Sedintele cu parintii!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anatolia spune:

Gemenutele,iubitele mele,au trecut in clasa a cincea,avem noroc de o diriginta tinara si extrem de draguta,nu ne streseaza cu o mie de sedinte,doar atunci cind e musai...In clasele 1-4 am avut noroc de o invatatoare minunata,genul acela de om care intr-adevar este croit si menit pentru acel loc(da,mai sint si astfel de oameni),D-zeu sa-i dea sanatate!Ea facea clasica sedinta de inceput de an,apoi in semestrul al doilea,si atit...Inca imi era suspect si mergeam la scoala sa ma interesez de fete,dar ea spunea ca numai unde sint probleme(absenteism,etc)intervine,in rest,i se pare pierdere de vreme,adunarea parintilor.Oricum,eu,nu am lipsit de la nici o sedinta,caci mi se pare ca este f.important ca inv.sau dirig.sa vada ca te intereseaza copilul...Faza cu sedinta saptaminala e bestiala,am ris cu lacrimi,voi povesti si colegilor,minunat!

anatolia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ani35 spune:

Pe aici,se face o sedinta,la inceput de an,pentru prezentarile de rigoare.Apoi,in fiecare miercuri,fiecare diriginte sta la dispozitia parintilor o ora pentru orice fel de lamurire,problema...Ce ma surprinde,la profesorii de aici,e ca nu-i deranjeaza absolut nimic,sunt amabili si ingaduitori(prea mult,as zice eu).Se pune mult accent pe respectul,toleranta,camaraderie intre copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

V-am ramas datoare cu o explicatie...

Deci am fost saptamina trecuta la sedinta cu parintii si copii.
A fost o experienta placuta...chiar foarte placuta...
Ne-am intilnit cu totii intr-o ambianta placuta ...parinti,copii,directoarea,diriginta(care este profesoara de engleza)si psiholoaga.

Directoarea a spus in linii mari despre ce doreste sa discute,pe urma diriginta a luat cuvintul si psiholoaga.

Dupa care au inceput discutiile ...au vorbit parintii,copiii...A fost cred interesant pentru toti parintii sa auda ce idei au copiii (nu numai copilul tau)si sa vezi cum gindesc ,unii mai matur,altii mai copilarosi(tineti seama ca au 15-16 ani)...

S-a hotarit ca pina a sfirsitul anului se se faca cel putin inca o sedinta de acest gen...in orice caz nu s-a vorbit despre note...cum se vorbea in Romania...ci espre problemele care le intimpina cu unii profesori,ce probleme au la unele cursuri,ce schimbari doresc sa fie facute...Anul acesta incep si examenele de bacalaureat asa ca s-a discutat si despre acest aspect...

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput