Legume crude

Legume crude | Autor: gabid

Link direct la acest mesaj

Simonei ii plac rosii,ardei,castraveti cruzi.Ieri am incercat sa-i dau pt prima data turcesti si am descoperit ca coaja are gust de chimicale(aspirina sa penicilina).Voi ce credeti ca trebuie sa fac,sa-i mai dau?

Gabi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Ar fi bine sa eviti legumele din import, chiar daca ii plac. Nu se stie cu ce pesticide sunt tratate.
Stiu de la o prietena din Germania, ca acolo nu le lasa sa faca bb-ilor supa din legumele de la magazin, ci trebuie sa le dea mincarica la borcanase, cica ar fi mai bune.

Sa fim fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Si Dianei ii plac legumele si fructele crude, dar i-am dat legume e la tara din curte.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Dar in ciorba oare pot sa-i pun rosii si ardei turcesti?Crude oricum nu-i mai dau.Asta vara ii dadeam si eu romanesti dar acum numai sunt.

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Eu locuiesc in Germania.Nu ne-a oprit nimeni sa-i dam copilului legume din magazin, cu atat mai putin de la turci (alea chiar sunt mai renumite aici).Dimpotriva, pediatra noastra e de parere ca nu s-a dovedit inca cert cum ca legumele si fructele din magazine ar fi mai rele decat cele bio.Si vreau sa va spun ca asta vara am mancat aici niste fructe (piersici, nectarine, pere) cum n-am mancat niciodata in Ro! Erau execelente! Super!
Acum nu stiu daca legumele de import in Ro sunt la fel de bune ca aici.Insa aici e cert: mancarea e super -controlata, asa ca eu ii dau Teodorei legume si fructe din magazin, fie ele si de la turci!

quote:
Originally posted by Bobita

Ar fi bine sa eviti legumele din import, chiar daca ii plac. Nu se stie cu ce pesticide sunt tratate.
Stiu de la o prietena din Germania, ca acolo nu le lasa sa faca bb-ilor supa din legumele de la magazin, ci trebuie sa le dea mincarica la borcanase, cica ar fi mai bune.

Sa fim fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara2002 spune:

Buna,
eu ii dau lui Ionut al meu tot felul de legume ( pe care sa le poata roada bineanteles ) si nu am nici un fel de probleme cu el. Singura problema este ca trebuie sa i le dau aproape de sfrsitul mesei ca daca nu nu mai mananca niumic decat legume ( in special ii place ceapa verde) Cred ca daca legumele sunt bine spalate nu prea sunt probleme ( e adevarat ca anumite pesticide patrund in textura, dar daca e asa nu o sa le mai dam niciodata ).
Deci curaj, fruntea sus si la legume inainte

Va

Mergi la inceput