Plante si flori pentru suflet

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

La Institutul de la Baneasa se ajunge cu orice pana la Aeroportul Baneasa si de acolo pe jos (e mai putin de o statie ratb, pe partea dreapta)(cum intri in Bucuresti dinspre Otopeni dupa ce treci de Aeroportul Baneasa, la intersectie la dreapta). 783 nu trece pe la pepiniera. Trece 204 dar nu merita sa-l iei o statie si sa te intorci pe jos.Credeti-ma, stiu unde e ca am lucrat acolo.
La Romstal Garden a lucrat sotul meu si plantele sunt cam cele mai scumpe din Bucuresti.
Muscate curgatoare stiu ca aveau la Baneasa dar in spate la sere.Intrebati la poarta.
Aveti mai multe sanse cu rasadurile decat cu semintele pentru ca e putin mai dificil de facut rasaduri.
Muscatele sunt mai usor de crescut decat petuniile.
Substantele stimulatoare de inflorire si inmugurire nu se aplica la sol si nu au decat aceasta menire. Mai asteapta sa apara florile si daca nu, dale la pierderi. De aceea se scot bulbii peste iarna.

Cu drag,



Andreea & Octaveatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

Buna din nou!Am vorbit la telefon cu o doamna,care 'le are bine' cu crescutul floricelelor(articole scrise de respectiva d-na,au aparut si intr-o revista,acolo am aflat si un nr de tel de al d-sei)adica are si o florarie in Bucuresti(Ghencea)si mi-a zis ca are la vanzare seminte de flori cu 25000lei.La sfarsitul lunii martie o sa aduca si rasaduri,tot cam la acelasi pret.Si mai ales rasaduri de muscate curgatoare...ura!de abia astept sa le iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Doina sa stii ca maine am timp sa ocup de seminte asa ca pe luni sau marti o sa le primesti sigur. O sa-ti fac o descriere pt ca la unele stiu numele ppular.
Oricum imi voi pregati si eu rasaduri in jumatati de sticla de plastic cum am mai vazut. de abia astept sa gradinaresc....

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

POJO,MERCI MULT!!!
ASTEPT PLICUL DE LA TINE SI O SA-TI COMUNIC REZULTATELE OBTINUTE.
DACA TE POT AJUTA SI EU CU CEVA IN ACEST DOMENIU TE ROG SA MA ANUNTI.
O SA ITI SCRIU IMEDIAT CE PRIMESC SEMINTELE.
EU AM NISTE SEMINTE DE REGINA NOPTII SI UN SOI DE ARDEI IUTE MIC AL CARUI FRUCT SE COLOREAZA IN 4 ETAPE:VERDE,MOV,GALBEN SI ROSU.DACA DORESTI,ITI POT TRIMITE SEMINTE DE LA ELE.
MULTUMESC MULT INCA ODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Azi mi-am luat o floare "primula acaulis", cu flori galbene, iar in mijloc cu putin portocaliu. Are si un parfum discret. E frumoasa, dar nu stiu cum s-o ingrijesc. Va rog sa imi dati niste sfaturi. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

Ptr, ADI2003-iata ce pot sa-ti spun despre primula:primav. si vara,planta se mentine in penumbra,la racoare 10-16C,si intr-un loc luminos,dar nu la soare;trb. sa se asigure o buna ventilatie a aerului;plantele se vor uda regulat,asa fel incat compostul sa fie in perman. ud;indepartati frunzele ingalbenite sau moarte si sporiti treptat udarile pt a stimula reluarea cresterii.Toamna si iarna, temp ideala este de 10-13C,putand chiar sa scada pana la 7C fara sa provoace daune;important este sa nu se depas. 16C,deaoarece temp prea ridic. scurteaza perioada de inflorire.Se uda abundent cand infloreste;la aparitia bobocilor,adaugati in apa ingrasamant lichid la fiecare 2 sapt.
Perioada de inflorire:decembrie-aprilie
Cam atat ti-am scris dintr-o carte,despre ingrijirea PRIMULEI,nu din experienta proprie,pt ca nu am avut,dar mi-as dori, ca sunt superbe,din ce vad eu in poze.
Multa sanatate,tie.... si plantutei tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Doina, iti multumesc mult pentru sfaturi, sunt de mare folos.
Putin sunt dezamagita, in sensul ca vroiam sa o tin in camera mea, dar e destul de cald, cam 23-24 grade.
Am s-o pun pe balconul inchis, numai ca acolo am mult soare.
Imi e asa de draga. N-as vrea sa se usuce. In curand am sa pun o poza cu ea in album.
Ma intereseaza cum se uda planta. Eu i-am pus apa in farfurie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

Cu multa placere,ADI 2003,daca am putut sa te ajut cu ceva.In cartea mea,de udat nu e nimic anume specificat,doar sa fie din abundenta,dar nu imbibat pamantul.Eu zic sa o pui pe balcon,daca e inchis,chiar daca e soare,nu e asa puternic,ca vara.Mai incolo cand o sa se incalzeasca,o sa fie mai greu un pic.
Multa bafta si noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

ce ziceti de niste azalee?
cred ca imi fac cadou de 1 Martie.!
daca mai vreti muscate curgatoare, am gasit la noi la Florarie. au spus ca mai aduc cam peste o saptamana.

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Pojogam, la ce pret sunt muscatele curgatoare? Cum sunt, in ghiveci, cate un fir? Erau inflorite? Ca eu am luat doua asta toamna, din piata (50.000/buc.), atunci erau inflorite, si de atunci le-am tinut in casa, unde e cald (24 grade) si nu au mai inflorit deloc, in schimb le-a crescut o tulpina f. lunga (cam 1 m) si atat. Sunt curioasa, daca le voi scoate la primavara afara (ma gandeam sa le replantez intr-o jardiniera), vor inflori? Si sa le tai tulpina, nu?

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput