Completare-necesara sau nu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teresa spune:

Draga Malexia,
Nu o sa renunt la alaptat nici in ruptul capului. Deocamdata laptele praf este in cutia lui, sa vedem pentru cat timp. O sa incerc vreo doua zile sa-mi schimb ceva la dieta ca sa vad ce efecte va avea asupra lui bb, si apoi o sa mai vad. Singurul lucru care ma ingrijoreaza este asimilarea vaccinului, cica nu-i face vaccinul daca are astfel de scaune. Medicul pediatru deja l-am schimbat, abia m-am inscris saptamana trecuta la aceasta doctorita, mi-e rusine sa-o schimb din nou, si nici nu mi se pare necesar. Pare o doctorita de treaba si competenta, m-a ajutat mult in sensul ca in mod normal puteam sa ma inscriu la ea de-abia prin ianuarie, asa e regula, dar ea m-a primit si mi-a dat si reteta gratuita. BB facuse febra si nu stiam de la ce, si mi-a dat o gramada de trimiteri. Doar ca acum m-a socat cu pretentia ei ca bb sa aiba scaun mai tare si doar de 2, 3 ori pe zi. Oricum, nimeni nu ma obliga sa-i spun chiar tot. Pot sa-i spun ca e in regula, ca sa-i faca vaccinul, si eu fac ce e mai bine pentru copilasul meu, care s-a nascut cu 3,600 si 50 cm si acum cateva zile avea 5,800 si 57 cm, ceea ce cred ca este bine la nici doua luni. Multumesc pentru incurajari. Mi-e mai usor acum sa stiu ca si altii s-au confruntat cu aceleasi probleme si au trecut cu bine prin ele.

teresa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

Si noi am patit la fel la inceputuri. Scaune moi, cu mucus, uneori mucus-ul aproape de gelatinos... Am alaptat-o exclusiv pina la 7 luni cind de bine de rau a inceput sa manince.
S-a chinuit mult cu colicii, gazele... si am tras concluzia singura ca de la colici se trageau toate scaunele alea. Uneori se intimpla ca inainte de o repriza de colici sa aiba un scaun de un asemenea fel si nici nu mai era nevoie sa inceapa sa urle ca stiam deja ce urmeaza.
Nu renunta la san pentru nimic in lume si las-o in colo de completare daca copilul se satura cu sanul tau. O sa treaca toate...:( Trebuie doar ... rabdare. Sa fie hidratat bine copilasul si poti sa treci si peste scaunele astea.

Alssa si Clara (1 an)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Teresa, ziceai ca baietelul are 2 luni a a pus pe el 2,2kg, ceea ce-i biiine, asa ca nu te necaji din cauza scaunelor, stiu , e imposibil, dar macar nu asa tare. Ce sa-ti zic, daca nu vrea si nu vrea medicul sa-i faca vaccin, na, da-i 2 zile formula si poate scaunele o sa-i fie mai consistente. Tu in timpul asta scoate laptic cu pompita si apoi reveniti la normal si nimeni nu stie trucul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malexia spune:

Teresa draga,

nu este nici un prapad daca nu faceti vaccinul la timp. Noi primul vaccin DTP l-am facut la 4 luni din cauza acelorasi probleme. Este o nebunie cu vaccinele in conditiile in care Romania nu mai reprezinta de mult riscurile unor astfel de epidemii.

Noi am studiat indelung problema si dupa multe discutii cu tot felul de medici (multi de medicina alternativa si dar si cativa alopati) am ajuns la concluzia ca fac mai mult rau decat bine. Sigur ca sunt potentiale boli grave si nu e de jucat cu asa ceva dar sunt prea multe rapeluri pentru acelasi tip de vaccin (DTPul se face de trei sau patru ori intr-un an!). Asa ca noi am mers pe o schema mai veche de vaccinare (daca vrei detalii poti sa-mi scri) cu mai putine rappeluri.

toate bune si sa va faceti bine repede

Ah, si inca ceva: nu-ti raporta niciodata copilul la "standarde"! este foarte stresant si totalmente nefolositor





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Draga Teresa, noi am patit la fel! Dar n-am dat lapte praf, iar la 2 luni scaunele s-au rarit f mult, in extrema celalta, un scaun imens si moale( nu tare adica) la 2, 3 zile! Asta pana la 5, 6 luni! Dar la 2 luni ea a facut un vaccin mai scump, pe care l-a primit cadou de la Doctorita, care avea polio injectabil.De aia nu era problema cu asimilarea! Incearca sa-l gasesti, eu habar nu am cum se numeste...
Malexia, si noi suntem impotriva vaccinarilor, de aia n-am facut inca Anti Pojar, si nici n-avem de gand.Tu ce parere ai despre vaccinurile contra bolilor copilariei?

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Teresa,
inca o parere ca nu trebuie sa incepi cu completarea la bebe daca ai lapte si copilul a luat fr. bine in greutate.
Cit timp am alaptat exclusiv la sin, si Luca avea 5-6 scaune pe zi, moi si ciudate; la 2 saptamini asistenta mea de pediatrie (care e cunostinta de familie) a insistat ca bebe plinge ptr ca n-am lapte (bebe plingea ca era iulie, era cald si avea colici, nimic anormal!) si m-a pus sa-i dau lapte in completare mult (100 ml) cu biberonul, si mi-a fost din ce in ce mai greu sa-l alaptez ptr ca pur si simplu refuza sinul, iar la 2 luni jumate laptele s-a terminat de tot.
Cit despre intoleranta la lactoza cred ca ar trebui sa ii faci niste teste mai in amanuntime nu sa ii puna diagnosticul asa, imediat.
Iar colicii nu trec de la lapte fara lactoza, ca atunci toata lumea ar da lapte din asta bebeilor si toata lumea ar dormi fericita
Eu am citit o gramada pe tema asta si concluzia generala e ca:
- nu se stie ce ii provoaca (deci nu se poate da o reteta care sa ii elimine)
- cel mai probabil e vorba de o imaturitate a sistemului digestiv al copiilor
- in zonele in care bebeii sint tinuti de mame in permanenta cu ele (tari subdezvoltate), mai mult in pozitie verticala (legati cu acele "esarfe" care permit mamei sa munceasca asa) - bebeii nu au colici
- asa cum apar, asa dispar undeva pe la 2 luni jumate - 3
- trebuie doar sa ai rabdare ptr ca, desi acum nu pare, totul va trece si va intra in normal
- laptele de vaca este intr-adevar nerecomandat daca alaptezi (contrar parerii invechite din Romania)
Iar eu de cind am inceput sa-i dau lapte formula copilului am dat in extrema cealalta, adica e constipat groaznic, pe la 2-3 luni plingea de fiecare data cind facea de durere si de scremete.
cu speranta ca te-am ajutat si eu un pic,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teresa spune:

Hai ca m-ati bagat in ceata cu vaccinurile. Eu eram hotarata sa le fac copilului cu sfintenie, gandindu-ma ca sunt foarte importante. Cred ca datorita vaccinurilor epidemiile au fost eradicate, nu?
Si-apoi intr-un mediu cum este gradinita, nu stii ce este. Deci eu vreau sa aiba vaccinurile la zi. Draga Andra, multumesc mult. Imi pare rau ca s-a intamplat asa la tine. Eu sunt hotarata sa-l alaptez exclusiv la san pana la 6 luni. Eventual o sa-i dau completarea doar 2 zile ca sa-i regleze scaunul pentru vaccin, apoi renunt. Rabdare am cat cuprinde, chiar si atunci cand imi cere sanul la fiecare ora, sau cand tb sa-l alaptez o ora pentru ca suge 1 min. si 3 min. se framanta de durere. Eu am nascut la Municipal si acolo incurajau f. mult alaptarea. Eu l-am alaptat prima data la 25 de min dupa ce s-a nascut si a fost minunat. La fel este si acum...Cred ca alaptarea la san e cea mai mare dovada de dragoste pe care pot sa i-o arat.


teresa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teresa spune:

Inca ceva. Colicii sunt cauzati de aerul pe care-l inghite cand mananca si pe care nu poate sa-l elimine din cauza spumei facuta de lapte in burtica lui. Deci daca inghite mult aer, va avea mai multi colici. Exemplul tau dovedeste lucrul acesta. Tinandu-i in pozitie verticala bebeii elimina tot aerul si nu-i mai deranjeaza nimic. Matei a avut de la inceput probleme cu eliminarea aerului. De multe ori si regurgita, chiar vomita, si eructa atat de puternic si de dureros ca-i trebuia un minut ca sa respire normal apoi si sa-si revina. Acum e mai bine, dar nu elimina aerul bine, mai ales cand adoarme, chiar daca-l tin o jum. de ora in sus. In fiecare zi ii spun: o sa cresti tu mare, sa vezi ce mancam noi de toate

teresa

Mergi la inceput