analiza urina bb

analiza urina bb | Autor: Raluca

Link direct la acest mesaj

stiti cum se recolteaza urina ptr analize la un bebe de 10 luni??? Inca nu folosim olita si....nu reusim. Si daca nu....ne-au zis ca o recolteaza ei la clinica dar cum, stiti ca mi-e tare groaza sa o duc???

Raluca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala spune:

au niste pungulite speciale pt recoltata urina de la copii atat de mici; se pun pe sub pampers

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Multumesc ....sper sa nu mi-o chinuie ca o iau si fug!

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Noua ne-au dat pungute si recipient steril acasa. Teoretic punguta se lipeste, dar practic nu sta. Asa ca mai bine de juma de ora dupa masa am pandit sa faca si asa am recoltat...De chinuit nu o chinuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

E destul de neplacut modul de recoltare, mai ales la fetite. La noi se practica recoltarea intr-o eprubeta mica de sticla (probabil ca nu se numeste eprubeta, dar pentru ca nu stiu altfel cum sa-i zic, si pentru ca seamana cu una...asta e). Din pacate se lipeste cu un plasture (leucoplast) de acea zona sensibila....se pune pampersul si dupa ce s-a realizat "obiectivul", se dezlipeste cat poti de usurel leucoplastul....beaahh.
Partea cu deslipitul e cea mai nasoala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Si eu vreau sa -i fac Dianei aceasta analiza si nu stiam cum sa recoltez, voi unde va duceti sa-i recoltati?

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Dana, am fost la o clinica de pediatrie, procedeul a fost cel descris de Vilma, urlete, tipete....tot tacamul. Azi asteptam rezulatul....
Ia luat si sange....vai de urechile celor din spital!!!

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Noi mergem la Policlinica 10, dar cred ca trebuie inscris acolo copilul, desi analize fac si contra cost...Poti incerca sa te interesezi la telefon dar nu stiu nr. Se numeste Centrul Medical de Diagnostic, Tratament Ambulator si Medicina Preventiva si e pe Washington nr 8-10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Depinde si de tipul de analiza, pentru ca la urocultura, trebuie ca recipientul sa fie steril. Pentru o analiza simpla a urinei, noi acum recoltam din olita, nu uitam insa ca in prealabil sa o dezinfectam cat se poate de bine.
Sa speram ca nu veti avea nevoie de asa ceva!
Va dorim multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Exista pe la clinicile care fac analize de laborator niste pungute speciale cu adeziv, se numesc "UROCOL" (speciale pt. fetite, cred, dupa forma). Eu am reusit astfel sa recoltez pt. fetita mea de 5 luni. Dar cand am fost internata cu ea in spital, i-au lipit cu leucoplast o sticluta de pasarica, f. strans, si cu care a stat vreo 5 ore pana sa faca. Bineinteles ca o deranja si tipa si nu putea sa doarma din cauza ei...
Daca chiar nu gasesti prin Bucuresti, spune-mi si-ti trimit de aici (Ploiesti) prin posta.
Sanatate si numai bine...

Mergi la inceput