Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Pt Iris,
Eu am trimis containerul din Ro si asta a fost acum 10 ani asa ca nu cred ca pretul se mai poate compara (parca 500 USD). Este bine sa-ti aduci tocmai lucrurile de care zici tu ca iti este greu sa te desparti.
Eu zic sa intrebi la companii care se ocupa cu mutatul trans-oceanic, asa au facut amicii nostri de care iti spuneam ca s-au intors in Ca din Germania. Vin si iti iau cutiile de la usa casei si ti le aduc in Ca la usa casei aici. Pot sa-i intreb daca vrei.

Cu drag,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Draga Iris,

uite, am cautat pt. tine,
ca si pe mine ma interesa sub. "cat costa un container",
nu am mai gasit postarea insa stiu sigur
ca e in jur de 2500-3000USD.
Are 6 metri lungime, 2 latime si 2 1/2 inaltime.

Noua ni s-a parut cam scump,
am fi vrut sa ne transportam pianul,
dar ne-am lasat pagubasi...
il vom vinde!

Imagineaza-ti ca ma costa si drumul pana la container
si de la container pana in Montreal, sau unde oi vrea sa te duci.


Iti mai dau o idee, ai putea sa te cuplezi cu cineva,
sa nu platesti tu un intreg container.....





Nelia, ce ai scris e extraordinar.
Astept(cu nerabdare si profund egoism
avand in vedere lipsa ta de timp)continuarea...

Simonna, Dana, Mihaela,
Try, Cristina(torontolezele), coral(hamiltoneza)
Clau07,
Bogdana, Dan-capitan-de-plai-canadian
si restul pe care v-am uitat, scuze,

va multumesc mult si mai astept lamuriri
la intrebarile precedente
care au ramas fara raspuns...


cu drag,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

irina, danke schoen de informantii...si eu am simt cam egoisat de cind am acaparat, pe linga tine insa, hi hi, subiectul asta, coltisor de DC....ma maninca degetele sa tot deschid si sa tot intreb dar mi-am jurat sa ma temperez; imi pare bine de tot ca am reusit sa gasesc aici oamenii normali pe care ii cautam sa le storc si sufletul de informatii de negasit altundeva;
irina, cind meregti lavizita medicala? se pare ca vom cam pleca impreuna dar spre destinatii diferite...altfel umpleam noi doua un container...

mihaela, daca apuci sa afli cu ce companie au venit prietenii tai inapoi in canada ar fi grozav; eu am intrebat la o companie danezo-germana, cei care ne-au adus pina aici, dar inca nu mi-au raspuns; stiu ca ma vor pune sa le fac o lista amanuntita si se vor apuca sa calculeze ei metri cubi, ca aia ai mei cica nu-s buni...mi-e cam ...

asteptam in continuare povestile voastre, stiti voi ce bien ne prind...
multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Bravo Nelia pt povestea ta, foarte frumos le zici.

Ira, eu nu mai stiu la care intrebari nu ti s-a raspuns si am recitit in graba posturile tale si eu am impresia ca ti s-a raspuns la toate :-). Ar trebui sa le re-postezi ca probabil s-au pierdut ... just an opinion.

Iris, am trimis un email pt cererea informatiilor despre transport si cum am raspunsul cum vi-l pasez.
Eu cred ca v-ati complica foarte mult viata daca firma respectiva v-ar aduce conatinerul numai pina la Dorval si nu pina acasa, alti bani, alta distractie...

Eu zic sa mai reconsideri chestia cu pianul, depinde cit poti sa iei pe el in Ro comparat cu cit te-ar costa transportul. Un pian de ocazie aici il poti lua cu 2000$ (canadieni), s-ar putea sa va fie sursa de venit la inceput ...

Weekend placut. La Montreal se anunta soare dar racoare.


Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

...cand ii vad pe "canadieni" ca se plang din cauza distantei care ii separa de Romania imi vine sa rad...am vazut bilete de 350$...la preturile astea puteti sa mergeti macar odata pe luna...in weekend...din NZ e alta poveste...costul mediu al unui bilet este cel putin dublu...nu de putine ori triplu...ca sa nu mai vorbesc de timpul petrecut in aer si pe aeropoarte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Buna Irina si la toate "forumistele"
Multumesc ca nu m-ai uitat,imi place ca faci uz la diferite apelative,m-ai facut sa zambesc,vad ca nu ma lasi!
Cat priveste lista de motive,cred ca e de la sine inteles de ce ajung cuplurile sa se desparta.Dar asta nu inseamna ca e lege sau ceva general.Nu,multe familii sunt si echilibrate si nu-si pierd "cumpatul".
De ce am spus eu asta,fiindca culmea,tot intalneam persoane si auzeam,ba s-a despartit,ba a venit singura,ba nu au copii si am zis ce naiba numai familii din astea "fara capatai" zac pe aici sau "suspecti",cum imi place mie sa spun.
M-ai intrebat daca am sotie,cred ca te-ai uitat in profilul meu si ai aflat,daca ar scrie si ea,cred ca da,dar nu are timp,e inscrisa la un curs si are examene,insa daca ar scrie, nu cred ca ar avea opinii diferite de ale mele,(deh,cine se aseamana se aduna si stiti vorba aia din batrani:"D-zeu nu strica doua case"-si cam asa e),poate doar ar lua apararea fetelor din spirit feminin,nu?
O sa mai revin,cand mai e ceva de criticat,stiu ca-i place lui mimitete,ca tot are nevoie de o "voce" masculina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

nelia, ai stat in LongueuiL/ acolo am stat si eu...Pe Cure Poirier!
Ira sa stii ca LOngueuil e la zece minute de downtown Montreal daca nu prinzi orele de varf pe pod!
spun asta pentru ca e bine de stiut ca acolo chiriile sunt sensibil mai mici decat in MTL... ca sa iti faci o idee pe un apartament de 41/2 plateam 520$(livingul avea 8 metri),iar bucataria era enorma!
asta numa ca sa stii..am ramas in relatii bune cu proprietarul asa ca daca ai nevoie de vreun apartament, pot sa il intreb de are vreunul disponibil...mai bine sa ai de unde alege ,zic eu!
...cineva intreba de ange, ei bine va spun eu ca ange e bine ,insa e tare ocupata cu examenele de sfarsitul ccertificatului pe care l-a terminat.Sunt convinsa ca va reveni in forta in curand...pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

quote:
Originally posted by pork

...cand ii vad pe "canadieni" ca se plang din cauza distantei care ii separa de Romania imi vine sa rad...am vazut bilete de 350$...la preturile astea puteti sa mergeti macar odata pe luna...in weekend...din NZ e alta poveste...costul mediu al unui bilet este cel putin dublu...nu de putine ori triplu...ca sa nu mai vorbesc de timpul petrecut in aer si pe aeropoarte.



Unde ai vazut biletele astea? Erau dus-intors ?

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

...da toate cu plecare din Budapesta...prbabil cu niste restrictii, sigur fara taxe de aeroport...totusi... ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Pork,

Poate ne spui si noua din surse avizate(un link ceva) unde ai vazut tu bilete cu $350...nu de alta dar n-as vrea sa ratez ocazia asta fulminanta...ca eu plec peste 4 saptamani in RO si am dat pe un singur bilet $1350 !!!!!!!!!...si ai naibii "canadieni" ce se mai plang ei !!!!. Ar fi prea frumos sa nu vina cineva sa faca atmosfera si aici....

Cristina

Mergi la inceput