Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mlorelei spune:

Buna Ira,
Nu mai tine minte exact, caci interviul l-am dat acum 3ani, dar parca-mi amintesc ca am zis ca dispun cam de 5000CAD,in cont in banca.
E suficient?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Cornelia, am vrea sa ne intalnim cu voi mai ales ca avem si niste poze de la ultima intalnire. Saptamana trecuta am fost in "greva" si am stat acasa. Dar poate reusim saptamana asta, o sa te sun. Aghata ce mai face, tot bolnavioara este?

Noi avem si alte noutati : sunt insarcinata in trei luni. Din cauza asta imi caut doctor.

Ira draga , poate eu sunt de moda veche,dar nu am fost la restaurant decat de cateva ori. Daca amandoi lucreaza cu un salar mediu pe economie isi pot permite sa manance la restaurant. Nu stiu daca in fiecare zi, dar sunt multe semipreparate usor de pregatit in comert. Eu am fost cu sotul meu acum cateva saptamani si ne-a costat 50$, dar nu a fost Mac Donalds. Este adevarat ca mancare a fost foarte multa, portiile mari, nu am putut sa mananc tot. Si era si bine preparat. Am fost si la Mac Donalds o data, dar nu as putea sa mananc toata ziua cartofi prajiti cu hamburgher. De multe ori ajung acasa la 10 seara si numai de iesit in oras nu am chef. Sotul meu la fel nu e genul. De ce mai multe ori mergem in week-end pentru ca vreau eu si nu avem altceva pregatit acasa(spre rusinea mea).
Referitor la calculator sunt multi care si-au adus doar harddisc-ul pe care este toata informatia si aici au cumparat carcasa , monitor, etc...Pus in haine ca sa nu se deterioreze in timpul transportului. Programele intradevar nu se gasesc gratis. Poti sa aduci si programe pe CD-uri, iar aici le instalezi pe calculator. Si noi ne-am adus.


Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Multumesc, Claudia...

Lorelei, 5000 CAD e f bine pt. 2 persoane,
nu vei avea nici o problema.

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy spune:

Clau07 eu dupa cum am scris la inceput nu am avut incredere in el . Ceea ce mi-e placut la el a fost faptul ca nu-si lasa pacientele sa nasca cu alti doctori . Vine in spital sa asiste la toate nasterile lui! Doctorul a fost chemat de-acasa de doua ori in plina noapte ca sa vina sa ma consulte! Si a venit! E renumit in spital pentru devotamentul si profesionalismul de care da dovada! Intr-adevar un medic care isi face meseria cu pasiune!
Si eu am trecut pe la clinica Diamant ! Am stat doar ca sa ma cheme la cab. particular! Iti doresc din tot sufletul sa nu stai multe ore pe la usa lui!!!

http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov

Lumy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by Ira

Sara buna, Canada


Va doresc tuturor sa va gasiti doctorii potriviti
si sa nu mai aveti probleme de sanatate...

Adevarul e ca la medic ar trebui sa mergem regulat,
si nu numai atunci cand simtim nevoia...


Oanagabriela, s-ar putea sa apelez la pediatrul tau,
si mimi-tete avea unul bun, insa scria ca este full la el
adica nu mai primeste pe nimeni.



S-a facut frig la Buzau,
brrrrrrrrr !

Am avut o zi f grea azi, ii ies dintii Sofiei.
Am curatat telina, pastarnac, patrunjel, cartofi, ardei gras, rosii,
am fiert puiul si ouale cu ea in brate, daca va puteti imagina...

...era vorba despre supa Sofiei.


Astazi abordez un nou subiect...

Stiu....mi-ati spus sa uit de electronice...
insa la calculator nu m-am gandit pana acum.

Cum sa fac cu el? Am atata informatie stocata aici,
si fel de fel de programe la care nici nu ma pricep
care in Ca, nu cred ca se gasesc gratis ca aici.

Apropo, daca vrea cineva programe moca de calculator din Rom.,
ma ofer sa vi le aduc eu pe CD, daca exista pe aici.
Ma indoiesc insa sa fi aparut ceva
si sa nu fie piratat pe la noi.

Lumy, tu si Danut sunteti un pic ghinionisti,
lasa, daca ai scapat si de accidentul asta
totul va fi roz....
Daca ai citit ce s-a scris un pic inainte
inseamna ca te-ai lamurit ca nu se cumpara masina fara sa fie
verificata la mecanic.

Nelia, asa e, ai dreptate
vom incerca sa ne finisam danturilepe aici
pentru ca la inceput (sper!) nu vom avea bani
si va fi greu cu copil, masina, chirii, etc.

Stiti ce voiam sa va mai intreb?

Un montrealez cu salariul mediu pe economie
isi permite sa manance zilnic la restaurant?

Raspunde-ti si voi, Adela, Cristina, try(care ne-a parasit!)

Stiti de ce va intreb asta?
Pt. ca nu-mi prea place sa gatesc.
Nu ma refer la restaurante de astea fancy,
ci la McDonalds, din astea mai comune....

Hei, se apropie sarbatorile!!!
Ce se intampla pe la voi prin oras?
Mihaela, tu in ce cartier stai?
Nici la intrebarea cu Longueil nu mi-ati raspuns...

cu f. mare drag,



Irina si Sofia cea jucausa



Ira,

Eu cu sotul meu iesim la sfarsit de saptamana la restaurant pt. ca atunci avem mai mult timp liber. De obicei mergem la Swiss Chalet (ne place atmosfera si nu in ultimul rand faimoasele coaste . De mers nu mergem in fiecare zi, pt. ca nu ne potrivim la program si sincer cred ca ajungi la saturatie sa iei masa numai in oras zilnic - cred ca intrebarea in sine e putin fortata ...dar din cand in cand se merita. De scump as spune este destul de scump. La Mac Donalds aici am fost o singura data la inceput si am spus ca a doua oara nu mai calc...gusturile erau total diferite fata de cele cu care eram eu obisnuita in RO...si nici prea sanatoase produsele respective nu cred sa fie. La inceput nu cred ca e rentabil sa iei masa la restaurant, mai ales cand incerci sa faci economii. Dar mai ales se merita sa incerci toate bucatariile existente pe aici. Eu una sunt indragostita iremediabil de mancarea libaneza...yammieeee, iar pe cea indiana n-o pot suferi (de gustibus).

Cat despre apropierea sarbatorilor, totul a inceput sa fremete chiar inainte cu aproape o luna de venirea Craciunului...toti au inceput sa-si decoreze casele si brazii din fata lor cu instalatii luminoase, intrecandu-se care mai de care. Magazinele sunt decorate de la inceputul lui noiembrie, care mai de care mai imbietoare, ca sa intri in "Christmas spirit" si sa cheltui in timp ce sale-urile sant vanate de toti.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Feliciiiitaaaaari, Claudia! Un bebe sanatos si frumos! Stiam eu ceva de pe la Mircea, dar nu eram prea sigura ca am inteles bine, vrei sa fii sau esti deja si de atunci tot ma tin sa aflu, si uite ca nu am reusit. Sa-mi spui si mie despre acel doctor cite ceva, ma intereseaza. Si da, poate ne intilnim la un sfirsit de saptamina, acum, cit mai poti intra pe usa! Si cum merge sarcina, cum te simti?
Ira, ma refeream la sanatatea mintala, cind abia te descurci cu banii si maninci in oras... si apoi te intrebi cum vei putea plati toate cele... Dar noua ne place sa iesim si nu numai ca sa mincam, ci pentru diverse alte chestii. Si daca mai sint si niste prieteni e si mai bine pentru noi. In primul rind pentru asta imi lipseste Bucurestiul, la orice ora din zi si din noapte, gaseam un prieten dornic de o escapada. Daca am putea, am merge in fiecare seara pe undeva. Adevarul este ca nu-ti permiti sa faci asta in fiecare seara, nici macar daca sint doua salarii medii in casa. Eu gatesc acasa, sotul meu maninca la servici si la scoala din traista, adica ce ii pune nevasta. Si eu ii pun ce am sau mai bine spus, ce reusesc sa gatesc printre picaturi. De aceea, cind nu se mai poate si ne dam seama ca iar ne-a prins cotidianul in plasa lui inselatoare, rupem barierele si mai facem cite o nebunie... numai asa, ca sa ne incarcam bateriile. Si, credeti-ma, ca taaareee bine mai e... asa, pentru tot, in general!

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Vai de mine, Nelia!

Sa stii ca noi stam si mai prost cu sanatatea mintala...
Si noi daca am putea am iesi non-stop...

asa ca, atunci cand vom ajunge...pregateste-te!!!


Felicitari, Claudia, si sa ai o sarcina usoara...
si un bb sanatos si voios si mancacios!


Cristina, ce frumos ai povestit de atmosfera de sarbatori...

p'aici nu e aprins nici un bec, ce sa vorbim de atmosfera!


mi-mi-te-te, mi-mi-te-te!(asteptam raspunsul tau!)
Dana, tu cum te pregatesti de sarbatori?

In Ca exista Mos Nicolae?


Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Restaurantul nu este un lux asa cum era considerat in Ro. In special in Montreal, lumea iese des la restaurant.
Asta nu inseamna insa ca se poate minca zilnic la restaurant dintr-un salariu mediu.

Asa cum ti-a spus toata lumea, in general se merge in weekend. Exista restaurante pt toate buzunarele. McDonald dupa umila mea parere nu este deloc sanatos si nici macar gustos (de gustibus).
Exista preparate (lasagne, pui la rotisor...) accesibile tuturor care pot fi cumparate de la magazin.

Nu cred ca din ajutor social se poate merge la restaurant, sa nu facem vise desarte inutile. Ajutorul social reprezinta un minim pt. a supravietui, in nici un caz nu au interesul sa te simti bine si sa te eternizezi pe el ...

Exista multa persoane care maninca la prinz la restaurant (sandwich si salata, supa si un fel de mincare...) intre 5$ si 12$ pt. ceva in general bun si indestulator (au portii enorme). Asta depinde nu numai de bugetul fiecaruia dar si de ce au de gind sa faca cu el :-), de distanta fata de un astfel de restaurant, timp... Cu timpul desi bugetul iti permite preferi sa faci altceva cu acei bani si sa iesi din cind in cind cu colegii la masa. Este unul din punctele clasice unde ti se sugereaza sa faci economii cind vrei sa pui bani deoparte pt. o casa, masina, scoala, vacanta, pensie...

Si mie imi place sa incerc toate restaurantele etnice care nici nu sint scumpe dealtfel. Si pt seri romantice in doi sau intre prieteni (adica fara copii :-) se gasesc restaurante pt toate bugetele.

Da, Montrealul incepe sa se imbrace de sarbatoare si eu inca nu mi-am pus luminitele pe casa. Ar trebui sa profit cit nu e inca destul de frig si imi ingheata miinile ... dar timpul ne omoara :-)
Ira, eu stau in Montreal-Ouest, un orasel/cartier foarte mic strecurat intre NDG si Cote St Luc, relativ aproape de centru.

Nu, aici nu exista Mos Nicolae, este o traditie germanica din cite stiu eu.

Spunea cineva pe alta lista ca ii lipsesc colindele pe la usile oamenilor.

La noi in cartier este un grup de adulti (care fac parte din Societe de l'opera de Montreal-Ouest) care colinda (imbracati in haine de epoca englezesti) pe anumite strazi. Sint vestiti si lumea se duce
sa-i vada caci nu vin pe toate strazile.

Brazii sint deja de citeva saptamini de vinzare... si probabil ca nici zapada nu se va lasa asteptata.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Hello...
Am fost si eu simbata seara in oras... n-am apucat sa va povestesc... e frumooos.... Doamnele cu copii, am vazut o vitrina atita de haioasa pe St Cathrine, ceva cu arici si iepurasi care fac tot felul de munci si maimutele care se obraznicesc... merita vazuta, noua ne inghetasera obrajii si Radu tot nu se lasa dus... Si mergem sa pozam bradul (asa doreste mostenitorul, sa le trimitem la bunici, sa vada si ei), ma rog, luminile de brad, din Plaza Ville Marie, ce ne-au mai placut... Tare mi-a cazut bine plimbarea, unde mai pui c-am gasit si loc de parcare si era simbata seara, asta noroc!
Claudia, iti urez sa creasca bb mare si sanatos, asa la adapost cum este, si-i tragem un baby shower peste citeva luni... N-avem noi foarte multe de dat, Radu e maricel deja, jucariile de bb au ramas in Ro, dar macar ne incalzim sufletele, nu?
Nelia, trimite-mi un nr. de telefon pe personala, nu cred ca iti mai aduci aminte de la intilnirea de pe Mont Royal, eu am zis si atunci ca lucrez intr-o tipografie... mai era un tip care lucra in imprimerie, s-ar putea sa iti recomand propriul sot :)), daca asta fac sa ma ierti, n-am prea facut conexiunea intre tatici si mamici la intilnirea aia... data viitoare. Si, apropo, nu-s pe ce topic am intrat si scriai ca ai facut un revelion la Asau... care revelion? Ca eu am facut vreo 10 prin muntii aia... Am fost doar vecine de loc sau chiar am fost intr-o aceeasi cabana? Ar fi cuuuulmea! Si haios!
Ira... adevarul e ca nu-i mare scofala sa mergi la restaurant... Financiar vorbind. Noi nu ne dam in barci cu banii, asa ca daca ma intrebi pe mine mai bine fac o pizza acasa, o iau in traista si ma duc sa ma plimb, cind mi-e foame mincam unde apucam... Dar am fost si la restaurant... de fiecare data m-am imbolnavit! Niste portii cit China, mereu ne-a ramas macar pentru inca o persoana... Cel putin dupa ce-am fost la Cabane a Sucre - o las pe Mihaela sa povesteasca ce e aia, stie ea de ce! - am trait cu ceaiuri o saptamina! E drept ca puteam sa ma opresc din mincat, dar eu sint si pofticioasa si erau asa de multe bunatati acolo... Si acadeaua sau cum sa-i zic eu, de la sfirsit, din sirop de artar, mmm, ce bunatate...
Gata, ma cheama datoria!
Cu drag, Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Alt subiect care l-ati adus in discutie si care din nou mi-a lasat un gust amar.
DECLARATUL BANILOR la aeroport!
De cum am pus piciorul in Canada,am zis ca pasesc intr-o societate dreapta si ca sa fiu corect,am declarat toti banii ceruti pe viza(noroc ca nu erau asa multi,5000$),ca apoi sa constat ca mare greseala am facut.Trebuia sa declar 1000-2000 si ieseam MULT mai castigat,am avut prieteni care mai ca nu mi-au ras in nas ca ei au intrat pe ajutor si nici nu si-au cheltuit banii.
Deh,credeam ca daca declar ca am mai putin, pot avea probleme mai tarziu,dar nu era nici o problema.
Nu am nimic cu cei care au facut asa,au riscat si e castigul lor.Mie nu-mi place sa risc in cazuri din astea,insa nu mi se pare corect ca una sa se scrie si alta sa se faca.Adica pe viza scrie clar,ca daca nu ai suma ceruta ,la aterizare se poate sa faci drum intors.
Deci,ce pot eu sa deduc,draga mimitete, din procedura care o aplica GUVERNUL cu noii emigranti sositi?Ca teoria lor,dupa MODUL IN CARE PROCEDEAZA, ar suna cam asa:cine e prost sa spuna ca a venit cu banii ceruti,e bine venit,cine vine cu bani mai putini,e tot bine venit(ca,noi MRCI, tot avem MARE nevoie de ei).Sau,poate tu ai o alta explicatie?
Deci ptr. Ira si mlorelai(parca),MARE ATENTIE ce decizie luati in privinta asta.Nu vreau sa va sfatuiesc in asemenea cazuri ce sa faceti,insa nu am auzit insa pe nimeni sa fi fost intors ca au bani mai putini.
Ce e de retinut,ajutorul social se primeste dupa cheltuirea sumei pe care o declari la aeroport,asa ca...
Dupa ce ne-am chinuit sa adunam banii in tara ,sa vin aici sa-i cheltui in scurt timp si sa vad ca e totuna cu cel care a declarat ca aproape nu are nimic,ba din contra,ai ramas si fara bani si fara nici o deosebire(history,ca tot e la moda aici) in societatea canadiana,cum te simti oare mimitete?Vroiam sa interpelez pe cineva de la MRCI sa-mi explice si mie cum aplica procedura lor.

Mergi la inceput