V-ati intoarce in Romania?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns T@vi spune:

Raspunsul meu ar fi: 'O sa ma intorc, dar deocamdata nu'...

Cred ca eu fac parte din categoria 'nostalgicilor', care tanjeste dupa un somn de duminica dupa-amiaza de vara la umbra copacului din gradina... ;-))) Aici, ploaie si vant...si cate-o zi 'dogoritoate' de 26 de grade, in care toata lumea-si face vant si nu mai poate respira de cald

Zica cine ce-o vrea, io tot acolo ma simt ACASA...Sunt chestiile alea care sunt inscrise adanc in subconstient, care ma fac sa simt ceea ce simt. Acolo eu imi reincarc 'bateriile'...Si nu ma refer la 'bautele cu baietzii' sau la spart in figuri 'pe Euro', ci la acele lucruri greu de cuantificat sau care nu se pot exprima neaparat prin puterea de cumparare...

Daca sunt acum aici nu e din cauza ca 'n-am mai putut trai acolo' sau ca 'munceam pe degeaba'...A fost mai mult din dorinta de aventura, de a trai o experienta cu totul noua, si poate si din dorinta de a-mi dovedi mie (si nu altora) ca...se poate ;-)) Si inca mai stam pe-aici fiindca inca mai sunt lucruri de facut si de invatat, si, eu cel putin, am un job care-mi aduce satisfactie si-mi pune mintea la contributie

Sigur, reintoarcerea trebuie dezbatuta si hotarata in familie, iar, in plus, asta va depinde si de situatia din Romania in urmatorii ani. Normal ca ca nu o sa 'aterizam' acolo din pur patriotism si sa fim someri sau sa-ne ajunga sa facem un singur plin de benzina (la Dacia, ca are rezervorul mai mic) dintr-un salar Dar cum se vede treaba ca se mai misca treburile si pe-acolo, un pic mai bine sa fie si nu o sa ne uitam cu mare regret inapoi... ;-))

Aici ne simtim inca straini, si parca cu fiecare zi ce trece, intelegem tot mai bine remarcile si tonul bastinasilor cu zambet fals din jurul nostru...Cat timp a fost 'boom'-ul economic, toata lumea era bine-venita...Acuma ca Tigrul Celtic s-o mai domolit, se uita unii cam piezis la straini, in general, ca si cum le-am lua noi bogatia lor si am trimite-o undeva, departe, prin Lumea a Treia...

Aici a fost o adevarata lectie de viata pentru noi, si am invatat sa apreciem mai mult ceea ce acasa ni se parea comun, banal. Si cum nu avem de gand sa ne stabilim definitiv aici, balanta intre a o lua din nou de la zero acasa sau in alta parte e inclinata catre... ACASA.

Ii apreciez pe cei care s-au acomodat atat de bine in strainatate, iar celor de acasa, as dori doar sa le spun doar ca strainatatea nu e chiar la fel ca in multe din povestile celor de pe-aici...Apreciati mai mult ceea ce aveti...Sufletul nu respecta paritatea Euro/Leu...

Numai bine si succes la toti si in toate!!!

Tavi si Violetzica
...cu burtica mica [;-)]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Noi sintem doar de un an si un pic aici si ne este inca tare greu, nu stim limba si mai avem atitea de invatat... dar comparatia cu Romania nu o mai facem din a doua luna pentru ca nu exista. Canada este o tara cu probleme, nu e totul perfect aici, dar este atit de ALTFEL! Ne topim de dor dupa Romania, dupa parinti, prieteni, munti, mare... si pentru noi va fi acasa pentru toata viata. Daca ne intoarcem... nu stiu si e prematur sa ne gindim, am venit sa ne facem o viata buna aici si avem mult de muncit pina sa reusim. Dar eu cred ca lucrurile vor sta cam asa pentru noi: cind vom fi aici, vom vrea sa fim in Romania, iar cind vom acolo ne va lipsi viata de aici, asta inseamna inainte de toate sa pleci din tara... Depinde de noi cit de bine vom duce aceasta vesnica scindare intre ce a fost ACASA si ce este ACASA. Cind ai o familie si mai ales copii se schimba un pic situatia, acasa este la urma urmei acolo unde familia ta se simte bine. Si in ciuda greutatilor, noi ne simtim bine in Canada, la urma urmei va fi tara copiilor mei, ei vor creste aici si e si normal sa vreau sa fiu acolo unde se simt ei bine. Nostalgia, dorul si restul... sint in sufletelul nostru.
Si ca o paranteza, romani plecati din tara voastra, ati intilnit compatrioti pe unde sinteti, care sa nu faca altceva decit sa se plinga ce greu e si ce buni sint ei, dar nu sint apreciati?!? Ca eu sint satula, atit se mai pling ca nu le place in Canada si ca nu sint apreciati si multe alte chestii (desi, fie vorba intre noi,inca mai stau pe ajutor social!) ca am inceput sa-i ocolesc cit pot... te incarca negativ si numai de asta nu am nevoie acum.

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Da, noi ne-am intoarce. De fapt chiar o sa ne intoarcem, cam in vreo 2 ani.
Suntem de 4 in ani in Canada si inca mi se intampla sa merg pe strada si brusc sa-mi apara in cap "Ce caut in tara asta?", sau "aici o sa-mi petrec toate zilele mele date de Dumnezeu?".

Si poate ca suna cam macabru, dar asa cum au spus si altii mi-e groaza ca o sa mor aici si-o sa fiu ingropata aici.

Asa ca... ne intoarcem.

Exista un proverb chinezesc "S-ar putea sa ai mai multe vieti, dar numai pe asta ti-o amintesti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Da ma voi intoarce si va fi atunci probabil cea mai placuta zi din viata ! Acolo m-am nascut, am crescut, si tot acolo vreau sa mor, precum spunea Cricor mai sus...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Fie painea cat de rea,tot mai buna-n tara mea...:-)))))

Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Tot timpul visam la ACASA! Si am fost vara asta acasa si am vazut ca nu e asa idilic cum ne imaginam noi (cind esti plecat de undeva iti amintesti mai mult lucrurile frumoase de acolo), ca banii se duc fara sa ai timp sa ii vezi chiar si pt. noi, dar pt. saracii parinti, prieteni?!... este grea viata acolo, stim, si cu toate astea NOI VREM SA NE INTOARCEM IN ROMANIA, dar cum spunea cineva mai sus, dupa ce vom putea lasa o portita deschisa aici, ceva sigur poate nu pt. noi cit pentru copiii nostri carora sa nu regret ca nu le-am putut oferi mai mult desi am avut sansa...
Cit despre cei care sunt in tara si eu vreau sa adaug ca nici occidentul asta nu e asa roz si mai ales sa fii strain, e dur sa razbati, sa invingi prejudecati si sa te faci apreciat cind esti "extranjero"...si sa fii SINGUR. Desigur ca cei care vin acasa sau au ocazia sa povesteasca celor apropiati nu vor povesti partea dificila a situatiei, asa cum nici noi nu am spus-o celor dragi, ca sa nu ii amarim mai mult decit sunt deja datorita despartirii de noi...
Toate cele bune si decizii intelepte tuturor
Tatiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Mi-a placut cum a scris T@vi, dar nu numai.
Felicitari ptr. toti care au raspuns si au dat dovada de sinceritate!
Sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Uiciu spune:

Am plecat de cateva luni din Romania si deja stiu ca nu o sa ma mai intorc definitiv niciodata.Deocamdata motivele oscileaza de la sistemul birocratic la cel financiar,peste o perioada probabil va fi totul clar.E ceva ce nu pot gasi aici si nici nu cred ca o sa gasesc vreodata:prietenii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iamona spune:

suntem de 5 ani in state...dar tot la Romania tanjim ...cu toate greutatile si urateniile...viata sociala e nula aici...cel putin pt noi
e adevarat ca financiar aici e ok orice ar fi, dar cand ma gandesc ca copii mei nu vor putea avea amintirile cu bunici,prieteni de familie,iesiri la padure etc...ma doare tare...
"Imi doresc insa sa pot lucra intr-o zi pentru o firma de aici dar in Romania :-)))"...cum spunea si altcineva...stiu ca sunt slabe sperante...dar unii au reusit si le e tare bine acasa...
eu personal m-as intoarce sa-mi traiesc viata buna sau rea acasa
oricum sunt sanse mari sa ma reintorc.. o sa va tin la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

pentru mine nu se pune problema intoarcerii, cand am cosmaruri ma visez in Romania si simt nesiguranta aia, senzatia de animal haituit vesnic in cautare de hrana, frustrarea celor din jur, mizeria umana si lipsa de perspective. Stiu ca nu peste tot e la fel dar in Australia si cei fara servici care nu au lucrat si nu vor sa lucreze au un acoperis deasupra capului si bani de mancare. Nu exista frustrarea celor din Romania si mai ales invidia. In general oamenii sunt multumiti cu conditia lor si asta se vede in aerul mult mai relaxat. Eu am fost o neadaptata in Ro iar societatea de aici mi s-a potrivit ca o manusa.

Din ce am observat eu cei care nu reusesc afara sunt in primul rand cei care nu vorbesc bine limba (si nu se straduiesc sa o faca) si cei care au o atitudine gresita (ori sunt prea smecheri si incearca sa faca lucrurile asa cum stiu ei din Ro, ori au o atitudine prea umila si dezorientata).

In fine, pentru mine nu se pune problema...NICIODATA nu ma intorc acolo.

Mergi la inceput