Stie cineva reteta de profiterol?

Stie cineva reteta de profiterol? | Autor: Candy

Link direct la acest mesaj

La inceputul lui noiembrie este ziua sotului meu si as vrea sa fac un profiterol, stiu ca la un moment a dat cineva reteta pe forum, dar cautarea este dezactivata si nu pot s-o gasesc. O are cineva, pleaseeee?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

nu o stiu ,dar ca sa nu te las dez -goala cum zice fiu-meu, iti dau un link, cotrobai pe acolo poate o gasesti.
http://www.culinar.ro
pupici....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Eu fabric profiterolul foarte simplu: cumpar de la o cofetarie mini-choix-uri proaspete, pun trei bucati in fiecare castronel, apoi inghetata 2-3 cupe diferite (Aloma sau ceva si mai scump, cand imi permit), apoi in varf alta gogosica din asta, apoi pun frisca si peste sos de ciocolata si eventual ceva bucatele de fructe. Daca vrei sa faci tu gogoselele, cauti o reteta de ecleruri (eu nu stiu sa-ti spun, ca nu am rabdare sa le fac, mai bine le cumpar), umpli gogoselele cu crema de vanilie si...gata!

Eu servesc de obicei profiterol la zilele aniversare, mi se pare mai "usor" si mai bine-primit de catre musafiri, decat diverse prajiturele sau decat inghetata simpla.

Pofta buna! Na ca mi-ai adus aminte si mi s-a facut pofta!!!!!!!

Laura si bebitele: Bianca (4 1/2 ani) si Ramona (1 an + 5 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Draga Candy,
Eu am luat aceasta reteta de pe forum si am incercat-o si mi-a iesit foarte bine. Reteta a fost postata de Adam Alex, un roman care a emigrat de mult in Italia si a carui meserie (si pasiune) este sa faca tot felul de specialitati. Ne-a impartasit si noua cateva, sunt doua topic-uri: "Retete din Italia" si "Retete din Italia - partea a II-a"
Iti scriu retetele din nou aici si, intrucat eu le-am incercat, iti scriu si mici lucruri care nu sunt scrise in retete, dar de care te lovesti, mai ales cand le faci pentru prima oara.

PROFITEROLE AL CIOCCOLATO
Pregatirea pastei bigné:
Pentru a obtine cam 20-25 de bigné ne trebuie:
150 g faina, 4-5 oua, 100 g unt, 2,5 dl de apa si un pic de sare.
Puneti apa intr-o cratita de inox, adaugati sarea, untul si un pic de sare, lasati la foc pina incepe sa fiarba, trageti-o deoparte si incorporati toata faina deodata, amestecand energic cu telul-para, ca sa nu faceti cocoloase. Puneti-o din nou pe foc mic si nu intrerupeti amestecarea pana ce coca se desface de pe oala. Luati-o de pe foc si lasati sa se raceasaca. Cand este rece, adaugati un ou intreg si amestecati pana ce acesta s-a incorporat cu pasta; procedati la fel pina ce terminati ouale (am pus 4 sau 5 pentru ca depinde de marimea oului).
Cand ati incorporat ultimul ou, luati spritul (se poate face si dintr-o punga taind coltul).
Puneti coca obtinuta in sacul posh si faceti mici munti in tava la care ati pus hirtie de cuptor, lasati spatiu intre bigné ca cresc (eu fac 4 rinduri pe 8 - am tava larga). Bagati la cuptor la 200 de grade cam 15-20 minute - depinde cum coace cuptorul.
Cand sunt gata nu-i lasati sa se raceasca in tava, puneti bigné-urile obtinute pe un gratar.

Umplutura clasica este cu crema Chantilly (frisca), eu le umplu cu crema pasticciera ca nu ne place frisca.
Crema Pasticciera --crema cea mai folosita in Italia—
Ingrediente:
4 galbenusuri, 100 g de zahar, 30 g de faina, 1/2l lapte, lamaie suc -cam o lingurita, un pic de unt (cam cit o nuca).
Preparare:
Intr-o oala bateti galbenusurile cu zaharul pana devine o crema alba si spumoasa. Adaugati incet faina fara sa bateti mult, diluati cu laptele, adaugati lamaia sucul - cam o lingurita, multi pun coaja rasa pe razatoarea cea fina.
Puneti la foc si invartiti ca sa nu se prinda, sa fiarba foarte foarte incet, trageti-o de pe foc, mestecati intruna si adaugati un pic de unt (cam cat o nuca). Lasati sa se raceasca, dar din cand in cand mestecati, ca crema in racire face coaja deasupra.

Crema chantilly - este simplu de facut.
1/2 l de smantina , 60 g zahar pudra, 1 plic de zahar vanilat, cuburi de gheata.
Puneti smantana intr-o caserola cu fundul posibil rotund, aceasta caserola puneti-o in una mai mare, normala, cu apa rece si cuburile de gheata. Bateti smantana (cu mixerul) pana devine frisca tare, dupa aceea adaugati zaharul pudra, amestecati fff delicat cu o lingura de lemn, adaugati si zaharul vanilat. Crema chantilly este gata.

Pentru crema de ciocolata:
150 g zahar, 50 g de cacao amara, 50 g de cioccolato fondente, 2 dl de lapte.
Puneti la foc (bain marie) zaharul, cacaoa, ciocolata si laptele, amestecati cu telul pina ce fierbe. Dati la o parte de la foc si strecurati ciocolata obtinuta.

Faceti o mica taietura la bigné (ce s-au racit intre timp) si umpleti-i cu pasticciera sau chantilly, dupa placerea voastra.
Intr-un platou de inox puneti bigné-urile ca sa devina un munte sau o piramida, cand ati facut muntele sau piramida, varsati peste acestea crema de ciocolata calda.
Lasati sa se raceasca si dupa aceea bagati la frigider. Se servesc reci. Sunt fenomenali...

Acum, sa-ti spun cateva chestii. In general, am urmat reteta. Dar... in tava mea de cuptor (si am aragaz mare!) nu am putut pune decat 9 gramajoare de aluat. Aluatul mi-a iesit cam moale, desi am respectat intocmai cantitatile, si m-am cam speriat, (pana la urma l-am pus cu lingurita in tava), dar nu a fost nici o problema. Nu deschide cuptorul decat dupa 15-20 de minute. Acuma sa-ti spun: profiterolul asta creste foarte mult, dar de fapt el se umfla (cu aer), cand e rumenit, vei obtine o "gogoasa" subtire si GOALA PE DINAUNTRU.

Eu le-am umplut cu frisca. Am luat trei cutiute de smantana dulce Dorna (din cele mici) si le-am tinut o zi la frigider, sub congelator, sa se raceasca bine, bine. Nu am folosit gheata, nu a mai fost nevoie. Smantana asta pentru frisca e mai lichida. Nu se face cu smantana acrisoara (fermentata)!!!. Am pus smantana intr-un vas si am batut-o bine cu mixerul (cam 5 minute), la viteza maxima, pana cand s-a intarit. Dupa ce se intareste, nu trebuie sa mai bati mult, ca se face unt!!! Stii tu cum arata frisca si cand sa te opresti. Dupa asta am pus zaharul pudra, amestecat cu putina vanilina naturala si am mai batut putin, tot cu mixerul.

Tai un capacel la profiterol si pui frisca frumos, cu spritul. Daca n-ai timp, le umpli cu lingurita.

La glazura, eu am facut ca in reteta, si, spun eu, a iesit cam lichida. A mers si asa, dar eu personal o sa pun mai putin lapte data viitoare (doar 100 g). Ciocolata - am folosit Poiana cu lapte, si a iesit foarte buna. Nu a fost nevoie sa strecor glazura, a iesit foarte omogena, si am turnat-o cu lingurita in varful fiecarui profiterol, se preling picaturi in toate directiile, care le da un aspect deosebit.

Succes! Daca mai ai intrebari, sunt aici. Si sa ne spui cum ti-au iesit!

N.B. Eu am facut reteta asta de ziua mea si mi-a iesit bine. Daca esti mai incepatoare, poti face o "repetitie", ca sa fii sigura de succes la masa festiva. Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Va multumesc mult, fetelor!
Milia, ciocolata Poiana ai folosit-o in loc de cea fondanta, nu?
In loc de smantana nu se poate folosi frisca lichida sau praf de frisca?
Deci nu se pune si inghetata? Profiterolul pe care l-am mancat eu la cofetarie avea si frisca, si inghetata si sirop de ciocolata.
O sa-l incerc miercuri si va spun cum a iesit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Ciocolata Poiana am folosit-o la glazura, in loc de "cioccolato fondente".

Poti face tot felul de combinatii, eu ti-am rescris reteta data de Alex pe forum, asa cum este preparatul traditional italian. Bineinteles ca se pot servi cu inghetata.

Frisca poate fi si din pachet, si din tubulet, eu personal o fac acasa din smantana pentru ca incerc sa evit E-urile cat mai mult cu putinta, si apoi nu se compara frisca originala cu cea din prafuri sau tubulete (are cu totul alt gust)...

Am uitat sa-ti spun ca mie mi-au iesit 24 de bucati de profiterol dupa reteta lui Alex. A doua oara le-as face mai mici, desi este mai migalos... De aceea ti-am spus sa le faci "de proba" inainte, ca la aniversare sa mearga totul struna, atunci e bine sa-ti iasa din prima.

Asa ca, succes! Si sa ne scrii cum ti-au iesit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

mai simplu si la obiect, eu am facut asa:am pus pe foc o cana cu apa, un varf de cutit de sare si o lingura de margarina si cand a fiert, am adugat brusc (adica toata o data) dupa ochi si am invartit energic pana a devenit ca un bulagre. apoi am dat-o iar pe foc pt 3-5 minute amestecand mere pana s-a strans ca bulgarele in mijlocul cratitii si pe fundul acesteia a ramas o pojghita albicioasa. apoi se ia de pe foc si cand este cam de jumatate racita se incorporeaza rand pe rand, 4-5 oua intregi....adica cu tot cu albus... si am amestecat cu mixerul cu bratele spiralate pana a devenit o coca care se intinde...dar nu f. moale insa!!!
apoi am luat coca si am pus-o intr-o punga rupta usor l;a u ccolt sau se pune in spritul pt prajituri si se pun forme in tava tapetata. eu nu am avut foaie de copt si am pus umpik mai mult ulei i tava si apoi am tapetat cu faina, formandu-se astfel o patura care nu permite prajiturilor sa se arda. meeu fac asa. si niciodata nu mi s-au ars !
tava se da la cuptorul incins in prealabil usor, si se umfla profiterolurile.......vazand cu ochii......
apoi se scot si dupa ce ai terminat operatiunea si s-au racit indeajuns, le umplii cu o crema alba, de regula. eu am batut tare, cu zahar vanilat si pudra frisca si le-am umplut profiterolurile prin partea pe care stau si apoi le-am inmuiat rapid cu capul in glazura pe care eu amn facut-o di finetti topit pe foc cu o lingurita de lapte. au iesit super! plus ca se pot servi in cupe, pe pat de inghetata. cand le-am servit eu, era prea frig ca s afac inghetata insa am batut frisca care imi ramamsese d ela umplut cu finetti topit si a iesit tot un soi de inghetata care insa nu a facut ace ca cea obisnuita. au fost super! iar eu am fost laudata ...

pupici dulci...
anne-marry

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

scuz....se vede ca imi cam este somn.....am uitat la inceptu sa zic ca am aduagat deodata FAINA...[bang]

pupici dulci...
anne-marry

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Super ideea cu Finetti topit, nu mi-ar fi trecut prin cap!
Ai topit-o pe bain marie sau direct?

Mergi la inceput