Metroragie disfunctionala?

Metroragie disfunctionala? | Autor: isabela

Link direct la acest mesaj

Fetelor, v-ati lovit de acest diagnostic? Daca,da ce tratament a-ti folosit?
Acum ceva timp am postat subiectul "Sangerare la mijlocul ciclului?". Am avut apoi o hemoragie care nu se mai oprea.Am fost la medic si dupa consult, mi-a spus ca nu am nici chist,nici fibrom, dar mi-a pus acest diagnostic. N-am retinut exact ce mi-a explicat, dar vorbea ceva de corpul galben. Mi-a dat un tratament pentru a-mi opri hemoragia, cu Orgametril,apoi mi-a recomandat Diane 35 timp de 3 luni.
Problema este ca in timpul tratamentului cu Orgametril sangerarea a reinceput inainte de a termina toate tabletele.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Draga Isabela,
Asta a fost cosmarul meu trei ani de zile- da ai citit bine, mergi sa fa-ti investigatii, analize, eco, si da-mi mai multe amanunte poate pot sa e ajut.Eu am luat orgametril 1 an si 6 luni fara intrerupere deoarece era singurul med care imi oprea hemoragia.Nu mai are rost sa-ti spun prin ce am trecut- nu mai vreau sa-mi aduc aminte.Doar atat iti spun ca am fost la toate spitalele si ajunsesem sa plang pe strada.
Iti spun asta nu ca sa te sperii ci pentru ca nu as mai vrea sa aud de nimeni ca trece prin asa ceva.
La tine poate e doar o reactie de la pastile sau ceva trecator dar du-te la medic.Pe mine Dianele nu m-au ajutat deloc, ba mai mult mi-au facut chiar rau dar asta depinde si de organism.
Multa bafta si tine-ma la curent,
Lavinutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Draga Lavinutza,
Iti multumesc pentru raspuns. Iata cateva detalii,iar daca m-ai putea ajuta ar fi nemaipomenit.La tine,cum a incetat in cele din urma? Cu ce tratament?
La inceputul anului,m-am trezit cu o hemoragie asemanatoare cu cea de acum.Am mers la doctor si mi-a dat urmatoarele medicamente:Etinilestradiol,iar din ziua a 16-a Medroxiprogesteron si binenteles antihemoragice. Tratamentul cu Medrpoxiprogesteron l-am urmat timp de trei luni.Totul a fost OK pana acum, cand a reaparut aceasta problema. Am facut ecografii.Totul este Ok.Nu am chist sau fibrom, vorbea ceva de corpul galben care nu stiu ce face. Acum cand a reaparut problema,eram in delegatie ,si, ca o fata desteapta am inceput vechiul tratament fara a mai consulta doctorul, fara sa stiu ca Etilinestradiol nu se mai fabrica.Am mers iar la medic.Nu am nimic in neregula.Mi-a prescris Orgametril.Hemoragia s-a oprit dupa 4 zile, 2 zile a fost OK,apoi am reinceput sa sangerez. Mi-e groaza sa ma gandesc ce va fi la sfarsitul celor 10 zile de tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Draga Isabela,
tratamentul de care zici tu l-am facut si eu, fara rezultate, etinilestradiol cred ca mai am si pe acasa.Eu am luat tot ce se poate lua, toate tipurile de anticonceptionale si hemostatice.la mine s-a mers pe premiza ca este o dereglare hormonala pentru ca ginecologic nu am nimic, m-au vazut n ginecologi, inclusiv somitati in materie.Din pacate din partea enocrinologilor nu am vazut altceva decat indiferenta si indolenta(cu toate spagile si interventiile)in final am ajuns la Fundeni cu diagnostic de coagulopatie, mi-am facut toate analizele - bineinteles ca nu am nimic.Intre- timp slabisem de aveam 45Kg-la 1.74 , mai mult moarta decat vie.Norocul meu a fost ca la capatul disperarii am gasit doi medici care m-au inteles si m-au ajutat enorm.Anul trecut am facut histeroscoie si chiuretaj biposic si hemoragic, si dupa tratament 9 luni cu Cyclo Proginova.Acum nu mai iau nimic, sunt bine si incerc sa am un bb.Nici acum nu se stie ce a fost.A, cred ca e f. important ceai de cretisoara.
Spune-mi la ce medic mergi?
Daca mai vrei sa ma intrebi ceva, te rog,
Pupici
Lavinia

Mergi la inceput