Paine de secara

Paine de secara | Autor: antoioana

Link direct la acest mesaj

Salut!
Poate cineva sa ma ajute cu o reteta? De cateva zile ma agit sa fac o paine de secara, nu la cuptor ci la masina de paine si...tot nu iese. Cel mai scurt program este de 2h 8min, cel mai lung de 2h 22min. Incerc sa inlocuiesc painea de grau sa vad care-i treaba cu puiul meu care-i alergic (il alaptez, poate ii este mai bine).
Mersi mult.
Anto

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dava spune:

Draga Anto, am incercat sa fac si eu paine de secara pentru ca imi placea gustul celei cumparate din comert, dar nu a crescut aluatul, nu stiu de ce. Cand am intrebat la brutarie mi-au spus ca ei pun 60% faina de grau. Am facut si eu la fel, dar tot nu a mers. Eu nu am folosit msina de paine, ci am framantat normal, cu drojdie, apa si sare. Deocamdata m-am lasat pagubasa.
Banuiesc ca in brutarii mai pun tot felul de chimicale gen afanatori si conservanti, ca prea se pastreaza painea proaspata mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

Am observat ca la mine creste la masina de facut paine. Ce reteta ai, poate iti trimit eu una sa incerci. De obicei este gata in cam 4 ore...

Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani siElena Maria 8 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Mersi mult Dava si Crism .
Reteta mea (adaptata)suna cam asa: 3/4 cana apa, 2 linguritze ulei, 1 linguritza sare, 2-3 linguritze zahar, 1 1/3 cana faina secara, 1 linguritza drojdie. Cam atat. Poate ciclul masinii mele este prea scurt? Am incercat si combinatia cu faina de grau, dar degeaba. Nu creste si iese tare de pot arunca in dusmani cu ea :-)).
Da, si eu cred ca painea facuta in comert contine tot soiul de porcarioare. Asa ca tare mult as vrea sa ma pricep si eu CANDVA sa fac paine in casa.
Mai vorbim. Pupici si spor la treaba.
Anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

Daca vrei iti trimit retetele mele pe care le fac, una cu faina alba, si alta de secara... Eu folosesc unt in loc de ulei!

Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani siElena Maria 8 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Cum sa nu Crism?! Abia astept retetele. Are ceva daca schimb untul cu ulei? Sotzul meu tzine post. Daca-mi iese, te invit la masa :-)).
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Am facut si eu paine alba si trebuie lasata sa dospeasca mult de aceea nu ti-a iesit. Eu fac asa: dizolv 1/2 drojdie(se gasesc la bucata de vreo 42g)in 1/4 apa calduta. Apoi amestec pe rand cu un pic de faina, adaug 1 lingurita sare, 1 lingurita zahar si 1 lingura margarina(se poate 1 lingura de ulei). Se amesteca pana cand aluatul devine tare si se ia de pe mana. Se lasa 1-2 ore la dospit acoperit cu un prosop. Apoi se framanta din nou si se mai lasa 1 ora la dospit. Apoi modelez aluatul in forma de paine dorita si il pun pe tava de cuptor acoperita cu hartie de copt si il mai las sa dospeasca 1/2 de ora si apoi il bag la cuptor, care nu trebuie incalzit inainte. Se coace la 200° 50-60 min. Daca vrei cu coaja crocanta ungi aluatul cu ulei inainte sa-l pui la copt.
Sper sa-ti fie de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Si pe mine m-ar interesa reteta de piine de secara, dar pina vine reteta o intrebare pentru fetele din tara: Voi ati vazut pe undeva faina de secara? Ca eu ce e drept nici nu am cautat dar nici din intimplare nu am vazut sau auzit pe cineva sa fi cumparat de pe la noi. Stiti ceva de asta?

Multumesc mult si va pup
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetzyka spune:

Ce fel de masina de paine aveti? Noi avem Kenwood BM200 la care am primit si carte de retete.Nu este paine de secara dar sunt alte retete bune,chiar azi am incercat "sun-dried tomato bread" care a iesit exceptional ! Daca va intereseaza am putea face schimb de retete...si de experienta :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Paine de secara tot nu mi-a iesit! :-(( In scimb mi-a iesit o prajiturica :-)) pe care o fac asa: 1 cana faina de secara, 1/2 apa calduta, 2 linguritze praf de copt, 2 linguritze margarina, 2 linguri zahar, zahar vanilat, arome. Mixez totul. Pun maglavaiul :-))intr-o tavitza, pe hartie de pergament unsa cu putin ulei. Incalzesc cuptorul la 400 grade si arunc tavitza in el pentru 25 minute. Foarte buna si sanatoasa pentru micul dejun. Cred ca poate fi im bunatatita. Mie imi convine asa acum fiindca sotul meu tine post. Si nu cred ca este o reteta pentru cei cu gusturi mai sofisticate :-)).
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Andreea, poate gasesti pe la magazinele naturiste. Eu parca zic ca am vazut la Naturalia faina de tot felul de cereale

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput