bucatarie egipteana

bucatarie egipteana | Autor: hannen

Link direct la acest mesaj

Dragele mele gospodine,m-am hotarat sa va impartasesc cateva din retetele egiptene pe care eu le stiu si i-mi plac f.mult.Asta ca o multumire ca eu tot timpul trag cu ochiul la voi.
O sa incep cu o reteta vestita in bucataria egipteana.
KOSHARI
Aveti nevoie de urmatoarele igrediente:
-pt.sos,suc de rosii,mult usturoi tocat(usturoiul e secretul),sare piper,putin ardei rosu iute(in stare cruda,pudra s-au pasta),ceva vegeta s-au cuburi knorr,si orice alte condimente va plac.
-orez,linte , ceapa si macaroane s-au spaghetti
Depinde de felul lintei,daca este mai tare se pune la fiert prima,c-am o ora inaitea celorlalte operatiuni.(a mea e usor de facut,se fierbe o data cu orezul)
Ceapa se taie pestisori(aveti nevoie de 3-4 cepe mari)si se pune la prajit in ulei ,pana se face maro.
Se scoate putin din ceapa se scurge de ulei si se pastreaza deoparte.
Peste restul de ceapa ramas in tigaie se toarna lintea cu apa in care a fiert(daca nu a fost nevoie de fiert se pune apa exact cat pt.cantitatea de orez vreti sa gatiti)se pune orezul si un praf de sare si se lasa la fiert la foc mijlociu pana scade apa ,apoi la foc f mic pana se absoarbe de tot.
Fetele care au masini de gatit orez pot pune continutul acesta in oala si gatiti precum orezul normal.
Pisezi usturoiul si il pui in ulei la prajit pana devine auriu ,apoi adaugi sucul de rosii ,sare piper,ardeiul iute si ce alte condimente va plac si fierbeti .din cand in cand puteti adauga putina apa.Fierbeti pana se ingroasa sosul.
Separat fierbi macoroane s-au spaghetti.Asta e tot!
Modul de servire:
In farfurii adanci pui orez,peste orez pui macaroanele s-au spageti ,deasupra pui putina ceapa (din cea care ai dat deoparte de la prajit)si apoi peste tot se toarna sos dupa pofta inimii.
Pofta mare!!!
SHAREYA
Este un fel de orez gatit cu fidea(subtire si scurta de vreo 2 -3 cm)
In romania se poate face din fideaua aceia subtire si incolacita,daca se mai gaseste,se rupe in maini si e perfecta.
Igrediente:orez,fidea(numita shareya),unt s-au ulei,sare.(in loc de apa ca sa fierbeti orezul se poate pune zeama de la carne fiarta s-au supa strecurata)daca nu aveti e bine si apa simpla in care puneti cuburi de supa knorr.
In ulei fierbinte puneti fideaua sa se prajeasca pana se face maronie,si apoi se toarna apa (supa ,zeama de carne)potrivita pt.cantitatea de orez pe care o gatiti.Dupa ce da in fiert puneti orezul spalat in prealabil se condimenteaza si se acopera.Ferbeti la foc mic pana scade .Nu se amesteca!
Se seveste cu orice fel de mancare ,de carne,sosuri de rosii,supa moroheya.
Sper sa va plac si daca vreti ,mai am cateva.
Nicole&Amira

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Multumim pt retete. Eu n-am avut inca ocazia sa mananc nimic din bucataria egipteana, asa ca retetele tale sunt binevenite pt mine.
Pe prima am s-o fac sigur, dar la a doua as avea o intrebare: ce e fideaua? Nu stiu nici ce inseamna si nici nu am reusit sa deduc din text.

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Adela oare numai in moldova se zice asa?
cum sa-ti zic,e un fel de spaghetti romanesti subtiri.Ce tare sunt la explicatii.Poate stie vreo gospodina sa explice mai bine.
I-mi pare rau daca nu te-am lamurit.
spor la gatit si pofta mare,daca vrei i-ti mai scriu cateva.
Numai sa nu plictisesc audienta.
Nicole&Amira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Draga Hannen, o mica corectie, daca permiti: supa de care pomeneai se scrie cu caractere latine "molokhia", cel putin asa apare in limba engleza pe punga sau cutie, eu inteleg despre ce e vorba dar alte fete s-ar putea sa se chinuie.In vara asta am mincat si eu koshari cind am fost in Cairo, intr-adevar e f.gustos, dar nu e indicat daca vrei sa slabesti, ca nu ingrasa, UMFLA!!!
Iar pt.Adela: fideaua o gasesti in magazine sub denumirea "engleza" de "vermicelli"-suna foarte britanic, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Da dodo ai dreptate asa se scrie in engleza dar eu am scirs cum se pronunta in special in japonia,vezi am inceput si eu sa vorbesc "ingrish" in loc de english.Chiar ma gandeam sa specific cum se scrie,dar mi-ai luat-o inainte.Iar despre fideaua de care vorbesc eu chiar ca nu stiam cum o cheama ,eu daca o vad o cunosc.
Multumesc pt. ajutor.
Daca vreti reteta de MOLOKHIA(scris cateodata si melokhia)vi-o dau
si spor la bucatarit.
Nicole&Amira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Incerc si eu maine poate una dintre ele, da cine stie ce-mi iese....

Mergi la inceput