bronsita astmatiforma

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Fratele meu a avut bronsita astmatiforma cand avea vreo 3-4 ani. Nu stiu ce medicamente a luat atunci (oricum nu cred ca ar avea sens sa le scriu chiar daca mi-as aduce aminte, pentru ca asta s-a intamplat acum vreo 17 ani). Insa stiu ca a facut tratament la salina de la Targu Ocna si a scapat. Si saracu' era bolnavor mai tot timpul, nu putea respira si i se auzea un suierat in gat.

Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anutze spune:

M-am gandit si eu sa o duc la salina! De fapt am trecut si vara asta pe la Praid dar era o mare problema: trebuia sa stai acolo - inauntru - pana venea autobuzul; mai era si buluceala, cam nasol sa stai cu un copil asa mic la coada!

Dar asta este... deja este ok, dar asteptam sa-si termine tratamentul si apoi vedem ce hotarare luam. Nu stiu ce efect are cortizonul din medicamente la copii vostri dar Alexia este pe TURBO FAST FORWARD! Asta cu tot cu Peritolul din tratament!

ROXANA - te rog sa-mi trimiti si mie nr telef al Dr. TELEIANU. As dori sa ajung si la homeopat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

[quote]Originally posted by anutze


Nu stiu ce efect are cortizonul din medicamente la copii vostri dar Alexia este pe TURBO FAST FORWARD! Asta cu tot cu Peritolul din tratament!

cortizonul scade sistemul imunitar... Thea a facut la un moment dat zona zoster pe fondul tratamentului cu cortizon injectabil, administrat in spital (este adevarat ca i au facut cam 3,4 zile)... corelat si cu cortizonul din puf uri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Fratele meu a avut bronsita astmatiforma cand era mic (1 -2 ani). I-a facut mama injectii cu Oxacilina. Asta era tratamentul acum 24 de ani. Insanatosirea a venit de la schimbarea aerului. Noi, pe atunci, stateam la Medias si in apropiere era Copsa Mica (cu celebra fabrica de negru de fum). Asta era cauza bolii fratelui meu. Parintii mei au luat hotararea sa-l trimita la bunica (in Moldova). Acolo nu a mai avut nevoie de nici un tratament. Boala a disparut pur si simplu si nu a mai revenit niciodata. Ulterior ne-am mutat la Bucuresti si nici aici nu mai are probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anutze spune:

cam nasol cu zona zoster.
Si Bubu, cum racea, cum hap - herpes langa gurita (desi nici eu nici sotul meu nu facem - dar probabil a ajuns la ea de la bona!)

Chestia BUNA este ca i-am facut Varilrix (vaccin) si de atunci nu a mai facut, desi bolnava a fost (si inca este).
Poate te ajuta si pe tine ca sa nu se mai repete chestia cu zona zoster - care face parte tot din grupa virusurilor varicelei ca si herpesul.

Alexia nu a luat decat 3 zile Dexona (cortizon), dar Ventolin sirop inca ii mai dau, sper doar pana maine.
Astept sa vina medicul maine sa o vada si apoi vedem daca pot incepe cu ribomunyl sau bronhovaxon...

Mergi la inceput