V-ati intoarce in Romania?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

m-as intoarce doar pt mama..
pt tara..nici gand.. ca sa am un salariu de 70 de euro ca invatatoare??
nici gand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepsica spune:

S-ar putea sa va mire steguletul care arata de unde sint, dar tocmai el este cel care demonstreaza acest lucru! Adica eu chiar m-am intors aici, dupa ce am fost plecata...am fost plecata 4 ani in Italia dupa care m-am intors sa-mi continui studiile in Romania, si intr-un final m-am repatriat in 94. Nu am avut nici cel mai mic regret...nu am nici in continuare si de multe ori observ mirarea celor care afla de aceasta optiune a mea... eram cu parintii mei, aveam tot ce-mi trebuie, probabil ca as fi avut variante mai bune decit cele pe care le am acum, dar tot nu-mi pasa. Mi-era atit de GREU acolo, mai ales de sarbatori.. mi-era dor de toti prietenii, de bunica mea, de locurile de aici, asa cum erau ele, mai gri si mai putin imbietoare...poate suna patetic, dar mi-era tare dor de tot.... de oameni, de locuri...si acum cind mama mea vine in vizita la noi, ma regasesc in starile ei.. caci si ei ii e dor departe de tara, si dupa un prim moment in care a fost fericita - se casatorise doar cu omul pe care il iubea! a realizat ce greu e departe de tara, de genul de oameni cu care poti vorbi in limba ta materna, care te pot intelege cind ai probleme etc.... caci surprinzator, italienii ( cei din nord) sint tare conservatori si greu te accepta ca straina, si inafara de vai, la voi e saracie, stiu eu ca am vazut la tv etc, nu stiu decit de Dracula si Hagi. Si trebuie sa le explici de fiecare data ca nu esti de undeva din pampas, si ca la noi se gaseasu si ciorapi subtiri ( auzisera ei ca nu existau decit ciorapi de bumbac!) si ca am mincat si altceva decit cartofi, si ca in fond, nu asta conteaza!!!Si ca chiar daca ne-a fost uneori greu - unele din voi va amintiti cozile etc- noi avem totusi un ceva al nostru care nu poate fi cumparat cu ciocalatele lor si ambalat frumos... si ca e drept, avem mult de invatat de la ei ( de la occidentali), dar totusi, putem face ceva si aici, si ca scopul nostru in viata nu ar trebui sa fie sa avem X magazine ticsite cu tot felul, ci sa ne si gindim la noi insine. As vrea sa gasesc ceva de spus fetelor care fac acets pas- sa se casatoreasca cu straini cum a facut-o mamam mea, sa se gindeasca bine, poate sint si exceptii, nu spun, dar....anii trec si uite ca ea a ajuns sa regeret pasul facut, si nu pt. ca el e un om rau, sau cine stie ce, ci pur si simplu, si-a negat propriile dorinte in mod constant pt. el.... sica acum cind au trecut atitia ani si nu mai sint tineri, nu mai au subiecte comune, nu mai comunica....si ce-i mai greu, nu are unde sa-si spuna oful pt. ca e SINGURA....In concluzie- pt. ca deja am iscat zimbete - eu m-am intors si sint fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BAN spune:

Nu am plecat din tara doar in excursii in strainatate,iar daca as pleca,ar fii doar pentru a-miface o situatie materiala mai buna pentru mine si familia mea,dar cu siguranta m-as intoarce in tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anapharm spune:

Daca m-as intoarce in Ro? Ohhhhhh ... si maine as face-o...
Mi-e dor de tara, mi-e dor de familie, prieteni, colegi, vecini, mi-e dor de tot ce inseamna Romania.
Am pasit aici cu gandul sa-mi fac un viitor alaturi de noua famile. In curand am sa gandesc ca tot aici e si un viitor mai bun pt. copilul nostru.
Pt mine este o lupta cumplita, sunt singura intr-o lume necunoscuta. Tot ce am: sotul, bebe din burtica si 2 pisici bucurestence. Dar cat timp ma simt fericita alturi de ei, durerea permanenta din suflet se mai calmeaza.
Poate intr-o zi ne intoarcem, nu stiu, vreau dar pt moment este imposibil.
Ana 17 saptamani


Ana Burtch

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISTINEL spune:

Da ,o data pe an sa imi vad parintii , sora , prietenii.
Deocamdata doar pentru asta.Imi amintesc cu placere de anii pe care i-am petrecut in Ro.,dar acum trebuie sa ma gandesc la un viitor sigur,la linistea mea si a familiei mele si asta nu e prea usor sa o atingi in Ro.

Cristine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hollen spune:

Ani in urma, in mintea mea de copil, visam sa plec din tara. Si uite ca visul a devenit realitate. Mi-e dor de familie, de prieteni, de tara. Mi-e dor de anii de studentie din Cluj unde am "crescut" si am invatat ce e viata. Nu mi-e dor insa de stresul de acasa. Mi-e bine aici si acum am familie aici. Ce as face acasa? Raspunsul e: "nu", nu m-as intoarce decat in vizita.
Imi aduc mereu aminte de ceea ce a zis tatal meu: "ce i-a trebuit sa mearga la facultate la Cluj sa ii intre gargaunii cu Statele in cap?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Eu cred ca am o putere de adaptare iesita din comun. Am locuit pina acum in 3 tari in afara de Romania si m-am simtit bine peste tot. Nu m-as intoarce in Romania pentru ca e viata prea grea si ca sa am standardul de viata pe care il am aici ar trebui sa ma zbat rau de tot, si poate si asa ar fi imposibil. Prietenii? Si ei au plecat care-ncotro si oameni faini gasesti pe oriunde, nu numai in Romania...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankka13 spune:

am fost plecata in spania .am stat doar 4 luni si m-am intors .eu si sotul meu am decis sa luptam pe bar\icade aici .prietenii ,familia ,traditiile .Si am facut cea mai desteapta alegere .Avem afacerea noastra .Si in ro se poate trai bine daca esti ingenios si daca stii sa ffaci bani .SWi aici nu esti privit ca un emigrant .Uneori simt o frustrare atunci cand fac comparatii .Mentalitatea este paguboasa uneori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AAM spune:

Buna !Sunt in Olanda de 4 luni si ador tara asta(cred ca nu sunt singura) .Nu m-as intoarce in Romania niciodata pentru mai mult de 2 saptamani.Niciodata nu mi-a placut Romania si niciodata nu am simtit dragostea aceea pe care unii dintre voi o simt fata de tara mama.Imi plac "legile nescrise" dupa care traiesc olandezii si respectul pe care il au unii fata de altii si fata de tara lor.Nu am sa uit niciodata ca sunt romanca si am sa incerc pe cat posibil sa arat tuturor partea frumoasa a Romaniei (ca reclama negativa se face destula).Mult curaj si sanatate romanilor de acasa!
Pupici multipentru toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaangeli_que spune:

Chiar daca au trecut doar 7 ani de cand am plecat,nu mai vreau sa ma intorc ,cand sant aici visez la prieteni din Romania ,la atmosfera care era de sarbatori,la excursiile pe care le faceam ,dar cand ajung in Romania imi dau seama ca a cauta aceste lucruri e ca o fuga dupa naluci,nimic altceva decat:Amintiri,iar timpul nu se mai intoarce inapoi,acum imi place sa traiesc Prezentul , de prieteni de acum vreau sa ma bucur in intregime, acum nu mai vreau sa plang ceea ce a fost,imi tin amintirile si imi pregatesc alte amintiri.Asta e acum casa mea.

Mergi la inceput