Afectiunile uterine ovariene

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

trebuie sa afli de ce nu ai ovulatie, dar cred ca dereglarile homonale se rezolva, altele sunt mai grave.. Gabi, prolactina marita poate inhiba ovulatia, si asta cu FSH si LH normal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Prolactina este perfecta.Ma gandesc sa nu fie de la stres pt ca am avut o perioada mai grea...

Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

treaba asta cu stresul poate fi valabila pe termen scurt, daca problema persista mult timp, atunci alta e cauza..toti ceilalti hormoni ti-au iesit bine? adica progesteronul, estradiolul, TSH? scuze, nu mai tin minte ecografie ai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

buna livia
am si eu o mare rugaminte
poti sa-mi spui si mie cum pot sa adaptez tratamentul tau pentru mine tinand cont de urmatoarele:
am ENDOMETRIOZA
ovarele nu produc foliculi decat stimulate
ciclul foarte putin din amandoua punctele de vedere:cantitativ si durata.
am ramas de doua ori insarcinata si am pierdut sarcina
sper ca nu am fost foarte indrazneata dar luna asta nu mai fac tratamente hormonale si m-am gandit sa incerc tr.tau.
asa ca daca imi poti raspunde mai repede ti-as foarte recunoscatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OVIDANI spune:

Fetelor,

Eu pentru chisturi ovariene am inceput de astazi sa fac un tratament cu extract din mladite de zmeur. Tot de la fetele de pe aici am auzit de acest tratament. Am prospectul in fata. Este recomandat pentru: fibrom uterin, chist ovarian, dismenoree, metroragie, amenoree, adjuvant in tulburarile prementruale. Se iau 30 picaturi de 2-3 ori pe zi. Eu sunt increzatoare in tratamentele naturiste.
d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISTINEL spune:

Problema mea este din nou lipsa menstruatiei, asta dupa ce in noiembrie am luat 5 zile Clomid si inainte o luna antic., apoi am prestat din greu dar nici vorba de sarcina.Acum am deja 60 de zile de la ultima menstruatie si nimic...am fost la medic si urmeaza sa imi fac analizele hormonale , dar mai dureaza un pic , asa e cu programarile astea pe aici.
Mi-a adus cineva din Ro. CARPICON si mi-am facut rost si de ceaiuri , pe care le beau de vreo luna, va rog sa ma sfatuiti voi, cum credeti ca este mai bine sa imi adiministrez acest Carpicon :durata, cate pe zi.

Merci mult,
Cristine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Originally posted by CRISTINEL

Problema mea este din nou lipsa menstruatiei, asta dupa ce in noiembrie am luat 5 zile Clomid si inainte o luna antic., apoi am prestat din greu dar nici vorba de sarcina.Acum am deja 60 de zile de la ultima menstruatie si nimic...am fost la medic si urmeaza sa imi fac analizele hormonale , dar mai dureaza un pic , asa e cu programarile astea pe aici.
Mi-a adus cineva din Ro. CARPICON si mi-am facut rost si de ceaiuri , pe care le beau de vreo luna, va rog sa ma sfatuiti voi, cum credeti ca este mai bine sa imi adiministrez acest Carpicon :durata, cate pe zi.

Merci mult,
Cristine

http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=472

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu pentru masurarea ovulatiei folossc testele de ovulatie. Stiti cumva daca este mai recomandata masurarea temperaturii sau sunt bune si testele, care sunt, fara dubiu mult mai comode.
Mie imi iese testul de ovulatie in fiecare luna, cam in a 12-14 zi si totusi de 3 luni, menstruatia mi-a venit la 23-24 zile in loc de 27-28 ca pana acum. Ar trebui sa ma ingrijorez ca este o dereglare?
Mai ales ca tocmai am fost la un control si mi s-a spus ca se simte un chist de 2-3 cm pe ovarul stang - m-au trimis la echografie pe care o fac vinerea viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaNeagu spune:

Draga Livia,
ma numesc Daniela,nou venita in acest forum,sunt foarte incantata de informatiile pe care le gasesc aici.Esti o draguta ca ne ajuti sa cu atatea detalii.
Am si eu o intrebare.Mi-am facut un test de ovulatie care a iesit pozitiv asta inseamna ca hormonii raspunzatori de ovulatie functioneaza in parametri normali?
multumesc
Daniela Neagu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

tocmai am fost la medic pentru dureri mari in zona ovarelor.am fost diagnosticata cu distrofie ovariana bilaterala si microchisti ovarienei.eu am menstruatie o data la 4 luni de vreo 2 ani perioada in care m-am ingrasat 28 kg si m-am schimbat total.controalele pe care le-am facut gineco si endo nu au dus nicaieri.adica nu am nimic.acum fac tratament ci zinnat-2 pastile zilnic(7 zile) polidin-2 injectii zilnic(7 zile) diclofenac-2 injectii zilnic(7 zile) si medroxiprogesteron-2 pastile zilmic(7 zile).medicul meu spune fara a vedea niste eco sau analize de vreun fel ca trebuie operatie si ca nu am nimic endocrinologic.
ajuta-ma te rog.
am impresia ca sunt la capatul puterilor.dureaza asta de 9 ani. si toti medicii ma pun sa fac analize scumpe si nu ajung la nici un rezultat.de fiecare data me trimit in alta parte.de la gineco la endo si de la endo la gineco.m-am saturat.
sunt disperata.ajuta-ma te rog!
iti voi fi recunoscatoare!

Mergi la inceput