V-ati intoarce in Romania?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sarag spune:

Da, si eu as vrea sa mor la mine acasa.
Dar cind am raspuns la sondaj nu m-am gindit la asta.
Adaptabilitatea e o caracteristica care tine de caracterul fiecaruia, si nu in ultimul rind de suportul celor din jur :al sotului, familiei, poate chiar al colegilor de scoala/servici, chiar daca de la ei nu ma astept la prea mult.
Pentru mine a fost usor, pentru ca sotul a fost tot timpul alaturi de mine si am o fetita minunata. Poate daca eram singura as fi raspuns altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Mama, numai despre murit vorbiti aici. Eu banuiesc c avoi pleca curand, si sincera sa fiu abia astept sa plec de aici. Motivele sunt multe. Probabil ca m-as ai intoarce din cand in cand in vizita, dar definitiv nu imi doresc.

Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Nu, categoric nu, nici un moment de cand am venit aici nu mi-am dorit sa ma intorc in Romania. Chiar cand am trecut prin clipe ceva mai grele, am respins ideea. Pentru mine a ma reintoarce in Romania e un vis urat. Ce ma mai leaga de Romania sunt parintii, rudele, prietenii si aproape 30 de ani de amintiri. Dar cand e sa ma gandesc la viitorul meu si al familiei mele nu vad inclusa Romania. Ma doare sufletul ca nu putem fi si noi ca altii, ca ne trebuie prea mult sa ne ridicam, dar am decis sa nu-mi irosesc viata alaturi de cauze pierdute. Lipsa unei sperante ca pot apuca si vremuri bune in Romania m-a facut sa plec. Nu am vrut sa stau sa sufar doar din spirit de solidaritate, iar solutii n-am pentru a schimba ceva acolo. Am abandonat lupta pentru un trai decent acolo. Unii ne numesc tradatori de tara, altii lasi si egoisti, dar pentru mine nu conteaza. Sunt un om sub cerul asta care cauta o viata mai buna si-atata tot.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Nu cred ca ne-am intoarce in Romania, pentru ca nu am avea motiv...parintii si fratii i-am adus in vizita la noi de cateva ori pana acum si in plus ne permitem sa ne ducem si noi in tara sa ne vedem prietenii si celelalte cunostinte pe care nu le-am vazut mai de mult. E adevarat nostalgiile nu le poti elimina si nici n-ar avea rost, dar cel putin aici ai cetitudinea ca viitorul copiilor tai va fi unul sigur si asa cum trebuie...ca iti vei permite o educatie corespunzatoare copilului tau si ca va avea o viata cel putin decenta fara nici un dubiu, fara incertitudini.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Nu m-asi intoarce. Am plecat la 19 ani singura in Canada, acum 14 ani si m-am stabilit aici cu totul. Ma simt mai acasa aici decit in Romania. Am fost in vizita de doua ori de atunci si mi-am dat seama ca pentru mine "acasa" nu mai are acelasi sens. Citeodata ma apuca dorul de "acasa" dar asta este ceva ce nu mai exista decit in amintirea mea, pentru ca "acasa, Romania" s-a schimbat foarte mult...
Deci eu, la prima generatie de emigranti din familia mea va trebui sa traiesc mereu cu dorul de "acasa" din amintiri. E cam greu de explicat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

E clar ca nu am sanse sa ma intorc acasa,sotul nu e romin pe copil nu-l leaga nici o amintire de tara ,asa ca ,cu riscul de a repeta ce au spus si altii si eu i-mi doresc sa ma duca acolo chiar si intr-o cutie de biscuiti ,dar sa sa fiu ingropata linga mama,tata si fratele meu deja mort ,sa fiu in pamint rominesc ,iar pina atunci poate o cabana micuta la munte sa venim in vacanta din cind in cind!(asta cind vom cistiga la loto !!bineinteles)

Aura&Luca,20 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Deocamdata nu stiu, cert este ca am fost prima data dupa o lipsa de 4 luni si m-am simtit ca un copac cu radacinile in aer! Adevarat e ca nici aici nu m-am adaptat inca complet, dar simt si sper ca totul va fi mai bine aici decat in Ro in viitorul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Eu m-as intoarce daca l-as putea lua si pe sotul meu cu mine (si copilul bineinteles). Dar din motive care nu tin numai de vointa noastra nu putem face acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Sintem de 3 ani si jumatate in US. Totul a fost conform planului (cel putin pina acum). Daca totul merge la fel intr-un an si cinci luni devenim cetateni americani si in decembrie 2006 in sfirsit ne putem intoarce ACASA ,avind o experienta americana si independenta financiara.
Daca as putea face ceva sa zoboare acesti ani.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanasc spune:

Suna ciudat, n-am plecat niciodata din Romania, n-am sanse de plecare, dar nu m-as mai intoarce aici definitiv. M-am legat prea tare de familie ca sa pot pleca, asa incit va admir pe toti cei care ati avut curajul asta. Eu imi voi invata copilul ca tara lui va fi unde-i va fi bine, unde va fi in siguranta, si unde va avea un viitor. Imi pare rau sa spun ca aici nu are asa ceva. Macar ea sa aiba curajul vostru.
Lizuca si Roxana

Mergi la inceput