Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

quote:
Originally posted by ionela-roxana

Va multumesc mult de tot pt. raspunsuri ,sunteti niste dulcici!
Cat de grea e scoala canadiana?
Daca la ajungerea in Ca cumparam o masina si din nefericire ajungem la ajutor social primim acest ajutor daca am cumparat masina?
Pupici!!!

Ione`


Scoala canadiana nu e mai grea decat cea din Romania dar ca s-o faci trebuie sa stii fluent limba in care sunt cursurile bineinteles. Si inca ceva, daca esti pe ajutor social, statul iti plateste si eventualele cursuri pe care vrei sa le urmezi. Totul e sa ai un asistent social bun care sa-ti aprobe cererea.
Da, poti primi ajutor social si sa ai si masina. Banuiesc ca n-o sa-ti iei Cadillac ultimul tip...

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

stai asa sa ne intelegem, care scoala?
Daca vorbesti de cursuri de recalificare, d-alea de cateva luni de zile, da, nu-i grea scoala si ti-o mai poate plati si guvernul, darn u-ti plateste guvernul orice fel de curs de recalificare. Sunt anumite conditii. Eu steam ca trebuie sa fii pe somaj ca sa poti sa faci cursuri platite de govern. Pe welfare nu stiu daca iti plateste statul ceva. Asta aici in Toronto, poate in Quebec e altfel situatia.
Daca vorbesti de cursuri care se intend peste un an de zile pana la cursuri universitare, apoi nu mai poate fi vorba nici de gratuitate, nici de usurinta. O fi scoala lor primara de rahat si zburda copiii nostril prin ea ca mieii pe campii, dar facultatea aici nu se face cum fluieram noi prin facultatea invatand doar in sesiune. La asta trebuie sa adaugi si faptul ca multi dintre noi ne pierdem apetitul pentru invatat cam dupa 30 de ani si daca mai e vorba si de copii…. Ma indoiesc ca scoala mai poate fi numita usoara. Stiu persoane care au renuntat la scoala dupa 2 sapt din cauza ca au realizat ca nu vor putea face fata: carte si familie.
Cineva mi-a spus odata si are dreptate judecand un pic mai general: daca vrei sa mai studiezi – du-te in Quebec, provincial ofera cele mai multe facilitate. Daca vrei sa faci bani, du-te in Ontario, sunt salarii mai mari si joburi mai multe.


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiana30 spune:

Pentru Try,
DA ... mi-o facea cand ajungeam acolo. Crede-ma!!!

Daiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Hi!!!

Mihaela, Dana, ma simt foarte bine cand citesc postarile voastre.

Cuvintele voastre, care scot la iveala suflete frumoase si optimiste
reflecta in mod direct realizarile voastre profesionale si umane.

Mihaela,
spui ca coaforul este scump, 45 dolari un vopsit

toate sumele sunt exprimate in cad, nu?

Asta ar insemna cam un milion…

Iti vine sa crezi ca astea sunt si preturile din Rom,
cam asa las si eu cand apuc sa mai merg la coafor
desi salariul meu de profesoara este de 3 milioane…



Mie imi place f mult sa fac cumparaturi, chiar ma relaxeaza!

M-ai speriat cu concertele,
Eu speram ca acolo sa poti lua copilul peste tot cu tine…
E adevarat ca intr-o sala de concert nu are
ce căuta un copil…
poate vom ajunge, noi, insa, sa cantam intr-o orchestra!

Sunt foarte curioasa, Mihaela, in ce insule iti faci vacanta de iarna?

Si tu, Dana, ai scris ca ai fost in New York…

Se poate intra in State ca rezident, sau numai cu cetatenie canadiana?



Sara bună,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Draga Ira, pana sa-ti raspunsa fetele carora le-ai adresat intrebarile, iti raspund eu.
Asa, copilul il poti lua dupa tine aproape peste tot asa cum bine te-ai si gandit, acum mai exista exceptii pt locuri unde e adults only, de exemplu la unele hoteluri, cazinouri bineinteles, concerte, etc.
Insulele la care se referea Mihaela sunt cela din Caraibe, destinatia numarul unu pt canadienii din est. O alta destinatie de iarna e Florida ( unde merg in general toti pensionarii sau familiile cu copii), apoi o alta destiantie populara ar fi Mexicul.
In State poti intra ca rezident dar iti trebuie viza.

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Draga Ira,

Intr-adevar insulele la care ma refeream sint cele din Caraibe, mai precis Rep. Dominicana in martie anul viitor.

Da, preturile precizate sint evident in Cad si sint relative, poti sa gasesti mai ieftin dar si mai scump. Cind spun ca e scump ma refer la ce poti face cu acei bani daca nu i-ai da la coafor. De fapt "distractia"suna cam asa 45$ vopsit, 40-50$ tuns/coafat + pourboire la doua persoane (bacsis)(caci e o persoana diferita aceea care te vopseste) deci te scoate la peste suta. Cind te gindesti ca unii dau 100$/saptamina pt mincare sau ca iti poti cumpara o pereche de pantofi, sau o fusta sau o bluza (sau doua), in contextul asta pare scump.

Pare suprarealist ceea ce povestesti tu ca te costa 1 milion la coafor in Ro dar sincera sa fiu nu ma mai mira nimic ...

Si mie imi placea la nebunie sa fac cumparaturi cind am venit aici dar mi-a trecut subit dupa primul copil si nu imi explic de ce. Si mie imi place sa-mi cumpar lucruri, ma bine dispune dar nu-mi place sa "alerg" dupa ele, ma oboseste sa tot probez, deh, batrinetea :-)

Eu nu stiu sa fie vreo interzicere formala de a nu iti lua copilul la concerte si depinde ce concert dar eu nu am vazut picior de copil la concertele simfonice sau la teatru. Sint piese de teatru si concerte cu specific "familial" unde copiii sint mai mult decit bine veniti. Inca ma mai gindesc daca fetita mea (6 ani jumate) este destul de mare ca s-o duc anul acesta la concertul anual "Spargatorul de nuci" al baletului national. Este baletul clasic care se interpreteaza in fiecare an in timpul sarbatorilor.

In rest canadienii isi duc copiii peste tot cu ei, ii vezi dormind in carucior la 11 noaptea in Place des Arts si ei asculta concerte in aer liber la festivalul de jazz.

Da se poate intra in State ca si rezident dar trebuie sa-ti iei viza (care noi am lut-o fara probleme la 6 luni dupa ce am venit aici) de la consulat din Montreal. Noua ne-au dat viza pe 10 ani !!

Va doresc din tot sufletul sa ajungeti sa cintati intr-o orchestra daca asta va doriti.

Cu drag,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna seara...

As fi vrut sa mai intreb daca atunci cand
iti inchiriezi o casa
si nu e mobilata
exista acolo aragaz, frigider, etc
aparatura din asta fara de care nu se poate...

Telefoane mobile exista in Montreal?

Carnet si-a luat cineva daca nu a sofat
niciodata in Rom.?

De fapt, stiu ca exista,
dar daca sunt accesibile ca in Rom.
unde si animalele de casa au telefon...

Multumesc Mihaela si Adela,
eu scriu f. rar pentru ca sunt probleme cu net-ul...

O sa ne punem cablu cat de curand.

Sunt super-fericita cand citesc pe aici si
Sibin si cu mine numaram zilele care ne-au mai ramas in Rom.


Sunt convinsa ca Mihaela si Dana si Adela
au o situatie peste medie acolo
insa ma bucura cand mai dau si de romani fericiti.

cu drag,


Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Buna dimineata :-),

Marea majoritate a apartamentelor de inchiriat au si frigider si aragaz dar mai sint si exceptii (de obicei se precizeaza in anunt). Unele blocuri au si masina de spalat si uscat. Daca nu au e bine sa te orentezi unde gasesti o "spalatorie" aproape de casa (nu stiu cum sa traduc asta si suna prost) unde contra bani (1.75 $/ spalat ?? astea sint preturi de acum 10 ani !! si tot atit uscatul rufelor) iti poti spala rufele. Este bine ca la inceput sa cauti un apartament care are aparatele de prima necesitate ca sa nu mai alergi si dupa ele ca sa nu mai vorbim de cheltuieli inutile la inceput pt achizitionarea lor.

Telefoane mobile exista, cit sint de accesibile este discutabil caci desi mai toata lumea are m-a uimit ca cei noi veniti obisnuiti cu telefonul mobil din Ro puneau achizitionarea unuia foarte sus pe lista lor de necesitati. M-a uimit pt ca la inceput iti numeri fiecare banut si nu stii cum sa te cumpetesti mai bine ca sa-ti ajunga banii iar dupa parerea mea telefonul mobil nu este o necesitate, dar asta e numai parerea mea ... Fiecare are prioritatile lui si astea nu se discuta.

Imi pare rau ca nu scrie nimeni si cu niste inceputuri mai anevoioase, cu meserii mai greu de gasit de servici, caci al meu sot mi-a reprosat ca prea va prezint viata in roz numai pt ca noi am avut mare noroc.

Pe discutia despre NZ este o povestire cutremuratoare despre un cuplu care nu mai stiu ce nu a facut ca sa supravietuiasca, cinste lor. Cred ca morala este ca desi au dus-o foarte greu la inceput, au reusit sa iasa la suprafata foarte repede (desi lor li s-a parut o vesnicie). Nu cred ca se poate generaliza ca dealtfel nimic in legatura cu emigrarea, "reteta" unuia nu se poate aplica altuia. Eu am constatat ca ii este mult mai usor unui cuplu sa faca fata greutatilor de inceput decit unei persoane singure. Am avut colegi care si-au gasit de lucru intr-o luna si erau depresivi pt ca se simteau singuri.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Multzumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns!!!!
As mai avea ceva intrebari....
1.Avand in vedere ca putem pleca din vara anului 2005 cand ar fii momentul sa depunem actele?
2.Cum se va adapta un copil de 3-4 ani la o gradinita intr-o limba diferita de cea pe care el o stie??
3.La cat timp dupa primirea vizei trebuie sa intrii in CA????
Sper sa-mi raspundeti cu aceasi caldura ca pana acum!
Multzumesc!


Ione`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

quote:
Originally posted by ionela-roxana

Multzumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns!!!!
As mai avea ceva intrebari....
1.Avand in vedere ca putem pleca din vara anului 2005 cand ar fii momentul sa depunem actele?

Tinind cont ca in media "procesarea dosarului" dureaza intre 1 an si 1 an jumate, eu l-as depune acum.

2.Cum se va adapta un copil de 3-4 ani la o gradinita intr-o limba diferita de cea pe care el o stie??

Fara probleme, copiii invata foarte repede o limba straina si isi fac prieteni repede. Mai multe probleme isi fac parintii :-)

3.La cat timp dupa primirea vizei trebuie sa intrii in CA????
Sper sa-mi raspundeti cu aceasi caldura ca pana acum!
Multzumesc!



Parca ai 9 luni daca memoria nu ma insala dar ar trebui sa-ti raspunda cineca venit mai recent ca aceste detalii se mai schimba. Cred ca este precizat pe viza data maxima la care trebuie sa intri in Ca.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput