Ciuperca pielea capului-adult.Remedii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Blondutza spune:

si inca ceva!
pe unii ii ajuta spalatul zilnic pe par (pe prietena mea de exemplu) incearca si asta. dar nu cu nizoral zi de zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Nici eu nu cred ca este psoriazis dupa ce ai descris tu,mai degraba ai o dermatita seboreica,care din pacate nu prea se vindeca,poti sa o tii in frau si nici asta uneori.Pentru zonele de pe fata sunt bune unguentele DERMOVATE si LOCOID,dar nu abuza de ele,trebuie sa le aplici in strat foarte subtire si strict pe zonele afectate,o zi sau doua,pana dispar.Pentru pielea capului nu prea sunt solutii care sa dureze,fetele te-au sfatuit bine,incearca si tu si vezi ce merge,dar renunta la acele sampoane tratament care nu dau nici un rezultat cat de cat vizibil.Si nu te mai supara,sunt alte rele mult mai mari.Sanatate si mergi totusi sa te vada si un dermatolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Fetelor,va multumesc mult pentru sfaturi,nici eu nu cred totusi ca e psoriazis...parca totusi dermatita seboreica nu suna atit de...fatal,sau ceva de genul asta E bine ca pe fata nu se vede rau,e doar o iritatie in jurul nasului,dar nu rau -din cind in cind dau cu niste unguent,ca altfel se intinde si "sapa",dar am niste bubite la granita dintre par si pielea capului,in special la timple,si ma maninca-ustura Ce sampon imi recomandati pentru spalare zilnica?Presupun ca am nevoie de unul care sa fie mai mild,dar care sa-mi tina "boala" sub control,si daca va amintiti si de un dermatolog bun din Bucuresti,sinteti niste dulci
Multumesc

Iren&Bogdanelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Blondutza,nu sint pustule cu lichid.

Iren&Bogdanelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Fata frumoasa, din descrierea ta nu rezulta ca ai psoriasis, desi s-a facut aici o referire la asa ceva. Ca urmare, voi scrie in continuare un tratament naturist pentru dermatita pe care o descrii, tratament care a dat rezultate excelente la cateva personae pe care le cunosc, desi unele leziuni se extinsesera si la alte zone intr-un caz – aviz amatorilor, NU ESTE TRATAMENT PENTRU PSORIAZIS !!!

1. Ceai depurativ din: COADA CALULUI, COADA SORICELULUI, GALBENELE – Se amesteca in parti egale. Se face o infuzie cu 4 lingurite amestec / litru. Se beau zilnic 4 cani (1 litru) pe toata durata zilei (se ia o sticla din care “se ciorpaie”.

2. Pentru imbunatatirea circulatiei capilare: CIMBRU – se adauga IN TOATE mancarurile preparate pe foc – ciorbe, supe, etc. intr-o cantitate care sa nu supere la gust.

3. Pentru vitaminizare si nu numai: acrirea ciorbelor cu BORS DIN TARATE DE GRAU !!!

4. EXTRACT DIN MUGURI DE PIN 1 lingurita dimineata si 1 lingurita seara.

5. MORCOVI CRUZI pentru refacerea rezervelor de Vitamina A

6. Tratament local cu MARUL LUPULUI, infuzie 1 lingura / cana, fierbere timp de 3 minute, se aplica de 2 x/zi prin tamponare cu bumbac.

Plantele se gasesc usor - la Plafar in Romania, dar MARUL LUPULUI il gasesti doar in piata la cei cu plante medicinale si, culmea, este cel mai important !!!

MULTA SANATATE TUTUROR !

DARAEL


“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Darael,si daca n-am bors din tarite,pot sa-l inlocuiesc cu borsu instant de la knor?
Multumesc foarte mult pentru remedii,deja le-am bagat in lista sa le cumpar in tara.

Iren&Bogdanelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns macami spune:

buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns macami spune:

si eu am acesta problema . Am consultat multi doctori dermatolgi insa se pare ca nici un tratament nu a dat rezultatele dorite. AM fost si la cea clinica de care spuneati ca trateaza psoriazisul si mi-a dat un sampon care au zis ca este special insa nu a mers. Daca va intereseaza va spun unde este si caut si nr. de telefon . De fat nici macar nu mi-au spus exact ce este : daca este psoriazis sau altceva . Am facut si analiza micotica care a iesit negativa . Eu am incercat vitamina A+D2, vit. E forte, sampon Blu CAp, Elocom, Asorian solutie - care a avut efect destul de bun insa dupa o anumita perioada mi-au aparut iar aceste cojite si cand am reluat tratamentul cu el nu a mai mers . Cel mai gav la mine este ca a inceput sa imi cada si parul (eu am aceste coji numai pe o parte a capului)si deja se vede un loc unde nu prea mai am deloc .
VA urez sanatate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Uf, m-ati cam speriat fetelor. Clara ( un an si 3 luni ) a fost diagnosticata de la 2,3 luni cu dermatita seboreica. Initial au fost cojitele, care apoi s-au transformat in cruste, apoi au aparut si bubitele, pe care se formau crustele si care se pare o mananca uneori mai mult, alteori deloc. Tratamente am facut: unsa inainte de baita cu solutie vaselina+acis salicilic, stat jumatete de ora apoi spalat. Dupa cateva luni, nici o imbunatatire. Apoi cateva saptamani bune, cu Nizoral. O usoara imbunatatire. Am renuntat si la Nizoral si la acid salicilic. Am fost la mare si aproape ii disparusera. Apoi au aparut si mai si, Are pe aproape tot crestetul capului si suntem tare suparati, se vede ca o deranjeaza si o mananca tare uneori. Am primit acum din State samponul Selsun Blue si incercam cu el. Am mai primit de asemeni inca 2 sampoane care au ca ingredient activ ceva numit coal tar, in diverse concentratii, cu specificatia pentru dermatita seboreica. Nu stiu ce sa mai zic, noi ne chinuim de vreun an si pana acum nu am reusit sa scapam, insa pediatrul Clarei nu ne-a zis ca ar fi nevindecabila, sau ceva grav. El spune ca se va rezolva cu timpul. Iar cel putin ce spune macami cu caderea parului, brrr... sper sa nu fie cazul.


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 2 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

quote:
Originally posted by macami

si eu am acesta problema . Am consultat multi doctori dermatolgi insa se pare ca nici un tratament nu a dat rezultatele dorite. AM fost si la cea clinica de care spuneati ca trateaza psoriazisul si mi-a dat un sampon care au zis ca este special insa nu a mers. Daca va intereseaza va spun unde este si caut si nr. de telefon . De fat nici macar nu mi-au spus exact ce este : daca este psoriazis sau altceva . Am facut si analiza micotica care a iesit negativa . Eu am incercat vitamina A+D2, vit. E forte, sampon Blu CAp, Elocom, Asorian solutie - care a avut efect destul de bun insa dupa o anumita perioada mi-au aparut iar aceste cojite si cand am reluat tratamentul cu el nu a mai mers . Cel mai gav la mine este ca a inceput sa imi cada si parul (eu am aceste coji numai pe o parte a capului)si deja se vede un loc unde nu prea mai am deloc .
VA urez sanatate .



Macami,sa sti ca si mie imi cade parul destul de rau,inca nu am "goluri",da nici mult nu mai am...iar al meu sot ma indoapa o data pe zi cu vitamine pe baza de ginseng...or fi bune oare la ceva?

Iren&Bogdanelu

Mergi la inceput