tratament pentur crup

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Baietelul meu face 2 ani pe 1 decembrie. Fetita mea a facut prima data la 2 ani si 4 luni si tot asa era doza de Prednison. Dar eu le fac injectia (dexametazona) de cum ii aud ca tusesc si se linsteste tusea rapid, nu ajung sa faca stridor. Baietelul meu a facut prima data la 1 an si 3 luni si a doua oara la 1 an si 9 luni, cind au avut de fapt amindoi. Doctorita ORL mi-a spus ca devin mai sensibili la aerul rece, pentru ca acest tip de virus se localizeza la nivelul laringelui si a corzilor vocale. Si apare in sezonul rece, septembrie-martie. Eu deja stiam ca fetita mea face in septembrie, decembrie, si anul asta a facut si in martie, cind au avut amindoi. In cazul nostru ei iau unul de la altul. Fetitei mele ii dau un medicament din plante pentru stimularea imunitatii la raceli, gripe, etc. Septilin. Il dau de vreo 2 luni, dar cel mic nu-l vrea ca e cam amar. Ei i-l pun in iaurt si il ia. De curind a facut o usoara racela, dar slava Domnului ca n-a mai avut crup, desi am observat o usoara tentativa de tuse, dar nu era grav.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Injectia se face in fundulet. O sa plinga putin, ceea ce accentueaza tusea, dar nu te speria, o sa-si revina repede. Plinsul trebuie evitat pentru ca se intensifica si tusea, dar pe ai mei injectia ii ajuta mult. O singura data fetita mea a tusit mai multe nopti la rind, dar dupa injectie s-a calmat, dar in rest tusea a facut-o doar in intr-o noapte, apoi a devenit o tuse normala in urmatoarele zile, nu era ragusita si respira bine. E mai complicat daca copilul are polipi pentru ca respira mult mai greu. fetita mea a vut si polipi sie ra cumplit, dar la 3 ani s-a operat si chiar daca facea crup era mai usor si acum respira foarte bine.
Daca ii faci injectie, ii mai dai Prednison dupa 12 ore de la injectie, nu imediat, si doza se scade treptat dupa cum mi-a spus doctorul ORL. Si se evita sarea. Daca nu ii faci injectie, atunci doza de atac (cea initiala) de Predinson e un pic mai mare, si dureaza mai mult pina isi face efectul. Poti sa citesti in prospect. Dar mai bine sa ii faci injectia la inceput, cum il auzi ca incepe sa tuseasca si sa-l pui sa respire aer cald cu abur. Stiam ca in Occident sint unele spitale in care au niste corturi, asa le spun ei, in care ii pun pe copii la abur. Eu am citit multe despre aceasta problema pe Internet pentru ca m-am speriat tare la inceput, prima data Irina a facut crup intr-o noapte cind era la mama mea, care s-a speriat rau de tot pentru ca desi a crescut si ea trei copii nu auzise de asa ceva. Dar totusi nu e ceva atit de grav si in citeva zile trece. E mai trist ca reapare in sezonul rece.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dcm spune:

gabrianah, pentru ca steroizii (injectie sau pastile) nu sint tocmai bomboane, sfatul meu e sa consulti un medic inainte de a incepe orice fel de tratament. genul asta de medicatie trebuie atent urmarita si nu orice prescriptie e valabila in toate cazurile, mai ales ca baietelul tau a facut o forma destul de grava daca a trebuit spitalizat. voi traiti in germania, deci ar fi bine sa urmezi protocolul medical de acolo pentru ca in caz de emergency sa se stie exact ce istorie are copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

ioana iti multumesc mult de tot ca iti iei asa de mult timp sa imi scrii.
cind o fost bolnav prima oara, nici eu nu am stiut ce ii aia, si dupa vreo 3 zile de supozitoare doza titan( 100 mg se da aicea)am mers la spital. acolo la urgenta ne-au zis ca il pune la perfuzii , dar sus pe sectie or dat din nou supzitor si adrenalina. faza rea o fost ca nu o vrut sa faca inhalatii, asa ca adrenalina i-o sprayiat-o direct in gurita, din 2 in 2 ore( mult prea des -zic eu--mai ales ca el nu avea atit asfixie cit dificultate de respiratie din plamini).(avea mai mult insuficienta respiratorie decit tuse sau asfixie ). no, deci dupa un weekend in care se inrautatea vazind cu ochii ( de la atita adrenalina o facut tahicardie destul de mare), luni, medicii de salon, or zis ca neaparat trebuie perfuzie. asa ca ne-or dat cortizon si antiobiotic intravenos, si dupa 2 ore era ca nou!!! din letargia in care era..o fost foarte grele acele zile.
nu stiu ce as fi facut fara sotul meu de nota 10, care o putut sa stea cu noi in spital si nu si-o pierdut firea.

Asa ca am ramas cu traume..despre weekendul in spital..oricum , Dumnezeu ne-o intarit tare mult ca familie prin incercarea asta si ne bucuram de zilele pe care le traim impreuna si pentru sanatate. Inainte mi se parea ceva foarte "normal" sa ne sculam dimineata sanatosi,dar acum nu pot descrie bucuria ce o am cind vad ca a mai trecut o noapte fara probleme, in special cind era racit, sau ragusit.
va imbratisez , ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

draga dcm,
multmesc pentru grija ta.Si eu m-am gindit sa merg dupa procedura tarii in care traiesc, dar la primul crup, cind nu aveam in casa supozitaorele de prednison, i-am dat in toiul noptii 1 tabletuta de prednison rominesc si s-o linistit foarte bine.A doua zi dimineata am mers la dr. nostru care ne-o prescris supozitoarele.citeodata ma gindesc ca varianta romineasca poate e mai buna??
stii, eu am terminat si liceul sanitar si medicina in 98( dar nu am profesat decit 1 an la adulti),asa ca "stiu atita cit sa ma ingrijorez" plus ca nu prea am avut cu cine povesti despre asta.
am o prietena rominca in america si si fetita ei o facut crup, su stridor, si tuse noaptea, dar ziua era ok. a dus-o la medic, si nu i-o dat nimic "ca e viral"!! degeaba i-o zis ca se sufoca noaptea..(apropos, si ea a terminat stoma:) ).asa ca o mers acasa frumos, si i-o dat ea 3 tabletute de prednison (nu deodata :))pe care le avea din rominia, si asa o scapat.
ii tare rau sa iti fie copiii bolnavi, chiar daca stii ceva medicina!va pup, ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Are dreptate dcm, trebuie sa fii atent cind administrezi medicamente copilului, dar vad ca tratamentul in Germania difera mult de cel de aici. Mie mi se pare mai bun tratamentul din Romania, aici dupa 2-3 ore iti da drumul acasa de la spital, dupa ce le face injectia si niste aerosoli copiii se simt mult mai bine, aproape ca nu mai tusesc.
Nu inteleg de ce l-au lasat pe baietelul tau sa se chinuie atit cind puteau de la inceput sa ii dea acel tratament mai bun.
E adevarat ca se spune ca e ceva viral (eu am citit mult despre acest crup), dar eu am observat ca daca nu ii dai si un antibiotic, nu prea trece usor. Daca ai si un fond alergic usor pronuntat, din pacate faci crup mai usor, asa imi spuneau mie doctorii. Medicii ORL de la spital le dau la ai mei antibiotic mereu, chiar daca e viral. Doctorii spun ca astfel se evita anumite complicatii.
Sistemul medical difera in fiecare tara, e adevarat, dar trebuie sa faci ce e bine pentru copilul tau, eu asa cred, mai ales daca ai cunostinte medicale.

Ioana

Mergi la inceput