Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bogdana spune:

Ai putea sa folosesti totusi si cutii vezi din alea de nuiele
care au si minere sint de vinzare la Ikea si sunt si foarte shik si usoare.
Totusi cum zice Adela e mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maudi spune:

Ira, o solutie ar fi si trimiterea pachetelor prin posta cu depozit platit la destinatie, o luna, doua sau cat credeti ca va trebuie pana inchiriati ceva stabil. si cu voi doar strictul necesar: acte, haine, amintiri. succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Nu vreau sa te descurajez,insa si aici vei gasi multe lucruri care nu-ti vor conveni,asa cum sunt si in Ro.
Ti-as pune o intrebare:ce ai alege dintre material si suflet?
Partea nasoala aici e ca nu poti sa dai fuga acasa,cum ar fi daca te-ai gasi prin Europa.
Ar fi multe de spus,dar nu stiu daca ti-ar face bine si mai bine ma opresc.
Te-as mai intreba ceva,am observat la tine ca ai o incredere catre quebecosi,ce te-a facut sa fii asa?
Sa nu crezi ca nu te-ar lasa cineva aici sa lucrezi sub calificarea ta,e falsa afirmatia.
Multe din cele spuse de co-emigrantii mei sunt adevarate,in rest,iernile sunt teribile,insa vara Montrealul e un oras splendid,plin de turisti si cu multe atractii.
Eu va doresc succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Danro, la faza cu calificarea ea se referea cred la faptul ca statul nu te obliga, nu ca nu te lasa sa lucrezi sub calificarea ta.
Insa si chestia asta e cu doua taisuri, fapul ca guvernul nu te lasa sa mori de foame si iti ofera asistenta sociala nu inseamna ca te mandresti cu asta. E totusi mai onorabil sa lucrezi sub calificarea ta decat sa fii la mila statului. Dar sunt cazuri si cazuri asa ca nu vreau sa generalizez.

Adela
http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Buna Adela,
Sunt de acord cu tine la cele spuse.Asa este.
Am vazut pozele din album.Sunt f. frumoase.Sa va traiasca!Sunteti o familie fericita!
Poti sa-mi spui cu ce aparat le-ai facut,fiindca sunt f. clare si culorile splendide.
Va dorec numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Draga Danro,

referitor la intrebarea ta
cu materialul si sufletul...

eu prefer sa-mi "sacrific" eu sufletul
ca sa o duca Sofia mea mai bine,
asta ca sa nu mai precizez intr-un mod realist
si in totala neconcordanta
cu sectiunea in care ne aflam
ca pana si sufletul vrea sa manance la un moment-dat.

Si, crede-ma, iti scriu extrem de sincer
si fara nici cea mai mica ironie,
daca sufletul tau nu se asorteaza cu quebecosii
sau nici macar cu "materialul"
de ce nu te intorci inapoi,
banuiesc ca nu e imposibil...

Eu m-am documentat destul de bine despre Quebec
dar nici pe departe nu am pretentia
ca stiu atat de multe ca cineva care traieste acolo.
Si stiu ca perfectiune nu exista nicaieri
si cu atat mai mult in Quebec...

Insa cand m-am referit ca ei sunt finuti,
(si sustin in continuare chestia asta)
am vrut sa spun ca,
desi ei nu te obliga sa te duci,
si te pun sa semnezi "n" declaratii

ca daca ei te primesc
asta nu inseamna ca vei munci la calificarea ta,

tot ei iti ofera pe deasupra sansa sa studiezi
fara sa muncesti la spalatul scarilor
sau mai stiu eu ce,
desi tu AI SEMNAT ca poti face linistit si asta
in caz ca nu-ti gasesti de lucru.

Revenind la intrebarea
care mi se pare un pic ipocrita
(subliniez ca este vorba de intrebare, si nu de autorul ei)
pusa fiind din perspectiva cuiva
care a facut deja "alegerea" suflet-material
(adica toti cei care pleaca au ales materialul?)
ti-as raspunde ca, daca ai fi citit mai cu atentie
postarile mele de la acest subiect,
ai fi remarcat faptul ca am scris
ca nu motivele financiare m-au indemnat sa fac acest pas.

De ce crezi ca sufletul tau
se afla in tara care intr-un fel te-a dat afara
nedandu-ti sansa sa te realizezi in ea?


Daca ti-as spune ca,
de exemplu
sotul meu, dupa 10 ani de stat in Rom.,
casatorit fiind de 3 ani jumate si cu copil
nu poate avea inca cetatenie romana
ce ai raspunde?

Nu ca l-ar interesa f mult,
dar daca ar fi putut sa o capete
nu ar fi refuzat-o...

Nu pot sa iti enumar cate probleme decurg din asta
pt. cineva care traieste aici
ca nu as termina nici maine.

Probabil nu am stiut pe cine, cum si cand sa mituim.

Culmea este ca daca ni s-ar oferi
si cea mai mica sansa in Romania
de a trai onorabil din toate punctele de vedere
nu as refuza sa raman....


Iarta-ma ca m-am "aprins" asa
dar se pare ca foarte multi uitam de unde am plecat
si ne amintim numai de lucrurile frumoase de aici.

Intr-un fel, este si de inteles
pt. ca, fara sa vrem,
asociem Romania cu copilaria si tineretea noastra
cea fara de griji....


subiectul sper sa ramana deschis,







Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Pentru Coral, Adela, Maudi si Bogdana,
va multumesc mult pentru raspunsuri
si sunt cu ochii in patru
sa prind sugestiile voastre,
daca mai aveti...

Ce se intampla cu Dana(Podeanu,
ca astept raspunsul ei
despre sistemul bancar montrealez
(continuarea, desigur)...

Mi-ar placea foarte mult
sa-mi descrieti, daca aveti timp,
si impresii despre cartierul in care stati,
sau despre cum a fost in primele zile
pe pamant canadian....

sau despre ce va place
si ce nu, la canadieni,

despre cum s-au adaptat copiii vostri acolo,

puncte bune si slabe de la gradinita si scoala,

ce parere au ei despre vacantele din Romania,
sau despre emigrare in sine...

daca v-ati intoarce acasa, in Romania, la pensie
si de ce...


etc.

Sa stiti ca astazi, la Buzau, a fost mai frig decat in Montreal,
asa ca nu-mi mai fac probleme!!!


Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Danro, multumim . Pozele sunt facute cu o Sony digitala.


Adela
http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Draga Ira,
In primul rand imi cer scuze pentru faptul ca poate am fost prea direct si ca mi-am permis sa-ti pun intrebarea cu ce-ai alege.Nu a fost cu rea intentie, ci din pura curiozitate si poate chiar cu un pic de tenta de "constientizare",daca imi permiti sa-i spun asa,mai mult din spirit amical (sau mai bine zis co-national).Si poate si mai mult te-am intrebat fiindca am inteles ca sunteti oameni de muzica si banuiesc ca sunt mai sensibili,mai speciali...
Eu inainte de a opta daca sa ne alegem sa emigram, sau nu, in Canada,am intrebat-o pe sora mea,care locuieste in America,ce parere are.Si stii ce mi-a spus?Alege intre o viata cu stress,cu putin timp de a te bucura de familie si e adevarat cu un trai decent sau o viata in care te bucuri de copii,sotie(adica ai timp de ei),dar mai sarac.
Dovada ,eu am ales si mi-am spus ca trebuie sa gasesc cate putin din fiecare aici.Rezultatul...?Vom vedea.
Si acum ca sa revin la ultimul tau mesaj,da-mi voie te rog la o mica replica.
Cred ca sufletul meu NU se va asorta niciodata cu cel al quebecosilor,nu vreau sa fac acum o intreaga pledoarie pro-patria,dar va ramane un suflet de roman,(asa cum bine ai spus in final),acolo unde mi-am petrecut copilaria si in locurile unde am crescut.Si poate ai sa intelegi asta mai bine cand o sa fii aici,depinde cat de sentimentala iti este firea(de altfel vroiam sa adaug asta la mesajul meu trecut,dar am renuntat).
Si mai cred ca sufletul nu are NIMIC de-a face cu materialul,catusi de putin,iar varianta cu intorsul nu e exclusa niciodata,vreau sa cred ca nu ai spus-o din rautate.
Chestia cu "finuti",imi suna un pic a naivitate,scuza-ma,dar mai bine sa nu ai idei preconcepute pana cand "lucrurile" nu sunt palpabile.Nu de alta, dar deceptia poate fi mai mare decat poti sa te astepti.Stiai ca ei(quebecosii) au fost la originea referendumului ptr. separare?Un lucru care nu prea e de dorit in Canada.Si sa nu ne auda,romanii din zona engleza,ca ar incepe si ei despre canadienii-anglofoni.Oricum ,eu nu am nimic nici cu unii, nici cu altii,ai stimez pe toti.
Dar,atentie,nu ca iti ofera sansa sa studiezi,aici NIMIC nu e pe gratis,iti ofera bani cu imprumut ca sa studiezi,un lucru bun de altfel,sansa va fi A TA daca vei reusi sa studiezi.Este adevarat ca aici in Quebec ,scoala e mai ieftina si asta e un avantaj.
Da,aproape toti vin aici pentru o situatie materiala mai buna(care ar veni sa traiasca prost?) si incearca sa imbine cu latura spirituala.
Una peste alta,eu nu am nimic de reprosat Canadei,din contra multe laude,insa sunt lipsuri si aici,care eu credeam ca nu le voi intalni.
Eu va doresc mult succes,sper ca nu am fost rautacios,multe din cele spuse de tine,ne-am lovit si noi de ele acolo in Ro.,nu am uitat de unde am plecat,insa cand esti aici,asa e ,iti aduci aminte numai de lucrurile frumoase,doar cand mai citesti de la altcineva,incepi sa-ti reamintesti de lucrurile neplacute.
Oricum,mi-a placut finalul tau,spus cu multa maturitate.
Inca odata,bafta multa si curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Iata-ma Ira.
Viza inseamna carte de credit,da, cheltui din ce nu ai si apoi ii dai inapoi cu dobinda.Canada (si nu numai) e tara creditelor.Casa se ia cu credit pe 25 ani (sau mai putin daca platesti saptaminal) cu dobinda mica (eu platesc 5.49%/an),masina la fel.O iei fara sa ai vreun avans(daca ai e si mai bine) cu dobinda in functie de cit de noua e masina.Poti gasi si oferte cu 0% dobinda,dar eu sincer cred ca dobinda e cumva ascunsa in pret.Credite la mobila,iei azi mobila si o poti plati pe luna timp de 3 ani.
Toate astea sunt valabile cind ai servici.Istoria de credit este f importanta aici.In functie de cum iti platesti datoriile-adica in timp(la banci,etc ) si chiar si cum platesti celelalte obligatii(chirie,curent,telefon) capeti un anumit rating pe o scala stabilita de ei.Rating mare inseamna ca istoria de credit nu e buna(ai fost in intirziere cu ceva plati,sau chiar nu ai platit cind trebuia,sau ai dat cec fara acoperire)si cam greu sa capeti alt imprumut sau chiar sa girezi pe cineva ptr chirie.Mai conteaza si f mult cam ce procentaj de datorii ai comparativ cu veniturile tale.De dat ei iti dau cit nu poti tu duce.Mastercard,American Express,etc,trebuie insa sa stii cind sa te opresti.
Inainte de a pleca din R,daca ai carnet de conducere si masina trebuie sa-ti iei de la politie si asigurare o declaratie in care sa mentioneze ca nu ai avut accidente in ultimii ani.(sper sa nu fii avut)Daca ai avut nu cred ca-ti foloseste hirtia la ceva aici.
Carnetul de conducere rominesc este valabil numai 3 luni de la intrarea in Canada.E musai apoi sa-l preschimbi cu cel Canadian.Asta inseamna examen teoretic pe calculator (sau formulare daca platesti sa-l dai in romineste) si apoi proba practica pe traseu cu masina ta(daca e in stare buna-ca iti verifica lumini ,frine etc) sau cu masina lor contra cost $ 40.
Carnetul ca si placuta de inmatriculare la masina se platesc dupa anumit timp,nu sunt ca in R pe veci.Placuta ($250/an) se plateste annual in functie de aniversarea numelui de familie iar carnetul auto parca din 2 in 2 ani.
Amenzile in Ca te ustura la buzunar.In plus mai capeti si puncte de inaptitudine.Aceste puncte se sterg automat dupa 2 ani,dar la 15 (parca) iti anuleaza carnetul.(nu sunt f sigura asa ca nu sariti pe mine) Eu am cotizat aici cu 2 pina acum ptr exces de viteza (120$ si vreo 2 puncte) si ptr parcare in zona interzisa ($138).Dupa ce iei amenda asa atent circuli,urmaresti toate stopurile –nu ma refer la semafoare(f f f dese aici)unde trebuie theoretic sa opresti (adica sa-ti stea roata si acul de viteza sa coboare la O),si stai si cu ochii pe viteza.
Nu stiu daca am greseli,scriu in viteza.
Miine e sarbatoarea Halloweenului.Copiii se imbraca care mai de care in costume cumparate sau daca au parinti mai inventivi au costume proprii.Vin la usa si spun “Trick or treat” si le dai bomboane,dulciuri.Unii de abia merg si sunt asa scumpi cind ii vezi cu cite o galeata(ptr dulciuri) mai mare decit ei.Pe strada mea vin multi copiii,anul trecut nu mi-au ajuns 60 pachetele si asa prost ma simteam cind sunau si nu mai aveam ce sa le dau.
Anul asta m-am aprovizionat mai bine si saptamina trecuta cu copiii (2 ai mei si fetita nasilor) si cu C (nasa) am pregatit la pachetele.Am mincat din fiecare ,ca doar trebuia sa stim daca sunt bune sau nu(??) si am facut in jur de 120 pachetele.De data asta sper sa-mi ajunga.
Copiii vor pleca pe strada cu barbatii nostrii si noi vom ramine acasa sa primim ceilalti copii care colinda..Am o peruca albastra cu care ma voi gati si cam atit.Copiii insa se vopsesc in fel si chip.
Te vei bucura si tu si Sofia de aceasta sarbatoare ca de multe altele.Plec la masa


Dana si gemenii
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu

Mergi la inceput