Intrebare pentru fetele din Tailanda,Japonia..etc.

Intrebare pentru fetele din Tailanda,Japonia..etc. | Autor: adi69

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de niste retete chinezesti,japoneza sau tailandeze ,din peste(dispun de stiuca si salau).Am intrat la retete asiatica si am gasit numai retete din carne de pui sau de porc.
Am musafiri duminica si pentru-ca am primit un set de masa cu betisoare si castronele mici pentru sosuri(din Tailanda)cu suporturi de betisoare,(foarte frumos...)as vrea sa le servesc musafirilor mei mancariri asiatice ,un fel doua de orez(am vazut ceva retete pe acolo) si carne de peste.Pana acum nu am gasit decat "peste in aluat" si as mai vrea una sau doua retete,daca se poate.
Rugamintea mea este sa-mi scrieti ceva retete de peste ale caror ingrediente sa le gasesc si pe-aici(in romanika).
Mersic!


Dia si bebe Rucsi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Nu vor fetele din Asia sa-mi spuna nimic?
Eu mai am o intrebare pentru voi.In afara de sos soia ce fel de sos as mai putea pune in castronele pentru orez si carne de peste?

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

La retete din Asia sunt si unele cu peste, nu doar cu pui si porc:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4716
A scris Julia multe retete, mai ales cu peste, desi poate nu sunt ceea ce cauti tu. Dar in mod sigur a scris despre mai multe sosuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Buna!
Scuze... am avut tastatura defecta - de fapt mai e si acum, cea veche. Mi-am cumparat alta pentru ca nu puteam scrie nimic. Acum pot raspunde.
Pe aici, pestele se gateste destul de simplu:
-prajit in mult ulei sarat si cu o gramada de usturoi pe de-asupra
-supe cu diferite legume si condimente (multe din ele nu le gasesti in tara, deci e inutil sa caut retete)
-fiert sau la cuptor cu legume si condimente
-fish balls sunt un fel de chiftele din peste la care ei adauga din nou condimente si iutzeli de te ustura limba cand le mananci si ai probleme serioase la "iesire" a doua zi.
Acu' nu imi mai vin alte chestii in cap... nu stiu cat te-am ajutat??? poate mai mult te-am incurcat . Fetele din Japonia ti-ar putea da o reteta de sushi ceva... sau poate ca pe acolo se gateste intr-un mod mai special.
Numai bine si spor la bucatarit,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Mamamariana multumesc de raspuns.Intre timp am gasit la o prietena de-a mea care a stat vre-o doi ani in Tailanda niste retete de peste.Una se numeste "cubulete de peste prajit" si una "cubulete de peste dulci-acrisoare".Am mai gasit si o reteta "cubulete de pui marinate".Ma descurc cu astea,dar imi trebuie ,daca poti, o reteta de orez cu legume.Mancam la restaurantul chinezesc un orez cantonez(cu legume) care ne placea tare mult dar nu mai stiu exact ce continea.

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Reteta de sushi am dar nu o pot face deoarece nu gasesc frunze de nori.

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo spune:

buna,reteta de orez care se gateste repede si simplu, ai nevoie de:
orez,ou,unt,shunca,mazare verde,sare piper.
Dupa ce-ai fiert orezul prajesti aparte pe o bucatica de unt sunca taiata maruntel,apoi adaogi si orezul , la foc mediu amesteci intruna,dupa care pui si mazarea(conservata)amestecind intruna vreo 15 min la foc mic.In final arunci un ou crud bine amestecind, un minut.Se numeste Chan-Han, sare piper dupa gust.Pofta mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Mersi Jojo de reteta,e buna.dar mai vreau un sfat de la voi.Am luat creveti decorticati congelati si vreau sa-i fac cu orez.Spuneti-mi daca trebuie sa-i fierb sau sa-i prajesc inainte de a ii amesteca cu orezul.

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

CREVETII! Daca sunt cruzi au o culoare gri mai inchis sau mai deschis, poate cu ceva tente de maro. Dar daca sunt portocalii, atunci sunt deja fierti. In general crevetii congelati sunt fierti, asa ca nu trebuie sa ii prajesti inainte ci ii pui odata cu legumele la orez.
Pt. Orez prajit!
Noi putem oul deja prajit, de fapt facem o omleta inainte pe care o taiem bucatele si o adaugam odata cu legumele.
Atentie! Orezul trebuie sa fie din cel cu bobul lung, prefiert sau eventual Uncle's Bean care nu se lipeste - probabil ca stiti mai bine ce se gaseste pe piata in Ro... eu nu am mai fost acasa de 4 ani.
La orez prajit pe langa mazare mai poti pune cubulete de morcov, porumb boabe, putina varza taiata marunt sau salata verde si chiar ciuperci din conserva taiate felioare. Nu e neaparat sa pui sunca - il poti face si vegetarian, insa la fel de bine poti pune carnita de pui sau porc, creveti, in principiu orice alta carnita taiata foarte marunt, pe care o marinezi in prealabil (sare, piper, putin ulei, soya sos, usturoi, ginger) si o prajesti la inceput in ulei pana se rumeneste frumos.
Spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Mamamariana,
reteta de orez este perfecta, cam asa o fac si eu, n-as fi putut s-o scriu mai bine ca tine. Si eu sint pe aici de aproape 5 ani.
Delidana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Multumesc Mamamariana,am gasit magazin legume chinezesti congelate.Aveau muguri de bambus,niste ciuperci ciudate ardei si nu mai stiu ce si am facut un orez cu legume si un orez cu creveti si cu sofran.Au iesit foarte bune amandoua.A fost foarte buna mancare ,nu se mai terminau cu laudele,partea proasta e ca a trebuit sa stau in bucatarie mai bine de jumatate de zi sa fac toate alea si seara am fost tare obosita...
Dar a meritat(sa vezi haiul de pe lume cand i-am pus pe toti sa manance cu betele )!

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput