Help, ciuperca pe limba!

Help, ciuperca pe limba! | Autor: GabrielaG

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

Baietelul meu cel mare are pe limba o ciuperca de vreo 2-3 ani (el are 4 ani jumate acum). Arata ca niste pete albe care apar si dispar, dar tot timpul este cel putin una. Daca mananca ceva mai acru sau ceva care il deranjeaza, imi spune imediat ca "are ciuperci".
Anul trecut am fost cu el le medic si i-a luat de pe limbuta secretie si mi-a spus sigur ca nu este candida. E drept ca am fost multumita ca nu e asta si nu am mai fost sa vad totusi la ce este sensibila cipperca asta si cum sa o fac sa dispara.

A mai avut cineva asa? Poate ati mai auzit...

Va multumesc,
Gabriela si baietii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Da' poate-s AFTE(spuneai ca apar si dispar,nu?).Cumpara glicerina boraxata si da-i pe limbuta in locurile unde are,poate trec mai repede.Nu ti-a spus medicul ce-s alea?Spuneai ca nu-i candida.Bine.Ti-a spus ce e?E sigur ca e o micoza("ciuperca")?

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floare de Colt spune:

Draga Gabriela,

Sincer, nu prea stiu despre ce este vorba.

Am citit in Formula As despre un tratament care ar putea ajuta dar care nu prea stiu cum o sa-l poata urma baietelul tau. Este vorba despre "Terapia cu ulei"
"Dupa trezire, primul gest sa fie scuiparea salivei adunate din gura. O lingura de ulei de floarea soarelui se mesteca 20 de minute stand in fotoliu; se racleaza limba(cu coada unei linguri de lemn sau chiar cu o lingura sau lingurita), indepartand stratul albicios-galbui depus. Se clateste gura cu apa sarata (o lingurita la o cana), si se repeta raclajul limbii de 30 de ori. Apoi se perie de cateva ori limba cu periuta de dinti, destinata anume pentru aceasta."

Nu stiu daca va putea s-o faca.

Uite, chiar acum mi-a venit in minte o idee si sunt sigura ca o sa-i ajute ca nu mi-a venit intamplator in minte chiar acum.
Acum nu vreau sa para ca produsele apicole pot fi folosite drept panaceu, dar eu zic sa pui pe o compresa sterila putina tinctura de propolis si sa-i dai pe limbuta. Cred ca o sa-l usture putin, dar sigur o sa-l ajute. Crede-ma, simt eu ca o sa-i faca foarte bine.
Apoi ai grija si incearca sa fii atenta la ce mananca.
Daca se poate elimina pentru o perioada, zaharul , dulciurile, produsele super prelucrate si rafinate si da-i dimineata pe stomacul gol miere cu tinctura de propolis si polen.

Ii doresc din tot sufletul multa sanatate.
Sunt sigura ca o sa-i treaca foarte repede.
Astept sa-mi dai vesti.

Va pup cu drag si mult succes,
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Gabriela,si veve a avut o ciupercuta de asta cind era mai mica;nu e vorba de afte ci de o pata putin mai albicioasa undeva in partea laterala a limbii,care se itindea putin cite putin;dr.ne-a zis ca nu-i ciuperca ci altceva(cine mai stie ce?!??!?!) si ne-a spus s-o ungem cu violet de gentiana;e drept c-a aratat veve albastra ca un martian(?!) vreo 2-3 zile dar i-a trecut.... si spune-i lu' ginerica ca lu' veve nu-i plac ciupercile..

Sarbatori fericite!!!
Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:


Adélie a avut si ea o ciupercuta pe limbuta, luna trecuta . Pediatrul a descoperit-o...
I-a trecut cu Daktarin (un gel bucal) luat dupa mese, de 4 ori pe zi, timp de 10 zile




@+...
O&A

Mergi la inceput