Una pe zi...!

Una pe zi...! | Autor: Nelke

Link direct la acest mesaj

... Sau mai bine trei, ca sa va īnveseliti putin (sper)īn weekend:

***
Primarul īl cheama la el pe portarul Vasile si-l trimite la preotul satului cu urmatoarea misiune:
- Du-te la Parintele si spune-i sa-mi īmprumute si mie vreo zece-cinspe scaune ca am sedinta de partid si nu-mi ajung.
Se duce Vasile, īi zice- la care preotul:
- Spune-i primarului ca nu-i mai īmprumut nici un scaun: ultima data au scris comunistii tot felul de prostii pe scaune iar la slujba, īn loc sa se roage, credinciosii se hlizeau prin biserica.
Merge Vasile la primar si-i zice ca nu, scris prostii, hlizit. Primarul:
- Ceeee ? nu vrea sa-mi īmprumute scaunele ??? Spune-i atunci Parintelui ca nici eu nu-i mai īmprumut corul utecistilor pentru slujba de duminica.
Iar se duce Vasile, ca nu, nici un cor. Se enerveaza Parintele:
- Daaaa ? Sa-i zici primarului ca nici eu n-o sa-i mai scriu darea de seama pentru sedinta de partid.
Cum vine Vasile cu vestea īl si trimte primarul īnapoi:
- Ceee, nu-mi mai scrie darea de seama ?! Spune-i Parintelui ca nici n-am nevoie: ultima data l-am rugat sa-mi scrie o cuvīntare de o jumatate de ora si-am tot citit... vreo ora si jumatate, pīna mi s-a racit gura.
Iar se duce Vasile, ca juma“de ora, racit gura, nu mai. Parintele:
- Spune-i primarului ca este un prost: eu i-am trimis-o īn trei exemplare.

***
Fat-Frumos calarea pe-un plai. Dintr-o data zareste o pana pe jos. Descaleca, se uita nehotarīt la pana, apoi īsi īntreaba calul: “Bah calule, tu ce zici, sa iau pana asta sau sa n-o iau ?“ La care calul: “Bre Fat-frumos, faci cum vrei: daca vrei o iei, daca nu, nu.“

***
Ileana Cosīnzeana era maritata cu Zmeul-Zmeilor (ca deh, vila, masina...)
Īntr-o buna zi pleaca Zmeul-Zmeilor īn delegatie la Botosani. Numai ce pleaca, se si repede Ileana-Cosīnzeana la telefon si-l suna pe Fat-Frumos: “Auzi, a plecat Zmeul cu afaceri la Botosani...nu vii sa petrecem putin ?“ La care Fat-Frumos: “Sigur ca da, imediat !“ Petrec ei o vreme, petrec... Dintr-o data Fat-Frumos zice: “Scuza-ma putin...“ si iese afara. “Unde ai fost ?`-īl īntreama Ileana Cosīnzeana cīnd revine. Fat-Frumos: “M-am dus si i-am spus calului sa ma astepte īn dreptul ferestrei: de cumva se īntoarce zmeul am sarit, n-am probleme, n-ai probleme !“
Iar mai petrec ei... Dupa o vreme tzīrrrr !!! soneria. Fat-Frumos sare pe fereastra, Ileana Cosīnzena deretica un pic la repezeala si se duce sa deschida usa. La usa- calul, molfaind īn sictir o guma de mestecat: “Am venit sa-i zic lui Fat-Frumos c-am sa-l astept īn hol, ca ploua afara si nu-mi convine.“




Nelke

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nelke spune:

APEL: Gabriel, toti ceilalti...-nu vreti sa ne mutam toti cu bancurile la rubrica asta ?
Ca prea frunzarim peste tot... Eu va astept pe toti - si cu dragoste- aici

Nelke

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:



Eryka & sufletzelul de fetitza din burtica --->22 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Nelke...super!!!!!!!!!!!!!

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'
Iubi, mamica cu burtica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:




Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 5 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:



MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:



* Concurs de masurat temperatura apei cu ajutorul sculei.
Vine americanul,o scoate, o baga in apa, o plimba in stanga si in dreapta si zice:
-Da,apa are 28 grade.
Vine francezul o scoate, o baga in apa, o plimba in stanga in dreapta si zice:
-Da,cred ca apa are 29 grade dar tinde spre 30 grade.
Vine moldoveanul nostru o scoate, o baga in apa, o plimba in stanga,in drapta,in sus,in jos, o invarte, o rasuceste, dupa care zice:
-Da, nu pot spune cu exactitate ce temperatura are apa, dar va pot spune cu siguranta ca are 40 cm adancime !

* Ce au facut moldovenii pentru prima data cand au vazut elicopterele? S-au dus sa le caute cuibul.

* - Bre, moldovene iti plac rusii?
- Da, mult.
- Dar romanii?
- Nu.
- De ce?
- Pentru ca l-au batut pe tata cu rigla la scoala'n 37.
- Si ce face tatal tau acum?
- Ehe, l-au impuscat rusii in 40

* Stefan cel Mare striga:
- Pi cai, ostenii mei!
Un ostean:
- Si io picai, Maria Ta!


* La metroul moldovenilor se aude:
- Atentie ca se lichesc usile! Urmeaza statia Primaverii cu podisca pe partea dreapta

* -Cum prezinta la TV o crainica moldoveanca o piesa a formatiei "The Doors"?
- Shi acushica urmiaza "Ansamblul Ushile"



Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 5 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine spune:

Supermai vremmmmmmm

Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:



aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:



Crinuta

Mergi la inceput