza pe cineva,din Buc.sa zica si-i dau mai multe detalii(pret-cca 25000lei rasadul).
CU MULT DRAG,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voinea spune:

eu vreau mai multe detalii despre muscatele curgatoare. daca e cazul da pe PM dar cred ca ar mai putea sa fie si altcineva interesat.

sunt din bucuresti

Adina si dragalasii ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Fetelor, am uitat sa va zic ce bucuroasa am fost azi! Asta toamna am luat de la Metro si Billa bulbi de lalele, narcise, stanjenei si branduse. Ei bine, toate au inceput sa iasa, dar brandusele au si inflorit, si sunt superbe: micute, gingase, galbene si cu un parfum super! Si au inflorit asa, de ieri pana azi, adica ieri vazusem ca au rasarit frunzele lor (ca niste ace de brad lungi si ascutite), dar nu vazusem bobocii. Si azi am avut o surpriza foarte placuta, erau inflorite deja! Sper sa reziste in continuare, ca s-a anuntat cam frigutz...
Alta problema ar fi ca am cumparat vineri de la Metro doua ghivece cu primule galbene, foarte frumoase, cu scopul de a le darui Bianca maine de 1 martie doamnelor educatoare de la gradi. Dar pana maine le-am lasat pe pervaz si le-a cam batut soarele si azi erau cam pleostite. Le-am udat si le-am luat de la soare, si-au mai revenit putin, dar sa vedem cum se vor prezenta maine dimineata, daca mai pot fi daruite...Chiar asa sensibile sunt? Aveti idee cum se ingrijesc sa dureze mai mult? Ca tare sunt frumoase si pline de boboci, n-as vrea sa se usuce, macar sa le zic doamnelor cum sa le ingrijeasca...Parca s-a mai discutat aici, acum imi dau seama, trebuie sa caut...
Va pup si va doresc o primavara frumoasa si plina de flori...afara si in suflet...

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Laura, si eu am luat primula acaulis de la Metro de o saptamana, si tot galbena e si a mea. Nici eu n-am stiut cum se ingrijeste, am mai cautat pe net, am mai primit raspunsuri si pe acest forum, multumesc inca o data pe aceasta cale, vreau doar sa-ti spun ca acestei flori nu-i place soarele direct si prea multa caldura.
Am tinut-o o zi in casa, unde temperatura e in jur de 23-24 grade, si nu i-a placut, caci au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele. Am inteles ca nu-i place mai mult de 16 grade, asa ca am ales sa o pun pe balconul inchis. Acolo ii merge bine pana acum, nu s-au mai ingalbenit frunzele, a facut flori noi si e foarte frumoasa.
Poti sa-i vezi poza in albumul meu.
O ud numai in farfurioara si am vazut ca ii cam place apa.
1 Martie fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Mersi, Adi2003, am gasit raspunsul pe care ti l-a dat cineva tie saptamana trecuta, m-am lamurit. Le-am oferit azi doamnelor de la gradi si o sa le dau si indicatii cum sa le "creasca". Oricum sunt niste floricele f. frumoase, pacat ca la noi in casa e f. cald...

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

ADI 2003 - ma bucur,ca sfaturile mele ti-au fost de vreun folos in ingrijirea PRIMULEI,ti-am vazut si floricica in album,e f.frumoasa!
VOINEA - cand o sa aflu mai multe,despre muscate,dau sfoara in tara!(adica in Buc.)Ce fel de CRASSULA ai?Cu aspect de pomisor sau plante taratoare?
MIHAELA(POJO) - cum stai cu 'lucrarile de primavara' in gradina?

Mergi la inceput