Educatia la gradinita

Educatia la gradinita | Autor: alexa

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu merge la gradinita din luna septembrie. Este foarte incintat.Are doua educatoare, una foarte amabila iar cealalta are obiceiul de a bate copii pentru orice fleac.
Pe puiul meu l-a batut de doua ori. Ieri cind am auzit ca l-a batut din nou am vazut rosu in fata ochilor. Am intrebat-o daca baiatul meu este cuminte sau nu. Mi-a spus ca este un copil foarte cuminte. Asta era raspunsul pe care il asteptam de la ea, este foarte adevarat ca am un baietel cuminte.
Atunci cum va permiteti sa dati in copil, asta este o noua metoda de educatie?????
Cine va da acest drept? Nu va permit sa va mai atingeti de copilul meu. Nu va mai povestesc cu lux de amanunte ce era la gura mea, tremuram toata de nervi, ea nu a scos un cuvint, cu greu a mai gasit citeva cuvinte sa isi ceara scuze . Am dreptate sau nu????

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Mare dreptate ai, Alexa !!!!
SCHIMBA GRADINITAAAAA !!!!

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Ai dreptate....cat casa!!!! Si oricum chiar daca e rau un copil, educatoarele nu au voi sa il bata. Ca de-aia le educa statul si tu le platesti sa-si frece capul si sa-i educe da' nu prin bataie. Fa scandal de cate ori se repeta, aduna parintii si faceti reclamatie la director, inspectorat, etc. Si cel mai frumos in Ro, chemati o televiziune....poate asa o sensibilizati pe tanti!!!!
Si inca nu e la prima abatere??-hai ca m-am enervat!

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Da, Alexa, ai dreptate si ti-o spune chiar un cadru didactic! Eu nu am foarte multa experienta la catedra, dar am intalnit acolo unde predau o gramada de tembele care-si bat elevii. Ba, mai mult folosesc cuvinte urate, jignitoare, nu numai la adresa copilului, un biet pici de cativa anisori, ci si la adresa parintilor. In cazul tau, daca se mai repeta, trebuie sa faci reclamatie! Copiii nu se bat! Mai ales la copiii asa mici, nu au voie nici macar sa tipe, pentru ca ii traumatizeaza! Gandeste-te ca va prinde ura de gradinita, de scoala!!! Schimba gradinita sau reclam-o!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Ai f mare dreptate! Nu e normal nici cu un copil mai neastamparat darmite cu unul cuminte. Dar nici schimbatul gradinitei nu cred ca e o solutie. Mai degraba fa-o pe ea sa plece, ca ea e vinovata, nu copilul tau. Eu zic ca daca faci un pic de "furtuna" se schimba treburile. Succes si pupici la printisor. pa.pa.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Offfffffff, educatoarele astea. Educatoarea Sanzienei este o tipa dura dar nu-i bate (sau n-am auzit eu de asa ceva). Dar tzipa la ei.... Chiar zilele trecute imi povestea mama mea (care o duce la gradi) ca a auzit-o pe educatoare spunandu-i unui copil care mesteca guma: "macar de te-ai inneca odata cu ea, sa nu mai clenfani atat!" Urat! Mama zice: ce sa faca si ea, ca trebuie sa tina in frau 20 de copii. Eu nu sunt de acord! Daca nu poate, sa lase locul liber pentru altcineva care stie sa vorbeasca. Din pacate, cam toate fac la fel si este greu sa te certi cu toate. Schimbi educatoarea, schimbi pana la urma gradinita ( ca "corb la corb nu-si scoate ochii") si peste tot este la fel. Nu stiu care ar fi solutia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Si sfatul meu e sa schimbi gradinita. Poti sa o reclami, de fapt chiar ar fi bine, dar nu poti fi sigura ca rezolvi ceva, asa cum bine a zis cineva "corb la corb nu-si scoate ochii"!! Reclamind-o, s-ar putea sa se poarte si mai urit cu puiul tau. Nu conteaza ca tu ai mare dreptate in situatia asta, dar copilul e cel mai important, si o timpita d-asta poate sa-i faca mizerii si sa-l traumatizeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Dragele mele,
Va multumesc mult pentru sfaturi.
Nu stiu la ce imi foloseste ca am dreptate?!?!
Nu voi schimba copilul de la aceasta gradinita ca el o indrageste foarte mult pe cealalta educatoare, si pentru ea merge cu drag la gradi. Batausa este educatoare de 2 luni, o pustoaica fara experienta. Daca nu isi revizuieste comportamentul, voi discuta cu directoarea. Sunt sigura ca situatia se va schimba dupa felul in care i-am vorbit.
Bietul copil a mincat bataie ca alerga pe hol.

Mergi la inceput