Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Pt Iris (transport Germania-Canada).

Uite ca a sosit si raspunsul :

In privinta stramutarii Germania - Canada, am folosit o companie Canadiana (care mi-a dat cele mai bune preturi).

Firma se cheama Coburns. Contactul meu a fost Maria, dar pina la urma Vari Chalmers s-a ocupat de transport. Numarul de telefon este 905 725 3500.

In total tot transportul a costat 3000 CD$ pentru 350kg (incluzind insurance 300$ si storage 4 luni cam 300$). Door to door delivery.

In Germania ea poate impacheta totul dar cutiile trebuie sa le verifice si sa le inchida cei care le ridica.

In Canada cind ajunge in aeroport trebuie sa declare "Goods to follow" in Custom Declaration si trebuie sa prezinte la vames o lista destul de detailiata cu lucrurile din cutii

De exemplu:
cutia 11: 2 perechi pantofi, 7 camasi, 30 carti, 12 CD-uri).

Cu lista stampilata si hirtiile din vama de la aeroport va trebui sa se duca la compania care face deliveriul la destinatie si inca o data la vama (in oras de data asta). In mod normal totul va dura 20 minute dupa care probabil in ziua urmatoare moversi ii vor aduce lucrurile acasa.

Ca totul sa mearga uns, ar trebui sa informeze moversi cind anume ajunge in Canada si cind si mai ales unde ar vrea sa primeasca lucrurile.

Sper sa-ti fie de folos,


Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Wow! Probabil asa se explica banii pt. ajutor social.

Vreau sa spun ca sunt cam multe taxe.

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Hai sa va salut calduros.
N-am nimic de adaugat, doar vroiam sa va dau de stire ca inca mai exist. Am fost destul de ocupata in ultima vreme la servici si n-ma mai reusit sa intru pe DC, iar de acasa nu prea intru pe internet decat daca trebuie sa caut ceva important (din lipsa de timp).
S-au spus o gramada de lucruri aici, sper sa le fie de folos aspirantelor, n-am ce sa adaug la cele spuse, mai ales ca s-au strans multe de cand n-am mai intrat pe forum si nu mai pot fi punctuala (nu ma refer la timp).

Si-n plus, sunt in focuri cu ovulatia.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Citeva raspunsuri rapide: in mare trebuie sa consideri ca 50% din venit se duce pe impozite si diferite taxe. Sigur ca, daca ai un singur venit pe familie si ala mic, procentul de impozit scade in consecinta (pina la 0% in cazul ajutorului social).
Despre invatamint: da, cunosc romani care sint profesori in Quebec. Este mai greu sa intri in invatamintul de stat (sint destul de protectionisti). In plus din ce stiu eu trebuie sa treci si un examen de franceza extrem de greu, altfel nu poti profesa. Este mai usor in invatamintul particular, dar nu am mai multe amanunte.
Mult noroc pe noul drum,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Si eu cunosc citiva profesori romani, la institutii de stat chiar, un prof de informatica la Dawson, cea mai buna profesoara de tratamente termice si metalografie de la McGill este o romanca (o cunosc bine, i-a fost profesoara sotului meu in tara si l-a tinut minte), mai stiu doua profesoare de engleza la niste polivalente din est (scoli secundare ,adica), o doamna profesoara de franceza la Cote-St-Luc. Chiar si fiul meu a avut un profesor de sport roman, in primara (Era asa de bun la sport Sorin, de nu va vine a crede, ha, ha!- aveam "pile" ce sa mai...)
Ironia este ca la privat, nu se cere permis d'enseignement du Quebec ,ceea ce m-i se pare cel putin bizar. Nu spun ca un profesor venit din alta parte nu ar fi bun, dar macar un test de franceza, acolo, n-ar strica. Mai ales ca bietii parinti dau o caruta de bani pentru copilashi...Dar o institutie privata este proprietatea...Directorului nu a Ministerului Educatiei.
Deci profesori romani exista si sunt foarte apreciati si iubiti de copii . Cu drag, Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by simi

Si eu cunosc citiva profesori romani, la institutii de stat chiar, un prof de informatica la Dawson, cea mai buna profesoara de tratamente termice si metalografie de la McGill este o romanca (o cunosc bine, i-a fost profesoara sotului meu in tara si l-a tinut minte), mai stiu doua profesoare de engleza la niste polivalente din est (scoli secundare ,adica), o doamna profesoara de franceza la Cote-St-Luc. Chiar si fiul meu a avut un profesor de sport roman, in primara (Era asa de bun la sport Sorin, de nu va vine a crede, ha, ha!- aveam "pile" ce sa mai...)
Ironia este ca la privat, nu se cere permis d'enseignement du Quebec ,ceea ce m-i se pare cel putin bizar. Nu spun ca un profesor venit din alta parte nu ar fi bun, dar macar un test de franceza, acolo, n-ar strica. Mai ales ca bietii parinti dau o caruta de bani pentru copilashi...Dar o institutie privata este proprietatea...Directorului nu a Ministerului Educatiei.
Deci profesori romani exista si sunt foarte apreciati si iubiti de copii . Cu drag, Simona



Simi,

Asa e, la privat nu-ti trebuie atat de multe acte ca in public, dar fii convinsa ca respectivul interview prin care sunt trecuti candidatii ca nu este chiar apa de ploaie, unde cel putin franceza le este testata in primul rand .

Ira,

parca imi amintesc ca ti-au indicat fetele un link din QC unde iti spune exact ce iti trebuie ca sa devii profesor...studiaza-l bine pe acela pt. ca pana la urma e cea mai sigura sursa.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Hello, try, iti urez
sa iti vina cat mai repede BB-ul !


Mihaela, m-ai linistit cu cutremurele!
Asta e obsesia mea, tre' sa am si eu o pasarica, nu?


oanagabriela, mi-ai dat niste informatii super!




Imi mai spusese si Cristina ca intrarea in invatamantul privat
este mai facila decat in cel de stat....
Culmea e ca in Rom e invers,
si in plus la privat esti platit mult mai bine....




Ma intrebam cum sa-mi dau seama de pe o oferta de munca,
care scoala este de stat si care privata.
De ex mcGill, universitatea, e de stat sau privata?
(scuzati-ma daca am gresit ortografierea)



Afara e foarte frig si nu mai ies cu Sofia din casa.
Sambata s-ar putea sa mergem, totusi,
la socrii mei la Bucuresti.
S-au deschis si 2 noi supermarcheturi
si ar trebui sa fac si cumparaturi, vine mos Nicolaeeee!!!


aaaa ce vroiam sa va scriu!

Sibin urmareste niste site-uri din alea bulgaresti
cu emigrarea in Ca
si mi-a spus sa-i transmit Adelei ca pe 2 familii de bulgari
le-a intors de la aeroport din Montreal
ca declarasera 10.000 CAD la interviu
si ei venisera cu 4.000!
Acum sunt in Bulgaria...


asa ca, apropo de discutia noastra cu Danut
ai vazt' ca a murit capra vecinului?


am glumit :)




Je doit partir, et on va continuer la discution...
...car le sujet e si attrayant...




A tout a l'heure!

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Multumesc, Simona si Cristina!

O sa caut acum link-ul....

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Ira,

De obicei cand te uiti pe un site de joburi, cel care posteaza slujba precizeaza si daca e private sau public.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Multumesc, Cristina...

Am luat toate paginile la rand
si deabia la pag 7 am gasit site-ul Ministerului Educatiei

mi-l daduse Mihaela...
...tot Mimitete!


Mi-a facut bine sa recitesc!
Eu am salvat tot subiectul in calculator,
dar nu recitesc, ca nu am timp de loc.

Acum insa am privit cu alti ochi tot ce era scris.
Doamne, cate informatii pretioase...
Ar trebui sa va ridic o statuie, fara misto!


mai vorbim,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput