dulciurile- cat si cum?

dulciurile- cat si cum? | Autor: lorelei_19

Link direct la acest mesaj

Deschid aceasta tema pentru ca ma exaspereaza fiica-mea cu dulciurile. Ii fac cel putin o data pe saptamana teorie in privinta ciocolatei, in care ii explic stiintific - dar pe intelesul ei, ca ciocolata ii dauneaza. Nu ii cumpar ciocolata decat poate o data pe luna. Am incercat sa-i iau in cantitati mai mari si sa-i dau in camera la ea pentru o anumita perioada o anumita cantitate de dulciuri. Le-a mancat de fiecare data in aceeasi zi pe toate. Cu banii de buzunar, daca ii dau saptamanal, zboara direct la magazinul de la strada si-si cumpara toate dulciurile care incap in suma pe care o are in buzunar. Am incercat intr-un timp pur si simplu sa-i dau cat vrea ea. A luat ca un sac fara fund, fara sa se opreasca. Am incercat asa de multe, ca nu mai stiu ce sa fac. Ma simt dezarmata. Fiica-mea e inalta- aproape cat mine la cei 12 ani si slaaaba de tot. Mananca foarte bine, dar are probleme cu tenul. I-am explicat bineinteles ca nu ii face bine la ten, acum cand a inceput s-o intereseze cum arata. Singura chestie care merge e pur si simplu sa nu-i dau. Si pe de alta parte vine la mine si-mi spune ca innebuneste de pofta de ceva dulce. Ma uitam ca in seara asta ne-am dus in vizita la o prietena de-a mea. Ea avea sub masina de cafea o multime de ciocolatzele. Statea efectiv doar pe langa ele. Pana la urma n-a mai rezistat si i-a cerut prietenei, chiar daca eu ii spusesem ca nu mai primeste nimic dulce pana miercuri. Ce sa fac, fetelor?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oz spune:

hahaha,
fiica ta imi aminteste de mine. Eu nu am rezistat niciodata ciocolatei, pot sa traiesc fara mancare dar nu fara ciocolata. Daca am una in casa nu pot sa ma gandesc la nimic altceva. Cred ca este ceva genetic pentru ca fratele meu este la fel, din fericire copiii mei l-au mostenit pe sotul meu si, desi le place ciocolata nu au o obsesie pentru ea. E foarte greu de dat un sfat in aceasta privinta mai ales ca eu stiu cat de mult sufar fara...daca este vorba de greutate am gasit metoda ideala, fac sport: bicicleta, inot, tai-bo zilnic si consum caloriile in functie de cata ciocolata am mancat si functioneaza. Cred ca problema sunt dintii dar daca o bati la cap sa se spele mai des si mai cu foc pe dinti reusesti sa-i menajezi. Pe mine ma ajuta si un anumit ritm, stiu exact cand si cata ciocolata mananc zilnic, asa ca daca ma enervez (atunci e mai puternica pofta) pot sa ma aptin pana la urmatoarea masa (mananc o ciocolatica mica dupa fiecare masa). Vreau sa spun ca nu este o problema usor de controlat, in perioadele negre mancam mancare ca sa pot manca ciocolata (imi pica rau pe stomacul gol ) dar se poate trai cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

brrrr, draga ozz, nu suna foarte bine, sincera sa fiu. e bine ca ai gasit echilibrul dintre ciocolata si ... corpul tau, dar eu nu-s convinsa ca la fel o sa reuseasca si fiica-mea. si apoi- vorba ta, dintzii... si apoi sportul- nu se prea da in vant dupa sport. samd...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Lorelei io-s batrana si de abia rezist la dulciurile din switzerland... Apoi saracul copil? Io o inteleg.

*
Ia fa-i tu niste analize (la scaun)... In fine spune-i si medicului de familie si vezi ce zice.... asa pentru siguranta ta!

*
Sper sa primesti sfaturi cat mai bune de la mamici... io-s incepatoare in domeniu.





Adela & Julia 1 an si 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Da, Adelutzo, da la ea e ca o obsesie de-acu! si imi fac griji! analize am facut, e sanatoasa. Insa nu bea lapte, nu mananca decat rar branza, si ciocolata asta mai mananca si ea din calciu. Stii in ce ritm creste? Pantalonii care i-am luat cadou in septembrie de ziua ei, ii sunt scurtzi acum! a depasit-o pe sora-mea in inaltime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Mda,poi nu stiu, ce sa zic...tocmai infulec o bucata de TOBLERONE,yam-yam ce buuuna, mai e
Hai mai Ana,mai atita timp cit ai o fetitza sanatoasa,sirguincioasa,constiincioasa si iubareatza, ...ce mai conteaza un pic de cioco acolo..."buba" asta nu are leac...crede-ma..si Darian al meu,ar minca numai cioco toata ziulica...o mai ascund..ii mai explic,ca o fi,ca o patzi..are abia 4 ani...da el o mai cauta...o mai gaseste ...si tot asa...
Imi pare rau,da nu stiu ce sfat sa-ti dau,mamico ingrijorata , s-a mearga in orice caz, regulat la dentist si sa-si ingrijeasca dintisorii

***Alba***
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Daca ai putea sa isi doreasca niste fructe atunci cand pofteste la dulciuri ar fi perfect/Totul e o chestie de reflex conditionat, poate trai foarte bine fara ciocolata sau cu putina. Incearca sa-i iei niste ciocolati dietetice sau naturista au un gust asa nasol ca o sa-i treaca pofta.
Nadina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Daca pur si simplu nu se poate abtine si atunci cand nu mananca simte nevoia inseamna ca ii cere organismul. Deci, parerea mea, are o lipsa de "ceva"(un element) pe care organismul il ia din dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Nadine, tocmai am fost la dentist si pt 3 carii am platit vreo 750 Euro (1000CHF)!!! pai nu merge asa. si nu e prima data, ci a 2-a oara anul asta! si pe dinti are pete albe, cred ca tot de la lipsa de calciu. calciu nu vrea sa ia deloc- ca nu-i place gustul, lapte nu, da ce sa-i fac???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Corinel, pai e mare si nu mai pot s-o duc cu zaharelu! ca devine din ce in ce mai inventiva la obtinerea produsului mult ravnit- ciocolata. si apoi chiar crezi ca nu exista vreo metoda sa o fac sa nu-si mai doreasca, sa-si canalizeze bunatate de energie in alta directie? pai nu mai stiu nici eu, drept sa spun. si acu ma privea cu ochii mari si imi spunea ca lesina de pofta de cioco. mi-a trebuit multa tarie s-o refuz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

furni, s-ar putea sa ai dreptate. dar ce lipseste? cum s-o ajut?

Mergi la inceput