Ruperea turtei

Ruperea turtei | Autor: liviu`s

Link direct la acest mesaj

Curand domnisoara mea face 1 an. Traditia romaneasca cere ca atunci sa se procedeze la ruperea turtei. As dori sa-mi spuneti cum ati procedat voi si ce obiceiuri mai sunt legate de acest eveniment.
Cu multumiri,
Liviu`s

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara26 spune:

SA-TI TRAIASCA SI LA MAI MULTI!Si noi vom sarbatori marele eveniment de Craciun.Nu stiu nici eu prea multe decat despre obiceiul cu tava.Si noi tot fetita suntem.Stiu ca se pun obiecte ca:bani, carte ,oglinda, stilou ,flori.Noi vom face bufet suedez acasa,in familie.Astept si eu alte pareri .la toata lumea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Sper ca nu pun o intrebare stupida, dar cum arata turta aceea? De unde se poate cumpara? Sau se face in casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nick51 spune:

Se comanda la brutarie sau la un laborator de cofetarie. Stiu ei despre ce e vorba. La Multi Ani! si sa va traiasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Liviu, cred ca mai multe date gaseti la forumul Botezuri, nunti,....

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

liviu taman ce am rupt turta asa ca am informatii proaspete
Turta o fac nasii...e din cozonac si au facut-o la Ana pe titulescu. Daca spun ca nu e posibil insista ca vanzatoarele de acolo parca sunt puse sa puna bete in roate afacerii.Turta se rupe deasupra capului fetitzei si se imparte la toata lumea ulterior.
in rest i-am pus pe tavitza diverse lucruri sa aleaga ...bineinteles ca nu s-a atins de carte
si pt ca in Moldova mea se lua din par si la fetitze si la baieti i-am taiat 4 suvinte (in forma de cruce) si i le-am pus pe un banut de argint lipite cu ceara.
In rest am invitat multi copii si am facut o petrecere pe cinste.

Nasii i-au luat Mariei un rand de haine cu care am imbracat-o in ziua respectiva si noi am luat nasei doar un buchet mare de flori ca nu ne dadea nimic stralucitor prin cap.

Bafta multa si petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Am uitat si bineinteles tortuletzul de 1 an in care si-a bagat mainile domnisoara....da pe asta o stiati cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Multumesc frumos. Pe asta cu tortul chiar nu o stiam. Suntem inca in stadiul de strangere de date.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa

La Craciunita mea a facut Nasa turta (e superpriceputa tipa) , am

pus pe un scaun o oala cu apa(nu ma intreba ce semnificatie are ca

habar n-am,asa a spus Nasa),deasupra un platou in loc de capac si am

pus fata cu funduletul acolo.I-a rupt turta deasupra capului si pe

urma i-am intins tava cu diverse lucruri sa-si aleaga de acolo ce

vrea.
Cristina&Cristina(2 anisori pe 25 Dec 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orzu irina spune:

Buna fetelor. Eu stiam de colac. Sau nu are importanta daca e turta sau colac?

orzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Si noi cand i-am rupt turta au facut nasii turta la comanda la cofetarie. A avut si flori in ea, din aluatul de cozonac (cred). Oricum tare bun ca s-a mincat toata ...
Si noi AM INCERCAT s-o punem pe oala cu funduletzul pe un taler dar nu a stat de nici o culoare si atunci a tinut-o nasa in brate ... iar de ales: a ales cartea (ce ma bucur !!!!!!!!!), calculator din acela mic (ca deh avea butoane si asta-i plac) si ata de cusut (asta au pus-o mamele sicand sa fie harnica cica) ... acuma sa vedem. Oricum fratele meu cand a fost la motz a ales paharul de vin si acuma nici nu bea alcool ...

Simona

Mergi la inceput