Cum curat tastatura?

Cum curat tastatura? | Autor: Ortansa

Link direct la acest mesaj

Spuneti-mi si mie cum pot curata tastatura?De fapt,cum pot scoate
tastele una cate una ,fara sa stric ceva,cum sa curat dedesubtul lor,
cu ce solutie si daca exista vreun pericol sa nu le pot repune
in lacasul lor.La ce trebuie sa fiu atenta?N-am mai facut
niciodata treaba asta,dar de vreo 2 ori mi-a cazut tastatura pe jos
si s-au desprins cateva taste,asa am aflat si eu ce se poate
strange sub ele:stropi de cafea,firimituri de cipsuri,alune etc.

Deci?Ce ma sfatuiti?Nu de alta dar nu vreau sa fac vreo boroboata:-)

Ortansa-deX mamica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

Eu trag cu aspiratorul frimiturile fara a scoate tastele, iar restul mizeriei o indepartez cu o agrafa de hartie desfacuta si infasurata in servetel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Tastatura se deschide relativ usor, fiind necesara o surubelnita.
Cu spirt se curata foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Se deskide relativ usor si se strika relativ repede. Verificat, pe cuvānt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

Acu' depinde si de tastatura - eu pe a mea am desfacut-o si acum a devenit jucaria pentru fi-meu.
Metoda "barbateasca" este s-o intorci cu fundu'n sus si s-o scuturi bine (tastatura:))) - strangi apoi firimiturile si gata!!!
Mai meticulos, poti incerca cu o carpa umeda (spirtu' e bun), sa stergi fiecare tasta, iar pentru a curata spatiile dintre ele, exista un spray special, care are in varf o chestie ca un pai si indeparteaza resturile. Daca e vorba de curatenia de Craciun, poti sa scoti toate tastele, le introduci intr-un saculet/soseta si le bagi la masina de spalat -apoi iti pierzi juma' de ora sa le gasesti locurile initiale. Daca ai varsat un lichid pe tastatura, ar cam trebui s-o treci pe lista Mosului, mai ales ca nu e deloc scumpa. Sper ca am fost de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Eu o sterg cu vata si spirt. Pentru a sterge si printre taste, bine, folosesc betisoare de urechi inmuiate in spirt. Se curata destul de bine si repede. Daca as desface-o, pe langa faptul ca imi ia destul timp, cred ca nu as putea sa o mai fac la loc fara ajutorul lui Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Daca ai putzin spirit tehnic...
Tastatura se desface din suruburile din spate... (surubelnitza cap cruce mika), apoi partea din fatza se scoate cu grija.
Daca tastele nu cad, si nu ar trebui sa cada ci sa ramana prinse de partea din fata.

tastele le bagi sub dush si le speli cu shampon, iar placa ce ramane o stergi usor cu spirt.

In final, cumperi o alta tastatura.



Cu respect,
Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Gataaaaa!!!Am curatat-oooooooo!Daaa,e curatenia de Craciun:-) da' noroc ca nu ti-am citit sfatul dinainte DD:-)Mai, eu le-am scos cate 3-4 odata sau cate un rand,le-am pus pe masa in fata mea in ordinea in care le-am scos,am sters dedesubt cu betisoare pt. urechi inmuiate in spirt(betisoarele ,nu urechile:-)) si apoi le-am pus la loc si tot asa pana am terminat:-)Muammaaaaa zici ca-i noua.Ma pupa barbatu cand o vedea-o:-)
Ca prada de razboi am capturat:7 coji de seminte de bostan,o juma de aluna,vreo 5 betisoare imbibate in cola si cafea,o sarmulita,o agrafa de plastic si un nasturas.Ca maruntisuri:multe firimituri,bucatele de hartie ,fire de par si praf.Cam atat.

Behehe:-) ce mandra mi-s.Multzam fain pt. sfaturi;-)

B.S.: Si mici nacar ma-n facut mici o greteala:-)...oupsssss

na duc ta repar:-)...bombiciii

Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aba spune:

Hi,

Vroiam sa zic si eu ceva, dar dede mi-a luat-o inainte...
Da, dede, asta e si metoda mea de curatat tastatura. Eu una caut deja o tastatura noua cu alfabet englez, roman si ebraic, daca exista asa ceva...

Cu bine,
Camelia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Hihihi..de obicei io-s cu metoda "barbateasca" o intorc invers si o scutur, ba mai bag si aspiratorul pe acolo, am mai scos si tastele dar din experienta nu prea recomand metoda ca am stricat asa butonul "shift", se cam blocheaza din cand in cand. Si maaaare atentie la lichide, nu prea se evapora cum s-ar crede, mi-am desfacut o tastatura am facut-o bucati, placa cu placa si tot n-a vrut.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maudi spune:

eu o bag la dush fara sa o desfac. pur si simplu. si merge.

Mergi la inceput