Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Da, Danut, mai povesteste-ne si celelalte patanii ale tale
ca te-am rugat de 1000 de ori.

Voiam sa o mai intreb pe Dana daca cartierul in care sta ea,
Rive Sud, parca este totuna cu Longueil, sau Longueil este oras autonom?

Scuze pt. amatorismul meu, pot afla si de pe net,
dar mi-e f greu sa caut cu Sofia in brate.

Dana, multam' de mecanici, precis voi avea nevoie.


Cred ca toti ar trebui sa mergem pe urmele Mihaelei,
doctorii ei, gradinitele ei, etc, ca vad ca ea are numai experiente bune.

Danut, de ce n-o intrebi pe "Mimi" unde se duce la dentist
ca sa te duci si tu?

Cornelia, ce mai faci?

Astept vesti si de la Crista...

cu drag,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Alta intrebare...

Cat costa benzina in Ca?

Multumiri anticipate.

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlorelei spune:

Scuzati ca ma bag si eu in convorbire , dar eu sunt cea cu mesajul SA PLEC SAU MAI BINE NU...asa ca sunt decisa sa vin .
Ca urmare, pe ultima suta de metri am mers la dentist unde ma costa 400 euro, o lucrare in care imi pune un premolar de ceramica, pentru care mi-a pilit , bineinteles caninul si maseaua de linga, si imi face si o extensie cu un alt premolar.Deci in total 4 dinti-400 euro.Nu eram decisa, vroiam sa-l sun pe fratele meu sa-l intreb daca acolo costa mai putin, dar din cite am citit de la voi, se pare ca am facut bine sa merg aici, chiar daca sunt 16 milioane, totusi.
Mai am si eu o mare problema.
Am facut testul PapaNicolau si nu se stie sigur daca e , daca nu e, astept de-o luna analiza unei biopsii, dar pentru ca testul a costa 50 euro si nu-si permit multi romani sa-l faca, mai dureaza pina se aduna mai multe teste ca sa renteze pentru ei sa le faca.Acum o luna mi-au facut o rezectie si o cauterizare cu laser a unei rani pe col.

Sunt presata de timp, si indiferent de rezultat, va trebui sa plec.In Montreal, m-ar costa mult continuarea analizelor si calitatea lor e pe masura?
Pentru ca in Bucuresti pe linga faptul ca dai multi bani, am mai vorbit cu prietene care au in jur de 30 ani si cred ca e o moda sa-ti faca histerectomie.
Eu ma rog la Dumnezeu sa nu fie totusi grav, dar tare as vrea sa stiu parerea voastra,in legatura cu acest aspect.
Multumesc mult si multa sanatate!

mlorelei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

mlorelei cu singuranta te-ar costa mai mult chiar daca nici macar ni stiu in ce costa testul respectiv. Cind mi-am facut testele de singe in timpul sarcinii (standard) m-a costat 120$ pe care i-am luat inapoi de la asigurare. Testele ar fi fost gratuite daca le faceam la spital (stat la coada si programare).
Partea proasta este ca tu nu o sa ai asigurarea de stat inainte de 3 luni parca. Va trebui sa-ti faci asigurare privata din Ro sau imediat dupa cum ajungi aici. Din cite stiu eu aceste asigurari nu acopera nici o conditie pre-existenta, acopera numai urgentele si bolile "noi" sau cel putin asa e la asigurarile de voiaj.

Pt Ira, cred ca la ora actuala este 74c/l pretul la benzina, dar variaza zilnic oscilind intre 70c si 89c.

Eu va dau cu placere adresele dentistului meu (ginecoloagei pt mlorelei daca vrea ca nu cred ca Danro e interesat :-)))), totul e sa mai primeasca pacienti.

Nu, n-am fost multumita de toti doctorii si am mai scris de asta. Am mers la nenumarati pina m-au gasit cu pietre la vezica biliara si ma tot tratau de dureri de stomac pina am dat de un doctor foarte batrin si EXTREM de competent (care iese la pensie acum ...) care nici nu m-a atins m-a intrebat vreo 2 ore !! de toate bolile mele si familiei mele si pe urma mi-a zis "Doamna draga, cazul Dvs este text book de pietre la vezica biliara, eu o sa va trimit sa va faceti ecografia sa confirme dar luati-va appointement la chirurg de pe acum ca e lista de asteptare !! si a avut dreptate".

In afara de el, restul de doctori de adulti mi s-au parut mai mult sau mai putin incompetenti dar nu m-a impresionat nici unul ... Si sotul meu a avut aventuri nefericite cu un ORL-ist....
Spre deosebire de Danro eu nu leg aceste intimplari de Canada caci si in Ro e plin de doctori prosti dar acolo aveai macar avantajul ca mai stiai de unul de altul, aici o iei cam pe nimereala pe pielea ta.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Draga mea mlorelei,

nu stiu unde ti-ai facut tu papanicolau,
dar pe mine m-a costat 100.000
si mi l-a dat in 2 zile...

Si eu am rana pe col,
medicul meu ginecolog mi-a spus ca se face papanicolau
inainte de cauterizare
si acum urmeaza sa-mi fac cauterizarea...

De ce te ambalezi asa de repede cu cancerul?
cred ca 1% din femeile cu rani pe col
au cancer.

Eu nu cunosc pe nimeni cu histerectomie.

cu drag,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Dan, eu zic ca daca se ajunge acolo, ar trebui sa-l dai in judecata pe dentistul respectiv. Ai mari sanse sa castigi cu tot cu avocatii lui. Si-ti zic un caz concret. O prietena de-a mea (canadianca tipa) acum vreo 3 ani a dat in judecata un minimall de la noi de aici si a castigat. Ploua si erau baltoace peste tot. Tipa nu s-a uitat pe unde merge probabil sau nu stiu ce Dumnezeu ca a calcat intr-o baltoaca, asfaltul acolo era putin ciobit, a picat si si-a rupt piciorul. Mie mi s-a parut un pic absurda toata chestia asta dar uite ca a castigat procesul. A dat in judecata conducerea mallului respectiv ca aveau gropi in asfalt. Au platit-o astia $40000 daune morale plus spitalizarea, pt ce nu era acoperit de asigurarea de stat. Asa ca eu zic ca daca ea a avut sanse sa castige, ai si tu.

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Mimitete, tare curioasa sint cum il cheama pe doctorul tau in virsta... pentru ca dupa multe cautari am ajuns si eu la unul la fel ca al tau si inca nu am terminat cu el, abia sint in analize (ma doare groaznic un picior si nu stiu de ce), dar am incredere in el, poate pentru prima data de cind sint in Canada. Si ultima pediatra gasita pentru Agata pare in regula, e cam repezita ea, dar e tinara si mai e si mamica, are o fetita de 18 luni si imi inspira o oaresce incredere. Spun asta pentru ca am ajuns pina la urma iar la doctor cu Agata, ieri a facut febra mare, are iar o infectie virala, acum i-a mai scazut si doarme in sfirsit, asa ca pot sa stau putin de vorba cu voi. Eu am mari probleme cu dantura, pe de o parte din cauza metabolismului meu care face manevre interzise cu calciul si pe de alta datorita incompetentei unor stomatologi din Romania, datorita carora am pierdut si ce se mai putea salva, ba chiar si ce era sanatos. Inainte de a pleca mi-am facut dantura in Romania, am dat vreo 700 de dolari acum 2 ani si inca nu mi-am pus nimic de portelan (mi-am lucrat bine baza, urmind ca in prima vacanta sa ma duc sa-mi pun dinti de portelan, macar o parte dintre ei, pentru ca eu am la ora actuala toti dintii de sus imbracati sau pusi). Am gasit din pura intimplare o doctorita in Bucuresti, care mi-a lucrat super, repede si extrem de bine, cel putin pina la proba contrarie. Aici inca nu am ajuns si sper sa nu mai ajung decit pentru cite un detartraj, dar sotul meu a cheltuit deja caruta de bani (noi avem un stomatolog aici destul de bunut, de fapt sint doi, familie, ea romanca, el libanez si prin ei am cunoscut si un chirurg stomatolog excelent si nu ne-au luat chiar pielea despre noi). Daca aveti posibilitatea sa va faceti dantura acolo, eu zic ca e cea mai buna solutie, macar in primii doi sau trei ani sa nu aveti probleme, nu veti avea nici bani, dar nici timp sa umblati pe la usile doctorilor (ca aici nu dai spaga, dar cauti pina iti ies ochii un doctor bun si chiar daca il gasesti, albesti pina rezolvi problema). Apropo... mamici care ati nascut aici, ce ginecologi buni cunoasteti? Sint in cautarea unuia, care sa fie si obstretician, sa asiste la nasteri, sa lucreze intr-un spital (cum ar fi cel evreiesc, de exemplu, am auzit ca e foarte bun)... Ar fi interesant sa povestiti din experienta voastra aici, ca uite mai sint mamici care vor sa redevina iar burtici!!! M-ar interesa si un pediatru bun, daca cea pe care o am acum, cu greu gasita, da si ea cu bita in balta! Si inca ceva si ma opresc, ca ma certati, dar nu vreau sa mai deschid alt subiect: lucreaza cineva in edituri, in redactii de ziare, reviste sau in imprimerii? As avea citeva intrebari din acest domeniu... Va las acum, s-a trezit puiutul meu, mofturos nevoie mare, dar macar nu mai are febra. Si asa cum zice Garo, sanatate, ca-i mai buna decit toate! Va pup si chiar daca nu scriu intotdeauna va urmaresc in tacere. Pa!

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Cornelia, datorita povestirilor tale am ajuns dependenta de subiectul asta!!! Si ce mandra sunt ca suntem din acelasi oras (VS)! pupici la mofturici si sanatate multa!

Cristina, mamica cu burtoaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Pt Nelia,

Doctorul se numeste David Marcus.

Pt cine intereseaza, o doctorita ginecoloaga foarte buna dar care nu cred ca mai primeste pacienti caci am mai recomandat-o este Dr. Barbara Bodmer (are cabinetul in Westmount) si lucreaza si la spitalul Royal Victoria. Eu am fost extrem de multumita de ea.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy spune:

Buna!

Revin si eu cu citeva rinduri ...Am mai citt din cind in cind cele scrise de voi iar timp nu prea am avut sa mai scriu si eu cite ceva ! Am avut un accident cu masina ,m-a lovit o dubita marca Ford mi s-a imbolnavit Francesca si uite-asa zilnic am avut de alegat !

Nelia eu am nascut in Montreal la spitalul St Mary's cu un doctor zic eu profesionist!LA inceput nu prea am avut incredere in el si ma oripilau acele ore de asteptat in fata usii lui ca sa poata sa stea dde vorba cu tine si sa-ti faca un minicontrol! Stateam cite 4-5 ore si asta ma enerva la culme! Eram programata la ora 13 si intram la
17-18! Si era si cabinet particular!
Doctorul se numeste Malouh George si daca o sa te intereseze o sa-ti dau si adresa lui de la clinica. Nasterea nu prea a fost un eveniment placut pentru mine dar a trecut si cind o vad pe asta mica uit totul!
Am mai avut un alt dr ginecolog de la care am fugit foarte repede ! m-a trimis sa fac analizele de sarcina si vreau sa-ti spun ca mi-au luat 9(noua) seringi de singe de simteam ca lesin si ca nu voi mai ajunge acasa! Mi-a fost teribil de rau ca apoi sa aflu ca nu trebuia sa-mi ia deodata atita singe mai ales ca eram in luna a saptea si datorita scaderii tensiunii puteam sa avortez!!! Nu mai spun ca acelasi ginecolog mi-a prescris nisteemedicamente in doza dubla ! Norocul meu a fost ca farmacistul si-a dat seama , m-a vazut insarcinata si nu a vrut sa-mi elibereze reteta explicindu-mi ca daca voi lua doza prescrisa cu siguranta voi ajunge in spital la urgente! L-am parasit pe doctor si mi-am cautat altul!
Experiente negative cu doctorii am avut si eu ! Am avut nevoie de un doctor dermatolog pentru a-mi prescrie o alifie impotriva unor pete care mi-au iesit in timpul sarcinii prin luna a opta! L-am gasit spre ghinionul meu nu departe de locuinta si mi-a dat o alifie interzisa femeilor insarcinate sau celor care alapteaza! Nu mi-a venit sa cred caind am ajuns acasa si am citit prospectul!!Continea aceea alifie o hidrochinona care administrata putea duce la orbirea fatului !Acuma imi pare rau ca nu am dat in judecata doctorul respectiv dar atunci numai de asta nu-mi ardea! Eram singurica in MOntreal , sotul era plecat la navigat prin Asia , era si o iarna uricioasa , imi era frica si de SARS !!!
Poate ca eu am fost ghinionista dar stiu sigur ca sistemul de sanatate nu-i grozav!

Despre masini ...Trebuie avut tare multa grija de unde se cumpara masina ! Nasii nostrii au cumparat cum au ajuns un Ford taurus cu 5000cad si dupa citeva luni dupa ce au iesit din iarna si au vrut sa-l revinda ca era un jaf de masina , cu podeaua gaurita de iti era frica sa te sprijini mai tare ,motorul se zdruncina de ziceai ca vine vreun uragan si iti era frica sa nu-l pierzi pe drum de-atita ruginatura nu au mai putut decit cu 800 cad asa de urit arata!
Si conteaza foarte mult si de norocul fiecaruia! DAr eu una nu m-as baza numai pe noroc!
O sa mai revin cind timpul imi va permite!

http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov

Lumy

Mergi la inceput