Dureri de san...

Dureri de san... | Autor: Delia

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare legata de durerile de san: este normal ca la doua saptamani de la nastere sa a mai doara numai un san?
Ceea ce eu simt in el este ca o sezatie de arsura, nu persista tot timpul dar suficient cat sa ma streseze (rau)!
Sper sa ma lamureasca cineva si pe mine cu un raspuns!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:


Alaptezi?


@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Da, Otilia alaptez si cand il pun pe bebe la acel san ma doare ingrozitor dar senzatia se diminua pe parcurs, uneori chiar dispare dupa cateva minute de supt.
Saptamana viitoare am programare la ginecolog si probabil voi elucida problema dar am crezut ca pot pune o compresa, sa ma mulg mai des, lucruri din astea...
Merci mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta spune:

Draga mea,
mulge sanul respectiv f.f.f.des, pune o compresa pe el, acolo unde simti arsura, cu apa rece de la robinet si mergi urgent la medic. Eu am patit asa, dar bine ca tu ai intrebat si probabil nu va fi cazul sa te sperii de patania mea. Dupa 3 luni de alaptat si de arsuri cumplite in sanul stang, am ajuns la o incizie cumplita cu care am tras jumatate de an. Pe Victor (baietelul meu) nu l-am mai putut alapta.
Canalele mele galactofore se "infundau" si am facut mastita. Nu mergea nici cu mulsul, nici cu cuburi de gheata pe san, dar nimeni nu m-a sfatuit ca trebuia sa fac asta imediat ce am simtit "arsurile". Am stat asa saptamani intregi, fara sa-mi imaginez ca voi ajunge la operatie.
Covalescenta dupa incizarea sanului, injectiile cu antibiotice din 6 in 6 ore si tratamentul anevoios de oprire a lactatiei ma determina acum sa afirm ca as mai face 5 cezariene, dar nu as mai alapta NICIODATA. Stiu ca mi-as priva copilasul de bogatia miraculoasa a laptelui matern, dar am simtit ca mor si as vrea sa-l pot creste sanatoasa. Cu mult drag te sfatuiesc inca o data sa mergi repejor la doctor.

Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

Pana ajungi la Dr (du-te neaparat!!!) incearca sa pui copilul sa suga bine din sanul dureros, apoi mulge-te bine, pune eventual comprese reci... dar daca nu te ajuta, eu zic sa te duci repede la Dr, cat timp nu se agraveaza situatia!
Multa sanatate!

daca dragoste nu e, nimic nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

E din cauza ca din cauza curerii poate il pui pe bebe sa suga mai putin la acel san si sa adunat prea mult laptic in el!Incearca sa-l golesti si pe viitor lasa bebele sa suga la inceput cam 5 min la fiecare san si apoi tot la fel simultan dar cam acelasi timp la ambii sani sa nu mai patesti la fgel!
Am patit si eu asa dar asta dureaza putin pana se stabileste CEREREA SI OFERTA!Ai putina rabdare!
Sanatate tie si la bebe!

Ione`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Fetelor m-ati speriat putin.Acea arsura nu este permanenta, ci doar la unele perioade de alaptat (adica uneori apare alteori nu) dar este adevarat ca dupa ce ma mulg dispare.
Credeti ca ma "apropii" de vreo mastita atat timp cat sanul nu este rosu si nu doare permanet?
Am inteles ca acestea ar fi simptomele de baza si de aceea am stat linistita pana acum.
Multumesc mult pentru ajutor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KRISTA spune:

In cazul unui canal infundat se recomanda comprese calde, nu reci, masaj si, bineinteles supt/muls cat mai des. Se poate face si un dus fierbinte, in timpul caruia iti poti masa sanii....Caldura stimuleaza si lactatia.
dar daca spui ca durerea e intermitenta, e posibil sa fie vorba de o infectie a sanului cu "TRUSH"(nu stiu cum se zice in romana), mi se pare ca e vorba de o infectie cu Candida( e frecventa in primele 2-3 luni de alaptare). Ai controlat gura BB-ului?( are portiuni albe pe limba, cerul gurii, etc) Cere doctorului sa verifice, pt. ca se poate trata usor.
KRISTA.

Mergi la inceput