al doilea bebe?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
De ce nu v-as spune si eu parerea mea? Eu am un bebe in burtica, de 23 de saptamani, si ma gandesc la faptul ca am mai vrea, eu si sotul meu, inca doi. De fapt, asta a fost "planul" inca de la inceput.
Nu stiu cum e sa cresti un bebe (nascut), dar sper sa fie ... frumos. Ca sa mai am curaj pentru urmatorii.
Cat despre diferenta de varsta, parerile pot fi oricat de diferite, pentru ca si in realitate situatiile sunt tot asa de diferite.
Nicoleta si Bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana12 spune:

Eu pana acum cateva luni nu imi mai doream inca un bebe. Dar uitandu-ma cum creste asta mica, parca mi s-a facut dor de acea perioada cand era mica-mica si depindea in totalitate de mine.
Asa ca probabil peste vreo trei, patru ani vom mai face si noi un bebe. Sper...Cine stie ce va fi atunci...
Numai bine, Diana & Ecaterina

Nu dispera!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by Nicoleta

Salut.
De ce nu v-as spune si eu parerea mea? Eu am un bebe in burtica, de 23 de saptamani, si ma gandesc la faptul ca am mai vrea, eu si sotul meu, inca doi. De fapt, asta a fost "planul" inca de la inceput.
Nu stiu cum e sa cresti un bebe (nascut), dar sper sa fie ... frumos. Ca sa mai am curaj pentru urmatorii.
Cat despre diferenta de varsta, parerile pot fi oricat de diferite, pentru ca si in realitate situatiile sunt tot asa de diferite.
Nicoleta si Bebe.


Hihihi,Nicoleta!Stai sa vezi!Citeva luni bune,daca esti norocoasa-daca nu,ani,n-o sa-ti mai arda de bebe 2.Eu cam asa am simtzit cu veveritza mea nastrusnica;nu-mi mai doream decit...somn;muuult si neintrerupt,care insa nu s-a mai intimplat nici pina acum.
Insa...de cind veve a crescut un pic si si-a inceput showurile de dragalasenie zilnica,asa un chef de bebe 2 s-a nascut in mine!!!!Si-n taica-su:mereu sta si se uita la Agnes si-l aud ,asa din senin,"tre' sa mai facem unu"....E un sentiment coplesitor si incontrolabil;avem senzatia c-au intrat zilele-n sac si ca atunci pe loc tre' sa concepem altul...Apoi ne amintim de planurile noastre si ne mai desumflam...Habar n-ai ce pot face sufletzelele astea micutze din tine!...
Asteptare placuta![:P]


Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Buna fetelor, si eu am un bb de 3 luni catre are un fratior mai mare cu 5 ani si 4 luni.Cel mare e absolut indragostit de bebelache sau Hercule cum ii spune el fratiorului mai mic. Nu mi-a fost greu doarece Andrei la 5 ani se imbraca singur papa singur ba mai mult mai sta si langa bebe si ii spun toate poeziile pe care le stie. Si bebe rade si e incantat ca este bagat in seama si mami e fericita ca poate face de mancare. Alexandru nu a fost planificat pur si simplu a aparut dupa 5 ani in care nu am ramas deloc insarcinata. In ziua in care am aflat de existenta lui am primit o super oferta de munca si am ales bb. Si nu imi pare rau. Banii sunt importanti dar nu cei mai importanti. Ma bucur ca puii mei nu vor fi singuri pe lume. Se au unul pe altul.
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

noi avem acum doua fetite, are 3 ani iar sara un an; pe vremea cind avea un an si 3 luni brusc mi-a intrat in cap ideea de a avea inca un copil; o aveam asa ca plan dar nu prea concret; pe am crescut-o singura si n-a fost greu mi-am zis; asa ca repede am avut-o si pe sara; apoi multe lucruri s-au schimbat in viata noastra,doream sa emigram deja, apoi gravida fiind mi-a fost rau , greturi si oboselaa cit cuprinde, pe n-o mai suportam cit era ziua de lunga asa ca am dat-o la gradi pe la un an si 8 luni si a fost ok; sotul meu a plecat din tara cind avea un an si 9 luni si sara in burtica avea 5 luni; acum am ajuns in germania, a fost o sora minunata de la inceput si cred ca am ales o diferenta de virsta buna atit pt ele cit si pt mine; se descurca binisor deja si ma ajuta cit putea ea iar sara a fost o buna ocupatie pt o mami cu copil de doi ani si ceva!!! acum deja se joaca putin impreuna , se inteleg binisor si sint tare dragute, sa te toti uiti la ele...
ce e rau in povestea asta e ca practic la servici nu am mai ajuns, aici in germania ma chinui sa gasesc timp sa invat limba ; e clar ca doi copii te angajeaza pe viata dar vin momente cind ti-e dor de profesia ta, de un job oarecare, de timpul tau...probabil ca cele care aminati al doilea copil va ocupati de profesia saua studiile voastre; e bine si asa, mie nu-mi pare rau ca am renuntat si stiu ca voi accepta orice alta munca atunci cind copiii vor fi mari; asta e cam trist poate dar asta e pretul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

noi avem o fetita de 1 an si 3 luni,Alexandra si ne dorim tare mult un al doilea copil...mie mi-ar place tot fetita,dar sotul meu verea baietel..ce-o fi..sanatos sa fie..desi sincer imi este cam frica pt ca eu am Rh negativ..si sotul pozitiv..fetita are rh tot negativ si nu am avut nici un fel de probleme cu ea nici in burtica si nici la nastere...
exista careva care are 2 copii si are rh negativ?....
ps voi de la ce virsta ati dus copii la mare si cum v-ati descurcat cu papica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Si eu imi doresc tare mult al doilea copil....dar Andrei are deja 4 ani jumate si ma gandesc ca diferenta e cam mare. Si eu am un frate mai mic cu 6 ani si pot sa spun ca acum e ok dar cand eram mici ma simteam cam chinuita cu un fratior mult mai mic. Sunt tare nehotarata. E si viata asa grea ca nu stim ce ne asteapta in viitor. Sotul meu e disperat sa mai facem o fetita, cand il aud parca imi pare rau ca nu m-am hotarat pana acum. Mai ales ca andrei a devenit cam egoist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Si eu am doua fetite: Bianca are 3 ani si jumatate si Ramona aproape 5 luni. Mi-am dorit dintotdeauna sa am doi copii si parca tot aveam o grija dupa prima fetita, nu imi venea sa renunt la ideea de a mai face unul, desi imi inchipuiam ca imi va fi tare greu. Si m-am gandit ca si pentru ele e bine sa fie doua. Dar cea mare s-a schimbat tare mult de cand am nascut-o pe a doua, e foarte geloasa (desi o iubeste pe "BEBE", o pupa etc), s-a intors la biberon, uneori si la pampers (pt. ca se mai scapa pe ea noaptea), are momente cand tipa sa o las pe cea mica jos din brate, sa o las sa planga, sa nu-i mai dau suzeta etc. si alte rautati din astea. Pt. ca a fost f. rasfatata (mai ales de maica-mea cu care a stat) si acum s-a vazut putin inlaturata. Pt. ca imi era f. greu cu amandoua, am ales sa o duc la gradinita pe cea mare, si acum imi pare bine ca am ales asa, caci iata dupa 5 saptamani s-a obisnuit deja, si imi e si mie mai usor pana la ora 16.30 (mai ales ca peste o luna jumate trebuie sa reincep si serviciul si maica-mea nu putea face fata la doua, saraca...).
Dar parerea mea e ca, daca puteti, faceti ca diferenta intre cei doi copii sa fie ori de 1.5 - 2 ani(cand cel mare nu e asa constient de ce se intampla), ori de 5-6 ani (cand deja rationeaza altfel...). Va pup si succes.... la al 2-lea, al 3-lea sau cati isi doreste fiecare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Uite-asa...cit a trecut,vreo 10 zile de cind am scris ultima data???Destul ca sa-mi schimb "orientarea"!La naiba cu planuri si cu 6 ani de scoala!Ne-am hotarit sa facem bb2;la primavara caci planuim o vizita in tara si vreau sa fiu si eu mai supla...altfel cum dau baeram pt.voi toate??[:P]
Mai fetici,ma uit la veve cum creste si cum se face tot mai dragalasa pe zi ce trece si ma gidesc ca tare-i pacat sa nu-ti dublezi bucuria!Las' ca de scoli avem timp pina pe la vreo 40 de ani!dar cu bebe e mai greu..stiti si voi!Nu ne dau deloc banii afara din casa si avem muuulte de facut...dar toate aceste argumente "contra"pica (,) ca mustele in fata ideii de-a mai avea o mogildeata mica in brate!Asa ca...urati-mi succes!...Sa deschid lista cu bb de 2004????

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

si eu imi doresc tare mult un bb2 ,mai ales ca cum prislea are 2 anisori si,eu spre rusinea meam-am cam puturosit,lenevit,cum vre-ti sa-i zice-ti,,si nu prea ma trage ata la servici,limba germana este asa de rea cu mine ,ca nu-mi intra deloc in scafarlie si de cele mai multe ori adorm cu cartea de germana pe ochi,si m-am hotarat,ca prin primavara asa,sa fim noi ci totii sanatosi ,si daca si Dumnezeu este de partea mea mai facem unurlatel
Eu in total as vrea 3 ,dar trebuie sa luam lucrurile cu usurelu, sa vina cand trebuie
Sper sa fie asta si voia celui de sus
Roxy

huianur

Mergi la inceput