Despre safilococ auriu-din nou!

Despre safilococ auriu-din nou! | Autor: Raluca

Link direct la acest mesaj

Stiu ca s-a discutat pe forumul vechi despre aceasta tema dar sunt in ceata, asa ca va rog dati-mi informatii despre:
Problema: in urma unui SNF am aflat ca ilinca are in gat stafilococ auriu, medicul mi-a zis ca e normal atata timp cat nu se cronicizeaza????!!!!!
Deci nu ne-a dat nici un tratament......din ce am citit au ar trebui sa faca tratament..
Deci???? ce facem

Raluca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruna spune:

Buna Raluca,
Acum 4 luni i-am facut si eu analize lui Nicolas si avea stafilococ auriu in nasuc.Medicul de familie mi-a zis sa-i dau un antibiotic tare , iar pediatrul m-a sfatuit sa-i dau un antibiotic sensibil la stafilococ cand o sa fie nevoie prima data( cand o sa raceasca sau o sa faca rosu in gat).Si de atunci n-a mai fost nevoie si copilul este sanatos , nu are nimic.
Am inteles ca majoritatea po****tiei este purtatoare de stafilococ auriu si nu e chiar asa grav.

Miruna si bebe Nicolas
Sper sa aveti intotdeauna loc in viata voastra pentru inca un prieten.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

am descoperit si eu in toamna asta cand i-am facut alexei un exudat faringian ca are stafilococ auriu. doftorul mi-a zis ca mai toata lumea e purtatoare de asa ceva si sa stau linistita; asta ptr ca eu eram de-a dreptul panicata de ce citisem pe net (copii tratati la Cantacuzino cu nu-stiu-ce medicamente, apoi vaccinuri, ma apucase groaza; i-a dat un antib. la care era sensibil dragutul de stafilococ si atat. acuma si eu am fost cam delasatoare si nu i-am mai repetat analiza, dar o s-o fac in curand.

,don'soara Alex si bb Teo

Mergi la inceput