Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Pot sa va recomand ginecologul meu, ma duc la el de 7 ani, cu el am si nascut (cezariana), este afiliat la Jewish Hospital. Este f.profesionist si sint fost multumita de el.

Dr. Daniel Winner
tel: 514 731-3281 (suna mult ocupat pentru ca este doar o receptionista pentru mai multi doctori)
5858 Cotes des Neiges

Pentru pediatru, la fel noi mergem la un doctor f.bun (dupa parerea mea), competent, f.amabil si cu multa rabdare (iti raspunde pe indelete si cu lux de amanunte la orice intrebare). In plus are totdeauna o atitudine pozitiva, optimista, care este f. importanta cind ti se pare ca se darima pamintul. In fiecare zii se poate telefona dimineata, de la 7:00 la 7:30 pentru o vizita de urgenta in aceasi zii.
In plus face parte dintr-un grup de pediatri care au un gen de "cabinet de urgenta" in cadrul lui Jewish Hospital. Astfel ca in afara orelor de consultatie poti sa mergi sa vezi un pediatru in fiecare seara de la ora 19:00 la 21:00 (trebuie telefonat pentru a lua o vizita), iar simbata si duminica sint acolo aproape toata ziua. Noi am recurs la aceasta solutie de mai multe ori (mai ales la sfirsit de saptamina) si tare a fost bine. Nu am aspteptat de loc si am primit imediat reteta pentru medicamentele de care aveam nevoie.

Dr. Carl Cummings
tel: 514 738-1770
Rue Decelles (am uitat numarul)...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Si eu caut un doctor ginecolog , iar informatiile voastre imi prind tare bine.
Lumy, tu spui ca doctorul Malloh este profesionist? Eu am avut acum doua saptamani un rendez-vous cu el si am asteptat 1 ora si jumatate la clinica Diamant. Mi-a spus ca nu am stat mult ca de obicei se sta mai mult. Deci e adevarat! Dar eu nu am fost multumita pentru ca nu m-a consultat, ci dupa ce mi-a luat datele personale mi-a dat adresa cabinetului particular unde sa merg sa ma consulte. Am pierdut jumate de zi degeaba.
O prietena are un medic la Spitalul Juif si mi-a spus ca ea nu a asteptat mai mult de un sfert de ora cand mergea la control si avea programare. Din cauza asta ma gandesc ca nu e normal sa astepti atat. Iar mie nu-mi place deloc sa astept. Of, Doamne , numai bolnav sa nu fi sa ai nevoie de doctori.



Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Multumesc mult pentru informatii, le-am copiat si le-am pus bine (daca m-ar auzi Octav acum, v-ar spune el ce inseamna sa pun eu bine ceva, atit de secret e locul ca pina si eu uit de el dupa putin timp!) pentru cind voi avea nevoie.
Salut, Oana, ce mai faci, mi pare mie sau nu ai mai scris de mult timp. Am vorbit cu Amalia la telefon si chiar mi-am amintit de tine. Ce mai face nazdravana Antonia?
Salut, Claudia, cind ne mai vedem? Poate apucam si noi ca intre femei.

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlorelei spune:

Mutumesc mult pentru raspuns, fetelor.
Azi am fost la un alt ginecolog, care mi-a zis ca rana evolueaza bine, nu sunt probleme si ca sa nu ma mai iau dupa tot felul de prostii.La Papanicolau mi-a iesit cIII ceea ce inseamna suspect...
Testul pe care l-am facut e pt. depistarea virusului HPV, dar mi-a zis doctorul ca , chiar daca exista , poate fi tinut sub control , doar ca va trebui sa fac anual cite un control.Mi-a zis sa-mi vad mai departe de drumul meu.

Va doresc multa sanatate si voua , caci daca sanatate nu e, nimic nu e...
Bafta multa,
mlorelei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Se vede treaba ca mi-e foame tare, am vrut sa spun cind mai apucam si noi sa vorbim ca intre femei (acelasi Octav ar spune ca atunci cind spui „femei“ nu este asa o mare greseala daca uiti sa spui „vorbim“, ba ar fi o greseala daca il pui si pe acesta din urma... ar suna ca un pleonasm. Of, barbatii astia!).
Tinatache, mersi... m-ai facut sa mai simt bine. O sau o ... de la mine, alege ce ti se potriveste mai bine. Sper ca la mien te-ai referit, mai e vreo Cornelie... ah, Lia... dar ea nu scrie la subiectul asta, sic! Va pup!

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Sara buna, Canada


Va doresc tuturor sa va gasiti doctorii potriviti
si sa nu mai aveti probleme de sanatate...

Adevarul e ca la medic ar trebui sa mergem regulat,
si nu numai atunci cand simtim nevoia...


Oanagabriela, s-ar putea sa apelez la pediatrul tau,
si mimi-tete avea unul bun, insa scria ca este full la el
adica nu mai primeste pe nimeni.



S-a facut frig la Buzau,
brrrrrrrrr !

Am avut o zi f grea azi, ii ies dintii Sofiei.
Am curatat telina, pastarnac, patrunjel, cartofi, ardei gras, rosii,
am fiert puiul si ouale cu ea in brate, daca va puteti imagina...

...era vorba despre supa Sofiei.


Astazi abordez un nou subiect...

Stiu....mi-ati spus sa uit de electronice...
insa la calculator nu m-am gandit pana acum.

Cum sa fac cu el? Am atata informatie stocata aici,
si fel de fel de programe la care nici nu ma pricep
care in Ca, nu cred ca se gasesc gratis ca aici.

Apropo, daca vrea cineva programe moca de calculator din Rom.,
ma ofer sa vi le aduc eu pe CD, daca exista pe aici.
Ma indoiesc insa sa fi aparut ceva
si sa nu fie piratat pe la noi.

Lumy, tu si Danut sunteti un pic ghinionisti,
lasa, daca ai scapat si de accidentul asta
totul va fi roz....
Daca ai citit ce s-a scris un pic inainte
inseamna ca te-ai lamurit ca nu se cumpara masina fara sa fie
verificata la mecanic.

Nelia, asa e, ai dreptate
vom incerca sa ne finisam danturilepe aici
pentru ca la inceput (sper!) nu vom avea bani
si va fi greu cu copil, masina, chirii, etc.

Stiti ce voiam sa va mai intreb?

Un montrealez cu salariul mediu pe economie
isi permite sa manance zilnic la restaurant?

Raspunde-ti si voi, Adela, Cristina, try(care ne-a parasit!)

Stiti de ce va intreb asta?
Pt. ca nu-mi prea place sa gatesc.
Nu ma refer la restaurante de astea fancy,
ci la McDonalds, din astea mai comune....

Hei, se apropie sarbatorile!!!
Ce se intampla pe la voi prin oras?
Mihaela, tu in ce cartier stai?
Nici la intrebarea cu Longueil nu mi-ati raspuns...

cu f. mare drag,



Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlorelei spune:

Mai am o intrebare.Cit e recomandat sa declar la aeroport pentru a putea obtine ajutor social rapid si in asa fel incit sa nu declar nici prea putin.Sunt doar eu si fata.

Multumesc din n ou,
Cu drag,
mlorelei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Un montrealez cu salariul mediu pe economie isi permite sa manance zilnic la restaurant?

Stiti ca acum imi dau seama ca nu stiu cum faceti voi cind puneti citate din alte mesaje?

Raspuns la intrebare: in mod normal si sanatos... NUUU! In mod anormal si nesanatos (v. familia Cismas, adica noi!) pentru psihicul nostru si asa incarcat cu 'spe mii de probleme, se poate minca la restaurant si asta chiar de doua ori pe saptamina (si simbata si duminica, ca daca simbata ai stat in oras, cind sa gatesti pentru duminica, logic, nu?) dintr-un salariu minim pe economie. Ba, daca stau si ma gindesc bine, chiar si din ajutorul social! Si cind le mai preferi si pe acelea japoneze... Si daca esti maare amator de filme si iti mai place si berea... Nu mai punem la socoteala nevoia de prieteni si de a ne intilni cu ei! Asta in functie de cit de bine stati cu nervii si de cit stres puteti duce... ca indiferent ca e restaurant japonez sau chinezesc sau un fastfood amarit... data chiriei tot vine... si telefonul la fel, si lumina... si netul... Ah, da, dar macar nu avem televizor si cablu... la asta nu m-am gindit... ce ziceti, in nebunia noastra credeti ca am putea merge si vinerea la restaurant... ca doar weekend-ul incepe de atunci, nu?


Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Este recomandat sa declari cat ai semnat la interviu
cand ti s-a dat CSQ-ul.
Daca vrei social repede, asa cum m-au sfatuit si fetele,
pastreaza toate chitantele
adica daca intri cu 7000 CAD, de ex,
cheltuie-i repede pe lucruri folositoare
dar indispensabile pt. ei
cum ar fi chirie, masina, teveu, calc, etc,
du-le chitantele si aplica pt. ajutor...

Daca ai demonstrat banii cu proprietati imobiliare in Ro
tre' sa le arati ca le-ai vandut si ai cheltuit banii
ca altfel nu-ti dau ajutorul...

cu drag,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Nelia, in mod normal, am inteles...

dar sanatos?
Nu e sanatos sa mananci la restaurant?

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput