Copilul la 2 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andutza spune:

Alexandra noastra are acum 2 ani si 4 luni si e stapana casei,sefa noastra absoluta,pt ca suntem topiti dupa ea si normal ca stie sa exploateze chestia asta.E o fetita dragalasa si inteligentafoarte vorbareata,dar rusinoasa cu strainii,mai ales la inceput pana se acomodeaza un pic cu ei.A inceput sa vorbeasca foarte repede,acum face deja fraze si ne da unele replici de cadem pe spate(de ex. intr-o dimineata,cand se aseza la masa ii spune lui tati:"mai tati,ia zi-mi,mergem la Parada lui Mos Craciun sau stam acasa,ce facem?"-asta pt ca el ii promisese cu o zi inainte ca daca mananca frumos a doua zi dimineata mergem sa-l vedem pe Mosu ca era parada aici).Ii place foarte mult sa danseze(cu cate o papusica),sa cante si sa se uite la TV,are o gramada de casete cu filme pt copii si e innebunita sa le tot vada,mai ales tot ce e cu printese si zane.Bineinteles,daca ii spunem ca e ca o printesa este foarte fericita.
E si foarte vrenica fata mea,vine cu matura sa faca curat,sterge praful si sa fereasca Sfantul sa vada o scama sau un fir de par pe jos(sau mai ales pe ea)ca e jale mare, striga"Gunoiu',gunoiu'!"si trebuie sa o "salvez"cat mai repede si sa iau gunoiul.
Cu mancatul cam facem figuri,in afara de lapte,carne si fructe nu prea ne place altceva,asa ca masa e o adevarata aventura de fiecare data.Dar cu rabdare,pacaleli,amenintari,etc,mai mananca si ce vrea mami nu numai ce vrea ea.
Baita e Ok,toate bune pana la cap,cand incepe sa urle,cu greu o pacalesc si cand e la clatit eu sunt fleaca si plina de nervi,ea urla,vecinii cred ca sunt pe pereti,dar bine ca nu ii vedem
Ii place sa doarma pana tarziu dimineata si seara deabea reusesc sa o culc,e un fel de artista,numai astia se culca tarziu noaptea.Bine,e artista si pt ca e plina de figuri,mai ales acum fiind la varsta asta nebuna de dupa 2 ani.Muuuuulta rabdare iti trebuie cu ea!Marele nostru suspin este inca olita,nu prea o foloseste decat daca e pusa acolo,altfel...pampers,mi-e cam rusine de chestia asta,dar recunosc ca nu am stresat-o prea tare si daca nu e pregatita inca m-am decis sa o mai astept,eu insist dar nu o stresez.
In rest,stie o gramada de cantece si poezii,stie si cateva culori,sa numere pana la 10(in engleza numara perfect,in romana mai sare paste cifre)si stie deja foarte multe cuvinte in engleza.Ii place sa deseneze(mai ales pe agenda mea)si face un fel de cap cu ochi,nas si gura(bine uneori e cam abstract dar intentia conteaza,nu)
Hai ca v-am ametit de cap.
Pupici pt toti copilasii nazdravanisi pt mamicile lor cuminti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza spune:

Am uitat sa va zic de carticele,ii plac foarte mult,sa ii citesti,dar dupa ce zici cinci cuvinte deja ea iti pune o intrebare.Ii raspunzi si cand sa continui zdrang,alta intrebare,incerci sa raspunzi si...alta si o tine tot asade ne distruge si neuronul ala ramas.In continuu are ceva de intrebat si dupa ce ii raspunzi sa fi sigur ca o sa te intrebe altceva.Chestia e ca multe dintre intrebari sunt asa de "complicate"ca nu sti ca sa rasunzisi cred ca multe le pune numai ca sa faca conversatie,ca ea intreaba chiar daca stie deja raspunsul
Asta e...RABDARE si NERVI TARI asta ne trebuie.
Succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:


Ieri am fost la teatru de papusi.A fost extraordinar.Nu credeam ca vom rezista mai mult de 10-15 minute, dar am stat pina la sfirsit.Radu a fost atit de emotionat, a aplaudat de cite ori aplaudau ceilalti si fiind o piesa mai greluta copii din sala vorbeau, iar el punea degetelul la gurita si spunea:sssssss.
Ina & Radu

Mergi la inceput