La cat timp gatiti ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Deocamdata gatesc aproape in fiecare zi dar sper ca nu pentru mult timp sper sa gasesc de lucru si atunci voi gati doar de vreo 3-4 ori pe saptamina...si fara atit de multe dulciuri...a se citi = care ingrasa .
Dupa parerea mea ar trebui sa gatesti pentru toti si nu numai pentru fetita.



"Un sfirsit e un inceput..."

ella& com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Eu gatesc pentru Julia aproape zilnic. Doar in week-end (mai ales sambata) ii mai dau din borcanel. Daca imi permite timpul stau si sambata sa-i fac papica.
Daca as avea servici cu siguranta as gati mai rar, la 2 sau 3 zile.
Din supa ii dau maxim 2 zile... n-o mai tin pentru a treia zi.

Separat gatesc si pentru noi destul de des. La pranz un fel de mancare si seara, altceva!


Adela si Julia, 1 an si 5 luni trecute...

~~Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

pana pe la 11 luni ii gateam in fiecare zi, adica mama ii gatea, care a stat cu Danut pana la 8.5 luni si apoi cat a mai stat la mine...
dupa 11 luni am inceput sa-i gatesc supitza in 2 portii pt 2 zile, iar gustarica in fiecare zi...plus ca mai papa si din borcanase

acum avem 2 ani si 2 luni> supitza i-o fac tot in 2 portii, cateodata, cand papa mai putin, ramane si a 3-a portie, iar gustarica in fiece zi, cand eu (daca reusesc la pranz) cand bona..., micul dejun intotdeauna proaspat, oul la fel...

se mai intampla insa, ca mama sa faca mai multe sarmale si sa lase vreo 10 la congelator pt danut, pe care eu le dau la cuptor cand vin acasa...sau carnita tocata pt perisoare, pt ca eu nu am masina de tocat carne...

Cu drag,
Dana, mamica lui Danutz
Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250

http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Pe timpul verii gateam o data la 2 zile, iar acum ca-i mai rece gatesc la 3 zile. Borcanele mai papam cand mergm in deplasare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Eu gatesc in fiecare zi pentru Julian si ce sa va spun ca si pentru mine si sotul gatesc tot in fiecare zi. De ce? Pentru ca am un sot tare mofturos :) si nu vrea sa mai manance nimic daca a fost pus in frigider :), asa sunt uni barbati. Pediadrul meu a zis ca mancarea la bb nu treuie sa fie mai veche de o zi pentru ca isi pierde din calitati si pe deasupra stomacul bb este forte sensibil si risc sa ii merga burta. Acuma poate bb tau este invatata dar in privinta vitaminelor nu cred ca mai au aceleasi calidati ca in primele doua zile. Carnea, oul si peshtele toate trebuie sa fie proaspete in alimentatia bb pentru ca le ataca foarte repede bacteriile.
Gabbriela & Julian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

draga ira,problema ta e si a measi eu am momente cand ma simt denaturata ca nu gatesc lui Marc dar..am destule pe cap si sincer,gatitul nu e chiar o pasiune.
cand am mustrari de constiinta ma apuc si fac ciorbite si gustari dar dupa doua zile revenim la borcanele pt inca doua-trei saptamani.
Nu i.am dat niciodata mancare congelata.
Marc mananca borcanele de la 4 luni de la diversificare si pana acum le accepta bine.Pana la 7-8 luni nici nu i.am gatit vreodata,apoi a venit mama la mine si l.a invatat cu mofturei
Nu mi.am facut griji pt ca am incrdere in mancarea asta bio si marc este foarte-foarte bine,are 14 kile si e plin de viata si sanatos tun.
tu fa cum vrei,important e sa fie bebe bine.

intr.o saptamana plecam la mama si sigur nu mai mananca borcanele si in februarie cand ma intorc sigur trebuie sa ma apuc de gatit,dar sper ca atunci o sa manance din farfuria mea si nu fac separat.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Noi aproape zilnic, uneori si la doua zile, dar de regula nu ramane carnita si tb. fiert un copanel nou.Noi nu prea ne gatim pentru noi sau ce facem noi ni se pare nepotrivit pentru el si asa ca ii gatim lui separat de cele mai multe ori, desi e la varsta la care ar putea manca aproximativ orice. Cand avem ceva mai ca lumea si pentru noi, ii dam si lui, dar e si cam mofturos si refuza multe mancaruri.



ruxij

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarikaStefan spune:

Poate si din cauza ca eu nu pot manca decat mancare proaspata, nu din motive medicale, dar nu-mi place mancarea reincalzita, si de natura faptului ca la serviciu intru de obicei dupa 11, gatesc in fiecare zi cel putin o mancare proaspata. Obiceiul fiind format, si pentru bb gatesc in fiecare zi, totusi uneori fac portie dubla, daca stiu ca a doua zi avem altceva de facut.
Dar nu in aceasta consta ca esti mama buna sau "denaturata!?" - de unde ati luat aceasta idee? daca mancarea este buna, sanatoasa si curata si lui bb ii place nu cred ca are vreo relevanta ca este de azi sau a fost pastrata de ieri, sau este de la borcanase.
Din moment ce va puneti problema asa, este clar cata grija aveti de bb. Ganditi-va la mame care stau linistite ( si cunosc destule cazuri de mame "elevate") si copilul de 3-4-5 anisori se joaca singuri prin fata blocului, "ia o bucata de paine sa manaci si fugi la joaca") si astfel este liniste si curatenie in casa.

asa ca mamicilor, daca aveti timp gatiti in fiecare zi, daca nu odata la 2 zile. Legumele se pot pastra la congelator, problema este cu preparatele cu carne si oua.

sanatate si copii pofticiosi si mancaciosi!

Mari si Kitti & bb Ionel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Ehehe, dar eu nu-i gatesc deloc! ( gateste desori sotul, care merge la scoala doar marti si miercuri).
Ideea e insa ca nu-i dau mai veche de 2 zile, adica fac de ex. orez cu pui, si ii dau si a doua zi( ca nu mai ramane, nu de alta...)
Dar oul i-l fierb pe loc.
Sincara sa fiu, n-as face asa un terci, as lasa-o sa invete gusturile, dupa aia cand e mare ajunge sa n-aiba simtul asat destul de rafinat.De altfel, Sofia mea n-a acceptat niciodata bine supa crema, abia cand i-am dat carnea si legumele bucatele a inceput sa manance bine, ea vroia sa simta toate gusturile separat.
Am deschis un subiec despre Muzicieni, la Prieteni dintotdeuna.Vino si tu!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

As mai vrea, insa un sfat.
Ce sa fac daca imi ramane mancare foarte multa?
Cand imi aduce Sibin legume de la piata,
numai telina este cantitativ
cat 5 portii de mancare ale Sofiei,
ce sa mai vorbim de celelalte legume,
si atunci ce sa fac?

Daca tai telina, sa spunem, in bucatele mici
si dupa aia o pun in frigider nu tot isi pierde din calitati?
Atunci de ce sa nu gatesc totul dintr-o data?

Eu si din cauza asta gatesc si pun la congelator,
daca ar fi sa-i gatesc numai pt. 2 zile
ar trebui sa arunc 3 sferturi
din ce-mi aduce sotul de la piata.

Credeti ca e mai bine sa las legumele negatite la frigider,
sau mancarea gatita, sau cum?
Oricum, nici taranii de la piata
nu cred ca aduc legumele super-proaspete...

si pt. iubibubi,
spune-mi te rog, cum fierbi tu la abur?
Ai vreo oala speciala?
S-o fi gasind si prin Romania?

ps. ai un baietel foarte frumusel!


cu drag si multumiri,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput