Vaccinuri la 4-5 ani

Vaccinuri la 4-5 ani | Autor: dori

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici de copii de 4-5-6 ani,
ce vacciuri au mai facut copiii vostri? Fata mea avea 3 ani si putin cand am venit in Germania si a facut toate vaccinurile in Romania. Iar acum medicul spune ca inainte de a incepe scoala trebuie sa faca din nou vaccinul pentru difterie, tetanus si MMR (rubeola, rujeola si oreion) si vaccinul pentru hepatita B pe care nu l-a facut in Romania (ca nu se facea pe atunci, nu stiu cum e acum). Copiii vostri au facut vaccinurile acestea, au avut vreo reactie la al doilea vaccin MMR?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Rares a facut in Canada inca trei vaccinuri dupa ce in Ro avand trei ani ni se spusese ca e ok.Dar tarile difera. Ideea e ca se mai face un vaccin intre patru si sase ani,noua ni s-a recomnadat sa i-l facem inainte de sase ani ...cam atat.Sincera sa fiu numai stiu care sic e vaccinuri prea bine ,am idee dar nu vreaus a te tulbur cand nu sunt eu insami sigura!te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Inainte de a pleca din Romania am facut o traducere legalizata a carnetului de sanatate al fetitei mele. Aici i s-a facut alt caiet in care pediatra a reluat istoricul, iar in dreptul vaccinurilor deja facute a marcat "facut in Romania". Deci aici a continuat cu ce nu facuse, sau cu rapeluri.
Eu am avut incredere in pediatra, si ce mi-a spus sa fac, asta am facut.

Mergi la inceput