FIV 6

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Stef,de ce nu incerci tratamentul naturist al lui Anis sau al meu?La Anis sotul a ajuns de la 90 mil la 200 mil.La mine nu stiu cat de bun este pt ca spermograma mea(adica a sotului) zace la Medsana pt ca nu am ajuns sa o luam si sa platim...stii povestea.Tratamentul naturist trebuie tinut 6 luni...vezi subiectul Tratamente oligospermie...
Nu pierzi nimic daca incerci!




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellena spune:

Draga Stef, imi pare foarte rau pentru cele intamplate, vorba Piei, parca au innebunit toti medicii !
Cred ca inteleg prin ce treci.
Totusi, cum a ajuns Ancar la concluzia ca e ceva genetic? Sotul tau a facut determinari cromozomiale?
Si analizele sotului meu sunt foarte rele (oligoastenoteratospermie), dar dupa analizele facute la Institutul Cantacuzino ni s-a spus ca nu e genetic si atunci ni s-a umplut sufetul de speranta. Cred ca-ar trebui facute neaparat aceste analize inainte de a abandona. Nu uita ca si tratamentele naturiste fac minuni !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stef spune:

Este inutil sa va spun cat de mult ma ajuta cuvintele voastre...

Anemona, pentru donator nu am fost de acord de la inceput.Cu toate ca in disperarea noastra duminica cred ca acceptam si asta dar nu aveau adusa sperma din strainatate. Pe mine cred ca m-ar fi obsedat chestia asta.Mai bine un copil adoptat care il vezi cum arata decat un donator care habar nu ai cum e.
Punctia testiculara, spunea Ancar, ar fi avut acelasi rezultat pentru ca au constatat ca nu exista obstructie de canal.

Gabi, referitor la tratamentul naturist: sotul meu are o slujba foarte stresanta. Am citit ca o conditie foarte importanta pentru reusita tratamentului este lipsa de stres.Plus ca este foarte des plecat din localitate. Nu stiu daca am puterea sa ma lupt cu tot programul asta al tratamentului. A fost si un motiv pentru care am ales varianta FIV.

Noi suntem hotarati. Ne revenim dupa lovitura asta si plecam pe drumul adoptiei.Stim ca un copilas ne astepta undeva.

Va multumesc pentru sprijin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stef spune:

Elena, asta a fost explicatia lui pe moment. Cred ca nici el nu stia ce sa spuna. Am vazut ca era foarte derutat. Si curios cum ne-a abandonat. Mi-a dat reteta cu dipherelinul si gata. Asteptam sa ne sune, sa ne cheme sa discute cu noi: cum am ajuns in situatia asta,ce solutii mai avem.Nu stiu ce sa cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellena spune:

Draga Stef,
probabil cam asa reactioneaza toti medicii cand simt ca au gresit ceva. La fel a reactionat si dr meu. Fara multe explicatii, mi-a dat reteta pentru Diane 35 si pa. Nu si-a asumat nici macar o parte din greseala.

Eu cred ca ar trebui ca sotul tau sa faca determinarea cromozomilor. Cauzele genetice sunt foarte rare.

Dipherelinul pe care ti l-a recomandat e pentru intreruperea stimularii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellena spune:

Dragele mele, am si eu o intrebare care ma streseaza de cate-va zile:
Care sunt efectele adverse ale unei stimulari intrerupte?
Dupa cate zile de la inceperea stimularii ar trebui sa-mi vina ciclul?

Luna trecuta am facut urmatorul trat:
Diphereline 3,75 o fiola, dupa doua saptamani am inceput trat cu
Menogon 3 fiole pe zi timp de 9 zile, si apoi
Menogon 2 fiole si 1 Puregon 100 ml pe zi timp de 2 zile; aici am intrerupt tratamentul si n-am mai luat nimic.

Au trecut 40 de zile de la inceputul ultimei menstruatii, respectiv si 31 de zile de la inceputul stimularii.

Sunt foarte dezorientata. Ultimele saptamani au fost foarte stresante ..., mi-am schimbat programul in totalitate (si de somn), am fumat mult ... pot influenta toate astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Ellena,stai linistita ca vin rusii pana la urma!Fumatul nu cred ca re efect prea mare.Eu sunt nefumatoare (m-am lasat acum un an si ceva dupa ce toata sarcina nu fumasem si nici inainte de a ramane insarcinata cu doi ani)si sunt impotriva ,deci ma abtin deocamdataa sa-ti spun ceva.Cred ca cel mai mare efect il are STRESUL.In momentul in care te vei detasa de problema maacaar putin probabil ca vor veni...
Stef,nu vreau sa te necajesc dat dupa ce se linisteste putin sotul tau poate ca discutati si problema unui tratament naturist.Isi poate cupla tratamentul dimineata si seara.daca vrei iti dau eu o astfel de formula.Nici sotul meu nu ia cu drag tratamentul dar pana la urma il ia.Il enerveaza ca trebuie sa ia un pumn de medicamente odata,ma bombane dar le ia.
Stef,dar voi nu ati facut tratamente inainte de FIV la Ancar?El nu stia care e problema?
Ralu,oare facem odata FIV?Si eu il sun pe ciclul din ianuarie.






Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Stef, foarte urate vesti ne-ai dat... NU pot sa-mi imaginez ce-i in sufletul vostru si sunt sigura ca in astfel de momente iti vine sa dai cu toata stiinta de pamant. Stiinta care te poate face fericit pe viata sau te poate sicana la nesfarsit, luandu-ti speranta. DAR: l-am vazut pe Ancar in cateva momente critice si la FIV si in spital. Atunci cand ia o decizie ca cea pe care a luat-o cu voi e sigur ca el personal nu mai poate face nimic. Daca vede cea mai mica speranta sa se poata face ceva, atunci face pentru ca este foarte important si pentru el, nu doar pentru pacienti. Asa l-am cunoscut eu, si crede-ma ca si eu am trecut printr-o hiperstimulare care nu m-a lasat sa fac ET imediat dupa punctie, apoi am facut tratament de ET dar a esuat si tratamentul ala si cand in sfarsit am facut ET, nu s-a prins... Dar nici o secunda nu mi-a dat de inteles ca el isi ia mainile. Nici nu m-a mangaiat pe crestet sau sa planga pe umarul meu, dar mai multa incredere am avut in cuvintele lui care pot parea seci "o s-o scoatem la capat". Daca el crede ca pot reusi, datoria mea e sa incerc pana reusesc.
In situatia voastra... Stati putin si mergeti voi la el sa vedeti ce spune de asta (nu in timpul unui maraton fiv cand e concentrat pe asta), sunati-l si va va chema sa va explice. Asta indiferent de ce decizie veti lua mai departe. Ce zici?
Aveti grija de voi si fiti convinsi ca veti avea intelepciune atunci cand veti lua o hotarare.
Cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Draga Stef, eu in locul tau(si sper sa nu te superi pe mine) incercam si varianta cu sperma de la donator.Gandeste-te ca daca nu se poate, e mai bine asa fiindca e altceva sa-l tii in burtica,sa-l alaptezi,sa-l nasti tu,e tot copilul tau si simti asta,chiar daca e numai jumatate.E altceva sa fie al tau, nu va venii nimeni niciodata sa ti-l ceara inapoi,nu vei sta cu inima stransa ca trebuie sa-i spui intr-o zi ca nu esti mama lui,iar copilul nu va sti niciodata care este tatal lui.In legatura cu donatorul,nu e chiar asa ca oricine poate dona,Nu! El trece prin niste analize si trebuie sa fie perfect sanatos,de aceea numai vreo 15 la suta din care doneaza reusesc sa fie donatori.Daca sotul tau nu vrea atunci este mai greu sa te obisnuiesti cu ideea,dar daca el e deacord gandeste-te ca e altceva sa-l cresti in burta te vei simti implinita,nu ai de ce sa te gandesti ca,vei avea complexe dupa aceea.Cand infiiezi e si mai greu, ai mai multe complexe si daca te gandesti prin cate comisii trebuie sa treci,spagi etc.nu sti daca copilul pe care il iei nu are vreo boala care se mosteneste si cate alte probleme iti poti face.Tu poti face inseminare artificiala cu sperma de la donator si ar mult mai usor si mai econom.Mai gandestete,stiu si eu am luat decizia asta cu adoptia, dar lupta de a face copii cred ca va continua chiar daca infiez.Nu ma voi opri decat in momentul in care imi va zice un doctor ca sa nu mai incerc nimic ca nu se mai poate.Am inteles ca FIv poti face cat vrei, daca poti si ai bani.Sper din suflet sa nu te superi stiu e usor sa dai sfaturi si greu de facut,eu ti-am zis ce as fi facut in locul tau caci m-am pus in situatia ta.
Am fost la Doctor,mi-a zis sa vin luna urmatoare sa fac Et,iar noi i-am spus ca vrem pauza cel putin pana in martie-aprilie. Eu plec acasa in Romania si poate resesc sa vad si niste copilasi la orfelinat. Eu vreau sa adopt, dar vad ca e destul de greu,s-ar putea sa nu ne aprobe din cauza sotului avand domiciliu in strainatate si procedura dureaza,asa ca s-ar putea la anul sa ma ocup de asta,pana atunci voi continua lupta alaturi de voi.Ati reusit sa ma convingeti sa lupt pana la capat. E pacat sa stea vorba lui Raluca" sa le clantene dintii la congelator" si eu sa-i abandonez.Nu se stie niciodata de unde sare iepurele.Daca nu pana la urma fac un FIV in toamna la Ancar.Daca e cum spui tu Raluca,atunci cred ca va intelege ca vreau mai multi embrioni sa transfere si nu cred ca dupa attea esecuri nu va fi deacord.Pana in toamna se reface organismul.Eu plec in Romania si ma intorc abia pe la jumatatea lui ianuarie asa ca sunt in concediu si in Romania nu am internet acasa,asa ca de pe acum :
VA UREZ SARBATORI FERICITE! NOUL AN SA VA ADUCA CAT MAI MULTI BEBITI SI TOT CE VA DORITI SA VI SE IMPLINEASCA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Stef, draga mea, stiu ca ai primit atitea sfaturi de nu mai poti primi inca unul... dar eu totusi incerc...
Punctia testiculara se pare ca da rezultate chiar si in cazuri ca ale sotului tau. TREBUIE INCERCATA macar!!! Eu una nu m-as lasa asa cu una cu doua. Procedura in sine nu doare deloc, nu e nici un discomfort pt. el. Cauta pe internet si citeste mai multe despre asta. Chiar a si fost un subiect aici la "Asteptand un ingeras in viata noastra", dar nu mai stiu cum s-a numit si nu il mai pot gasi. Poate fetele moderatoare sint dragute sa il dezgroape pt. tine. Avea si niste link-uri pe internet unde poti sa te informezi mai mult. Nu te lasa!!! Chiar daca ai 1% sansa sa ai copilul tau si al sotului tai, merita sa lupti pt. asta. Nu iti pierde inca speranta.
Asta e ce cred si ce simt eu, sper sa nu fi deranjat pe nimeni.
Mult noroc!!!

Mergi la inceput