crema de spanac.

crema de spanac. | Autor: simonaM

Link direct la acest mesaj

stie cineva sa imi spuna si mie cum se face crema de spanac sau alte micaruri cu spanac.azi am fost la party si am mincat crema de spanac cu cipsuri si asa de bune au fost ,ca imi era rusine sa intreb pe acolo ca cine l-ea facu pt ca eram o gramada de femei.mona78

Raspunsuri

Inceputul discutiei Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

le-am gasit mariana dar nu am gasit crema de spanac care ma intereseaza pe mine cel mai mult.multumesc inca o data.o zi faina.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:


Crema de spanac se face cu blenderul. Asta este piesa cea mai importanta, eu altfel nu stiu.
Dupa ce cureti spanacul, il pui la fiert cu sare, doi catei de usturoi si putin Delicat.
Dupa ce a fiert, trebuie lasat intr-o sita la scurs un timp mai indelungat, nu trebuie sa contina foarte multa apa, de fapt cat se poate de putina. Cat este inca putin cald, adaugi si un sfert de pachet de unt(sau mai putin, dar asta il incheaga), sau dupa preferinte, il fierbi cu un pic de faina. De fapt faina o pui cu 3-4 minute inainte sa iei vasul de pe foc. Deci, dupa ce l-ai scurs bine, il pui intr-un vas si il mixezi cu blenderul de mana. Daca ai robot de bucatarie si mai bine. Trebuie sa mai adaugi putina lamaie si daca vrei , eu asa fac, un pic de iaurt sau lapte batut. Iese o nebunie.
Sper ca ai inteles ceva din ce am scris, cam haotic, e adevarat, dar tare ma mai grabesc.
Pofta buna si sa-mi spui si mie cum ti-a iesit.

Te pup
Laura, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brenda7777 spune:

Frittelle cu spanac(pt. 4 pers.)
-300gr. de faina,
-2 oua,
-800gr. spanac,
-4 cepe verzi,
-80gr. sunca,
-40gr. parmezan ras,
-ulei pt. prajit, sare.
Faceti aluatul: faina, sare, cele 2 oua, 2 linguri de apa rece,dupa ce ati facut aluatul, il puneti in pelicula transparenta, si-l lasati 30min. Curatati, spalati si fierbeti spanacul in apa cu sare pt. 2-3min., dupa care il taiati fin.Curatati ceapa si o taiati fin.
Taiati sunca foarte fin si o puneti intr-o tigaie la foc mic, adaugati ceapa, spanacul si sare, 2-3min. Dupa care adaugati parmezanul ras.
Se intinde aluatul intr-o singura foaie foarte subtire, si se taie dreptunghiuri de 8/12cm. Se pune in fiecare dreptunghi din compozitia de spanac, si se inchid, apasand pe laturile dreptunghiului. Se incalzeste uleiul, si se prajesc.
Se servesc calde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

thanks fetelor sunteti asa de draguta.va pup si o sa incerc sa fac spanacu.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Ma bag si eu de aici din Franta ca musca in lapte fetelor, citind subiectul cu crema de spanac!
Aici pe plaiuri...frantuzite se maninca chipsurile cu piure de avocado, care seamana ca aspect cu ...crema de spanac ca eu la inceput am crezut ca asta si este, insa m-am dumirit ca nu-i nici pe departe asa. Cert este ca piureul de avocado e bestial, eu nu am o reteta dar va recomand sa il cumparati direct din supermarcheturi si va asigur ca obtineti un "aperitiv" pe cinste pt invitati.

alinus_bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Simona, eu cred ca tu te referi mai degraba la un dipping sos, asa e?
Cum il fac eu: fierb spanacul, il las la racit. Apoi il dau prin blender dupa care il amestec cu putina smantana ( sau cream cheese), maioneza, putina sare si ceva condimente, de care-ti plac si voila! Il servim cu chipsuri, feliute de bagheta, legume etc.

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

multumesc fetelor mult de tot.adela asta este....chiar azi am intrebat pe cineva si exact asta imi spunea.merci mult de tot.am sa il fac cit de curind.daca mai stiti si alte retete dati-le incoace nu le tineti pt voimona78

Mergi la inceput