pasaport nou...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adana spune:

buna nicoll
eu am aceeasi problema si locuiesc in suedia
transcrierea actului de casatorie in ro dureaza trei luni si inca 4-6 luni pasaportul prin ambasada
sper sa am si eu pasaport pina in vara


adana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

quote:
Originally posted by adana

buna nicoll
eu am aceeasi problema si locuiesc in suedia
transcrierea actului de casatorie in ro dureaza trei luni si inca 4-6 luni pasaportul prin ambasada
sper sa am si eu pasaport pina in vara


adana



Adana
De unde stii ca transcrierea actului de casatorie dureaza 3 luni? Tu te referi daca faci transcrierea prin ambasada sau daca mergi personal in Romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adana spune:

si daca mergi personal si daca trimiti procura transcrierea actului de casatorie dureaza trei luni
si eu sint cu aceeasi problema
mie imi expira pasaportul in decembrie si trebuie sa-mi fac altul nou pe numele nou


adana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Transcrierea dureaza intre 1 si 3 luni, eu am fost in septembrie sa-m depun actele la Primaria din Timisoara si asa mi-au spus acolo, pt. ca ei trimit toate actele la Bucuresti si aia de acolo le bibilesc si le verifica si numai stiu cele fac de dureaza 3 luni. Abia dupa aia, cand ma duc sa-mi iau certificatul de casatorie romanesc, trebuie sa-mi schimb si buletinul , iar pasaportul mi-l fac tot acolo, pt. ca la consulatul de la München fac niste mutre de numai te enervezi.
Na, eu astept inca.....
Va pup Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Scriind aici, mi-o picat o intrebare, ca deja cu actele astea imi vine sa-mi iau lumea in cap!
Ce parere aveti fetelor, domiciliul din strainatate se trece si in buletin sau doar pe pasaport?
Ca doar pasaportul se face in baza buletinului sau a cartii de identitate! Imi vine sa rid deja! ca nu stiu daca poti avea doua domicilii, unul in Ro si altul in strainatate!!!!
Poate va vine vreo idee, Bussi, Viorela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by viorela hoff

Scriind aici, mi-o picat o intrebare, ca deja cu actele astea imi vine sa-mi iau lumea in cap!
Ce parere aveti fetelor, domiciliul din strainatate se trece si in buletin sau doar pe pasaport?
Ca doar pasaportul se face in baza buletinului sau a cartii de identitate! Imi vine sa rid deja! ca nu stiu daca poti avea doua domicilii, unul in Ro si altul in strainatate!!!!
Poate va vine vreo idee, Bussi, Viorela



Viorela,
Pasaportul romanesc prin consulat se face pe baza certificatului de nastere,nu pe baza cartii de identitate.
Uite,exact problema asta o am si eu:eu am cartea de identitate cu domiciliul in Timisoara si noul buletin va fi cu domiciliul in Germania.Zau,nu stiu cum se procedeaza legal,am impresia ca daca ai domiciliul aici,trebuie sa predai cartea de identitate la Politia Timisoara,nu?
Eu locuiesc aici de 4 ani si pina in septembrie am avut pasaport cu domiciliul in Timisoara,cind am intrebat la consulat mi-au zis ca nu-i bai,ca o sa-mi scrie domiciliul in Germania in noul pasaport.

Despre transcriere nu am habar pt ca la noi nu a fost cazul,ne-am casatorit si civil in tara.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adana spune:

mai fetelor eu am o intrebare
deci dupa ce ma inregistrez in ro ca si casatorita si cu nume schimbat tre sa-mi schimb si buletinul sau pot sa-mi fac direct pasaport nu de alta dar mie imi expira pasaportul in 3 dec 2003
daca trebuie sa schimb si buletinul ma las pagubasa si imi fac pasaport tot pe numele de fata
astept raspuns
va pupacesc

adana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adana spune:

aha am vazut tirziu raspunsul alinei asa ca m-am linistit
ufff actele astea ma omoara si pe mine
ca aici certificatul de casatorie e un fel de diploma pe care scrie ca in baza articolului nu stiu care paragraf x cutare si cutare s-au casatorit sau ceva in genul asta
asa ca nu stiu cum o sa-i ajute pe cei din romania certificatul meu de casatorie
si eu imi pierd deja rabdarea si mintile cu actele astea

adana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

Sa zicem ca pana acum am inteles ce am de facut :). Dar acum am o alta intrebare... Eu in Romania am avut carnet de conducere, dar acum daca mi-am schimbat numele ar trebui sa imi schimb si carnetul. Am auzit ca aici carnetul nu mai e valabil decat vreo 6 luni( poate spun prostii:)) si apoi trebuie sa fac aici din nou scoala de soferi si imi fac alt carnet de conducere. Atunci mai are rost sa il schimb pe cel vechi in Romania.. sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by adana

mai fetelor eu am o intrebare
deci dupa ce ma inregistrez in ro ca si casatorita si cu nume schimbat tre sa-mi schimb si buletinul sau pot sa-mi fac direct pasaport nu de alta dar mie imi expira pasaportul in 3 dec 2003
daca trebuie sa schimb si buletinul ma las pagubasa si imi fac pasaport tot pe numele de fata
astept raspuns
va pupacesc

adana



Adana,
Vezi ca e destul de nasol daca iti expira pasaportul si nu ai actele deja depuse pt unul nou,in sensul ca s-ar putea sa ai probleme cu autoritatile!
Eu sunt deja patita,adica pasaportul meu a expirat in octombrie si eu aveam actele depuse pt un nou pasaport abia din septembrie.Am primit o scrisorica de la Ausländeramt cum ca daca nu prezint urgent un nou pasaport(singurul act de identitate care e valabil in strainatate),sunt buna de o amenda sau inchisoare ...Bine,pina la urma m-au inteles ca le-am trimis chitanta de la consulat ca noul pass e pe vine,le-am explicat si cite saptamini am pierdut cu "amabilitatea"functionarilor de la consulat.
In cazul tau cred ca ideal e sa mergi in tara(chiar daca iti expira pasaportul,de la consulatul romanesc primesti un titlu de calatorie,costa 50 euro)si sa-ti faci actele,dureaza mai putin.
Succes!

Alina

Mergi la inceput