retea + partajare conexiune adsl

retea + partajare conexiune adsl | Autor: emoison

Link direct la acest mesaj

Poate ma ajutati si pe mine cu un sfat, o vorba buna...vreau sa fac retea acasa, intre doua PC-uri, si nu stiu daca la doua PC-uri imi trebuie sau nu hub (eu inclin sa cred ca nu...), iar de extins reteaua inca nu se pune problema. Altfel, cum protejez o conexiune permamenta, astfel incit sa ma pot si misca, adica sa fac conexiuni peer-to-peer?
Multumesc mult.

Cu bine,
Elena

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sk_bruce spune:

Cu un cablu cross-over poti face o conexiune intre 2 calculatoare (cu placi de retea UTP)

Acum, daca vrei ca ele sa fie legate la internet, pe unul trebuie sa il faci gateway. Solutiile pentru partea software sunt multiple.
Cele pentru partea de harware(fizica ) sunt 2 (cele mai accesibile):
1: un calculator cu 2 placi de retea (una pt internet, daca internetul nu iti vine prin NETWEORK, ci prin modem intern, etc etc, nu iti trebuie acesta placa), un calculator cu o placa de retea si un cablu cross-over intre ele.

2: amandoua calculatoarele cu o placa de retea si un hub/switch.

Pecum am zis, solutiile pentru partea sofware sunt multiple. Putem discuta si aceasta :) daca vrei

Acum, daca vrei mai multe calculatoare, iti trebuie neaprat un hub/switch. Ori, poti sa faci retea prin BNC (Cablu Coaxial) dar nu cred ca ti-ar place :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Multumesc mult, sk_bruce.
Da, am placa UTP pe cel "mare". Problema ar fi ca e sigilat, deci nu pot sa-l desfac ca sa ii pun o a doua placa de retea. Modemul va fi (cred) modem adsl, pe USB, caz in care nu cred ca ar mai fi nevoie.Aici se poarta Wi-Fi dar nu cred ca o sa adopt aceasta solutie (e de citeva ori bune mai scumpa...°
M-ar interesa si partea software,(la nivel de semi-incepator) adica un firewall care sa lase sa treaca si webcamul in yahoo messenger, p2p si alte chestii din astea (irc nu servesc, si nu sint sanse).


Cu bine,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sk_bruce spune:

Heh, si pe 'ala mare' ce sistem de operare folosesti? Windows?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Oops, da, am uita sa precizez: pe ala "mare" Windows XP Home Edition, pe celalat windows 98

Cu bine,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Aloha,
pe calculatorul conectat la internet trebuie activata: "Internet Connection Scaring" sau Sharing parca...
Si cam asta ar fi tot daca ai rezolvat partea "hard"
Sau poti incerca Winroute care include si un firewall primitiv

Cu stima
Tata Alin

Mergi la inceput