Rectificare Legea 577

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baula spune:

Marius, vreau sa verific daca am inteles bine in ce situatie sunt eu dupa toate modificarile la modificarile de pana acum.
Am nascut pe 18 dec. 2003 si sunt asigurata din 1993. Voi depune cerere pentru CIC in februarie, dupa concediul de lauzie.
Inteleg ca voi primi 6.5 mil. Daca e asa, pe mine ma avantajeaza.

Te intreb pentru ca pe 6 ianuarie sefa de la resurse umane mi-a spus ca vor beneficia de 85% din salariu mediu pe economie doar cele care se vor angaja de la 1 februarie 2004, dupa ce au cotizat cel putin 6 luni. Oricum e o interpretare pe care nu am mai intalnit-o.

Cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

vei beneficia de 6.500.000 lei net/luna. Toata lumea va avea aceasta valoare indiferent de momentul angajarii sau a salariului avut daca indeplinesc conditiile prevazute de lege pt a avea acest drept. Cat despre faptul ca te avanteajeaza se pare ca la fiecare 100 de mamici aproximativ 85 dintre ele aveau salariul mai mic si astfel devin avantajate.A fost si este politica actuala sociala de a uniformiza veniturile asigurate la nivel social.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zolo spune:

Va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu indemnizatiile pentru cresterea copilului. Sotia mea anascut in 27.01.04 dar inca nu am depus concediul pentru ingrijirea copilului pentru ca se dau numai dupa 20a le lunii, dar am afalat ca ea nu va beneficia de noua suma se 6 500 000 lei pentru ca este asigurata inainte de 17 martie 2003.Am aflat ca chiar la primarie s-a spus acest lucru.Avanda aceste date spuneti-mi va rog ce suma va primi ea pt. ca dac este asa cum am auzit este nevoie ca ea sa mearga cat mai repede la lucru.Multumesc.
--In alta ordine de idei am constatat Marius ca ti-am fost elev al Liceul Sinteza profil merceologie (poate iti mai amintesti de acea serie(1991-1995))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mai sa fie...ce mica e lumea ...... mda sunt ceva ani de atunci. asta da supriza...am inlemnit cand am citit. Ok dar sa revenim....parerea mea este ca veti beneficia de 6.5 milioane de lei conform ultimelor informatii parvenite din cadrul ministerului de resort. Interpretarea cu asigurati anterior datei de 17.03.2003 va fi respinsa prin nota interna ce va fi trimisa de la minister pe directiile de specialitate. Nu am confirmarea aceasta dar am informatia. Cel mai bun lucru ar fi sa intrebati la serviciile de specialitate fie saptamana aceasta fie urmatoarea.
Sensul legii 577 inclusiv rectificarea acesteia este de a uniformiza indemnizatiile pt ingrijirea copilului la nivel social. Si ca veni vorba de rectificari am plasat rectificarea la mine pe site in format *.doc->WORD pt a putea fi citita si de cei care nu au Acrobat reader.
De asemenea desi nu este o noutate la sugestia lui Liviu am plasat si Ordonta 105/24.10.2003 privind alocatia complementara si cea de sustinere monoparentala.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zolo spune:

OK, multumesc pentru informatie dar ca sa am confirmarea imi spui despre ce servicii de specialitate este vb, adica unde sa intreb saptamana viitoare?
Si inca ceva, este obligatoriu sa efectueze toate cele 126 de zile de concediu pre si post natal, deoarece sotia mea nu are pana in momentul de fata numai 90 de zile de concediu de acest fel.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Casa de asigurari sociale in cadrul primariei, intrarea pe str. T. Vladimirescu. pe sub turn apoi la stanga ca, 13 sau 14 parca. Sper sa va dea un raspuns corect. Este obligatoriu sa efectueze minim 42 de zile postnatal.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihneag spune:

NEavand la dispozitie toate legile (cu respect pentru Marius, dar in momentul la care scriu site-ul tau nu merge - cel putin la mine!) nu pot sa ma lamuresc exact.
Sotia mea a nascut dupa 1 ianuarie 2003 si ca urmare am 2 intrebari:
1. Cat e obligata sa fie in concediu postnatal? 42 de zile sau 63 sau trebuie sa scad zilele de prenatal din cele 126 de zile ?
2. Cat o sa fie indemnizatia de crestere a copilului?!

Scuze, dar m-am pierdut in toate dezbaterile pe aici si nu dau de legi. Apropo, pentru ca sunt Toma necredinciosu: pe unde gasesc legile respective.

Multzam frumos anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

A nascut dupa 01.01.2003 sau dupa 01.01.2004?
Legile le gasesti pe www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihneag spune:

Imi cer mii de scuze: a nascut dupa 1 ian. 2004
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

1. Minim 42 de zile de concediu postnatal (lauzie)
2. indemnizatia CIC va fi de aproximativ 6 milioane lei

Mergi la inceput