Strainatatea (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

IRA nimic personal. Discutia a denaturat iar eu am avertizat doi useri.
IRA in legatura cu incurcaturile te rog sa iei nota ca: "12. Toate mesajele intra in proprietatea lui Desprecopii.com
Odata cu publicarea pe acest forum, toate mesajele/contributiile intra in proprietatea intelectuala a Desprecopii.com. Desprecopii.com isi rezerva dreptul de a le publica pe site sau in orice alta forma de publicatie autorizata de Desprecopii.com"

MA REPET nu e vorba numai de o corectura gramaticala. NU NE INTERESEAZA situatia familiala a userilor de pe alte forumuri!!! Aceste mesaje sunt considerate spam si vor fi sterse asa ca, te rog, ca acest gen de corespondente sa le porti pe privat.
Pt probleme tehnice ai la dispozitie forumul "Sugestii si intrebari", unde, in limita timpului disponibil, iti va raspunde administratorul acestui site.

Inca o data: am avertizat doi useri ca o anumita discutie a luat-o la vale. Va rog sa nu faceti din tzintzar armasar.

Cele bune,

papadie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Mda, nici nu era de asteptat ca vei recunoaste ca ai gresit
si a doua oara.

Am consultat regulamentul,
si am priceput f bine despre ce e vorba.

Prin fata ochilor mei au trecut de cateva ori
mesaje usor rasiste si jigniri f clare,
pe acelea insa nu le-ai sanctionat.

Nici acum nu inteleg excesul acesta de zel
impotriva persoanei mele, si apropo,
eu sunt o persoana, nu un nick, toate datele mele personale
sunt mentionate la profilul personal.


Eu am facut pur si simplu o gluma,
tu cum te-ai fi simtit daca cineva te-ar fi sanctionat
cand ai scris "caca" pe forum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

IRA NU VOM TRANFORMA ACEST SUBIECT INTR-UNUL PT CONTAINER.
Da, aici pe forum se scrie caca, pampers, pipi...etc fara ca cineva sa fie lezat.
Eu, ca moderator, am prezentat regulamentul. Tu, ca user nemultumit, adreseaza-te administratiei acestui site. Te rog sa trimiti administratorilor si postarea-gluma pe care ai facut-o si apoi ai sters-o!
TE ROG, de asemenea, lasa subiectul sa curga de la sine fara interventii de genul celor de mai sus!
Exista forumul "Un ochi vinat..." pt dispute de genul asta.

"NOTA: Forumul Desprecopii.com este un site privat. Ne-respectarea regulilor de mai sus duce la stergerea mesajelor respective, la interzicerea accesului pe anumite sectiuni, excluderea in totalitate din comunitate si - in mod extrem - la interzicerea vizionarii acestui forum - prin blocarea IP-ului. Desprecopii.com nu aprecieaza numarul ci calitatea membrilor sai. Din acest motiv, cei care il vor incalca vor fi atentionati si sanctionati cu prima ocazie. Exista antecedente de excludere de pe forum a unor persoane care nu au binevoit a respecta aceste reguli, si o vom face ori de cate ori va fi necesar. Va rugam pastrati aceasta comunitate selecta, civilizata, unica.

va multumim,
Desprecopii.com "







"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelke spune:

Dinule draga, la multi ani si tie, ca exista oxigen pentru toti ! Credeam si speram ca aerul muntilor ti-a facut bine si ca te vei reīntoarce -īn secret am sperat sa nu te reīntorci īn acest forum -daca totusi da, cu gīnduri mai bune si mai umane. Oare ce satisfactie ai tu sa arunci atītea rautati īn jur, sa ranesti pe oricine poti si īnca īn mod gratuit ? Aici se face un schimb de pareri si opinia fiecaruia trebuie respectata fara sa se ajunga la atacuri personale, asa cum faci tu constant. Sa stii ca este o mare diferenta īntre a te duce īn locul “cutare“ (cred c-ai mentionat cīndva Londra) si a trai īn locul “cutare“: ca de traiesti īn alta tara īnveti si ce este civilizatia, iar asta e mai mult, mult mai mult decīt spoiala, īngīmfata lauda de sine, opulenta, rautate nejustificata...
Ma-ntreb de ce participi īn definitiv la aceste discutii si ma bate gīndul ca de fapt ai nevoie de laudatori, iar īntrucīt cei din preajma ta s-au saturat sa te tot asculte, cauti si tu acolo eventuale urechi, fie si virtuale...
O sa mai vezi tu ca fiecare lucru are pretul lui si nu se stie niciodata cīnd te loveste mīna lui Dumnezeu -asa ca ai grija pe unde umbli, ce vorbesti si ce faci.
Īmi īnchipui totusi ca te potrivesti mai bine cu prietenii tai de la Cazino, unde exista si dame de companie incluse īn pret, cum ne-ai adus la cunostinta pentru a demonstra ce uluitor a crescut nivelul de trai al Romāniei - asta vizavi de cele cīteva mii de limuzine de lux pe care si le-au cumparat mai nou marii hoti ai Romāniei, hoti invidiati la rīndul lor de hotii mai mici. Zau ca-ti pierzi vremea printre noi, nimeni nu e extaziat (dimpotriva) de asa-zisele tale succese, nimeni nu te admira, pe nimeni nu impresionezi- sau daca da, doar negativ.

Eu te voi ignora pe viitor, nici macar nu-ti voi mai citi mesajele si recomand tuturor celor de buna credinta din acest forum sa faca la fel.

“Cozi de topor“ au fost, sīnt si vor fi īn Romānia. Asadar nu va pierdeti cu firea, dragi prieteni de pretutindeni, aduceti-va aminte de problemele mari si adevarate, de principii, de frumusete, de izbīnzile cu adevarat meritate, cele care te īnalta si sufleteste, nu numai material. Si nu īn ultimul rīnd de faptul ca n-ati trecut nepasatori pe līnga necazul altora, ca v-ati (ne-am) ajutat material familiile si prietenii din Romānia - iar acest ajutor nu este inclus īn nici o statistica, poate doar īn constiinta universala.




Nelke

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelke spune:

P.S.: Si las-o mai usurel cu amenintarile cu avocatul, domnule Dinu, ca nu stii ce vorbesti ! Sa stii ca “afara“ justitia chiar exista si īnainte de-a te apuca de un astfel de sport sa te uiti bine de tot īn punga si sa mai frunzaresti niste carti de specialitate - ca de te-apuci de-asa un sport si-ti tot zboara astfel de “porumbei“ din gura, eu personal nu te vad deloc bine...

Nelke

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Stimate domnule Dinu,

Va recomand sa va mentineti opiniile personale vis a vis de alte persoane. Acest forum este destinat schimbului de opinii neutre, nicidecum un fel de "Ce s-a mai intamplat pe strada ta".
Daca aveti o opinie fata de un fapt, de o situatie, de o experienta, daca aveti nedumeriri, totul e Ok, insa nu va fi admisa clasificarea sau caracterizarea sau orice alta forma de adresa adusa unei alte persoane.
In cazul in care nu reusiti sa va mentineti pe o pozitie suficient de neutra incalcand astfel prevederile regulamentului acestui forum pe care l-ati acceptat la inscriere ne vedem obligati sa luam masurile corespunzatoare.
Va multumesc pentru atentie.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Pfiuuu.... cum e romanul nostru bun si drag. Vorba lu` Papadie :"facem din tzantzar armasar".
Tz...tz...tz...ce oameni rai!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dinu spune:

pt. Marius: Cu riscul de a primi nu stiu ce sanctiuni am si eu citeva remarci. Mai intii filologul din mine e putin nedumerit de formularea ta: "Va recomand sa va mentineti opiniile personale vis a vis de alte persoane." In DEX "a mentine" = a pastra ceva in aceeasi stare sau forma in care se afla la un moment dat, a lasa neschimbat, a dura, a dainui. Sa inteleg ca mesajul tau e un indemn la a nu imi schimba conceptiile si opiniile! Multumesc.Am inteles eu ideea ta intr-un final. Am totusi o rugaminte. Poti fi te rog mai explicit cu paragraful: "Daca aveti o opinie fata de un fapt, de o situatie, de o experienta, daca aveti nedumeriri, totul e Ok, insa nu va fi admisa clasificarea sau caracterizarea sau orice alta forma de adresa adusa unei alte persoane. " in special cu ultima parte "insa nu va fi admisa...". Cam prea larga exprimarea "orice alta forma de adresa" (adresa = adresare ???). Orice adresare care nu iti convine tie din subiective motive poate fi sanctionata ca ti se pare tie nu stiu cum.In cazul meu la ce caracterizare te referi mai exact?
Atit timp cit se foloseste un limbaj civilizat, fara trivialitati, nu vad de ce trebuie sa se intervina. Ca uneori schimburile de replici sint polemice, ironice sau chiar acide, nu cred ca e o problema. Tu ce crezi? Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mda nu contest modul meu de exprimare. Probabil in viitor am sa stau cu toate cartile de natura ortoepica, ortografica de exprimare s.a.m.d. langa mine, glumesc desigur. Poate ca la ora 12 sau 1 noaptea in loc sa dau raspunsuri care sa fie de folos cuiva sau in loc sa intervin intr-o discutie ce depaseste anumite limite am sa dorm. Probabil insa ca nu am sa o fac. Chiar cu riscul unei exprimari ciudate. Filologul din mine va fi adormit pe jumatate.
Pe de alta parte insa daca un limbaj civilizat fara trivialitati este o cerinta, in egala masura si caracterizarea faptelor sau persoanelor din cadrul acestui forum este respinsa. Va recomnad sa recititi cerintele regulamentului. Ironia sau persiflarea nu isi au locul aici. Si din pacate e o problema, aici.

Mentionez ca este ultimul raspuns de asa natura in cadrul acestui subiect.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

"Imi dau seama ca pentru tine viata in RO e un chin. Incerc sa mi te imaginez stind ingindurata in fata pc-ului, prost imbracata, amarita si tremurind de frig. De revelion ce program ai? Dai o tura printre maldarele de gunoaie, te lupti pt un os cu ciini vagabonzi si privesti pierduta vitrinele magazinelor?"

Mda... ce-i drept, nu m-ai chiar trimis... la mama!!!

Am sa-ti raspund la intrebare, daca insisti atit de mult. De revelion am privegheat-o pe bunica mea, care a murit in 30 dec.2003. Ti-am satisfacut curiozitatea?

Va rog la modul cel mai serios sa nu interpretati cele de mai sus ca un apel la simpatia nimanui sau ca un indemn sa-mi transmiteti condoleante, nu este nici timpul si nici locul aici. Am vrut pur si simplu sa-l lamuresc pe om, ca prea era nelinistit in legatura cu revelionul meu.

Iar in incheiere va mai rog sa uitam incidentul dintre mine si Dinu si sa ne intoarcem "la oile noastre", oricare vor fi fiind alea!

Numai bine tuturor,
Catalina.



This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput